Mediteran u tradiciji: divje zeje na hvarskom pjatu

 Mediteranska prehrana predstavlja ukupnost vještina, znanja, praksi, vjerovanja i tradicija vezanih uz poljoprivredu i ribarstvo, preradu, pripremanje i osobito konzumiranje hrane.  Upravo o tradiciji i o vještini preživljavanja uz samoniklo jestivo bilje bilo je riječi na predavanju Ivane Krstulović Carić, dipl. ing. agr: Je znoš ča je glod? Jestivo samoniklo bilje (divje…

 Mediteranska prehrana predstavlja ukupnost vještina, znanja, praksi, vjerovanja i tradicija vezanih uz poljoprivredu i ribarstvo, preradu, pripremanje i osobito konzumiranje hrane.  Upravo o tradiciji i o vještini preživljavanja uz samoniklo jestivo bilje bilo je riječi na predavanju Ivane Krstulović Carić, dipl. ing. agr: Je znoš ča je glod? Jestivo samoniklo bilje (divje zeje) na hvarskom pjatu, u Muzeju općine Jelsa, u sklopu Festivala mediteranske prehrane, održanom na Hvaru početkom lipnja 2018.

Na početku predavanja Ana Marija Fistonić pročitala je emotivnu priču Je znoš ča je glod?  iz knjige prof. Zorke Bibić „Blues za dobri otok“, a zajedno smo se prisjetili povijesti – trenutaka kada je na otoku Hvaru život bila neprestana borba „sa morem i krajen“. Ribari su provodili sate na moru, težaci radili na škrtoj zemlji. Na toj škrtoj zemlji, često su se dodatno borili s travom i dračom, a nekad je upravo ta trava spasila otočane od sigurne gladi.

Ivana  Krstulović Carić sjetila se priče iz djetinjstva svoga pokojnoga nona Tonča. Majka im je kuhala sve što je našla u vrtu i poljima. Uz fetu kruha i slanu srdelu, obješenu na konop, da je svi mogu (samo) strugati, kapljicu ulja i kvasine, divje zeje bilo je najčešće na obiteljskom stolu. Divje zeje, poznato u Dalmaciji i kao „mišanca“, mješavina je jestivih biljaka, od kojih su mnoge gorkastog okusa pa se naziva i „gorko zeje“. Ove biljke beru se zimi i u rano proljeće, neke od njih su mak, cikorija, komorač, materduh, divlji luk …

Korovi nisu bili samo hrana, služili su i kao lijek. Koromač npr. pomaže kod bolesti probavnih organa i djeluje povoljno na stvaranje majčinog mlijeka. Koristi se kao čaj. Nekad se umjesto današnjih voćnih sirupa pio meštro, spravljao se od šećera, vode, rakije te ekstrakta koromača i anisa. Bilo je to osvježavajuće ljetno piće, blagotvornog djelovanja na probavne organe, a danas je samo sastavni dio tradicionalnog kolača koji otočani nazivaju cviti.

Zašto te korisne biljke ipak zovemo korovom?  Pojam korova subjektivna je kategorija, naglasila je Ivana Krstulović Carić, te navela da je i kapar korov na kulturnim spomenicima, korijen mu prodire duboko u kamene zidove, olako ih troši, ali – zar bi hvarske kale bile ljepše bez njih?  Vinogradi i maslinici okićeni cvijećem, okruženi suhozidima, živicama i šumarcima stvaraju dinamični krajobraz kojemu se posjetitelji dive. „Neka ova slika postane pozivnica za naš OTOK VINA u doba kada se otvaraju prvi pupovi vinove loze i kad započinjemo novu borbu sa bolestima, suncem i kišom, kako bi nam loza na jesen rodila zdravim i kvalitetnim grožđem za vrhunska hvarska vina. U međuvremenu – korove pojedimo!“ – završila je Ivana Krstulović Carić.

Pojeli smo „divje zeje“ sa srdelom, popili čašu bevande i ostali sjetni u razmišljanjima kako je nekad bilo… iako je bilo oskudice, živjelo se  jednostavnije, zdravije i mirnije – prirodnije.

Više fotografija na:  /https://www.facebook.com/abecedafinihzalogaja/

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Zdrav doručak u Esplanadi u projektu Biti Green je IN!

Zagrebački hotel Esplanade, Dječji vrtić Čigra, gastronomsko udruženje Chaîne des Rôtisseurs i izdavačka kuća Profil Klett udružili su snage i pokrenuli provedbu zajedničkog projekta Biti Green je IN. Riječ je o projektu čiji je cilj odgojnim ustanovama, roditeljima i...

Vinske zvijezde za prvi dan proljeća donose Uskršnja vina!

Na prvi dan proljeća, 21.3.2024. stručna komisija je ocjenjivala vina za Uskrs u zagrebačkoj Esplanadi, u restoranu Zinfandel. Najbolje ocijenjena vina su bila crna: najviše bodova dobio je Degrassijev Terre Blanche Cuvée Rouge Riserva 2013 (95),  drugi je plavac mali...

Pivovara Medvedgrad proslavila 30 godina!

Tri desetljeća finih lagera i tradicije Pivovare Medvedgrad na hrvatskoj craft sceni!  U pivovari Medvedgrad  svečano je obilježeno 30. godina rada u prisutnosti mnogobrojnih partnera, suradnika, djelatnika i novinara. Nakon razgledavanja Pivovare, Ivan Nauković -...

Najveće natjecanje za rosé vina na svijetu ove godine dolazi u Split!

Najveće specijalizirano natjecanje za rosé vina na svijetu, naziva Concours Mondial de Bruxelles – Rosé Wines Session održava se u Splitu od 20. do 22. ožujka. Udruženje Vino Dalmacije organizator je još jedne važne vinske manifestacije te domaćin značajnom broju...

Obiteljska tradicija – Uskrs u zagrebačkoj Esplanadi!

Kultni zagrebački hotel savršeno je mjesto za obiteljski Uskrs: gurmanski užici, pjenušava dobrodošlica, selekcija vrhunskih vina, klavirska glazba i uskrsna potraga za pisanicama za djecu samo su dio iskustva koje će zasigurno obilježiti ovaj blagdan. Iskoristite...