Treća pivska radionica u zagrebačkom WunderBaru pod vodstvom pivskog sommeliera Milana Peha predstavila je nekoliko odabranih zimskih piva!
Suprotno uvriježenim mišljenjima, pivo treba piti zimi jednako kao i ljeti – no za razliku od ljeta kad se trebamo rashladiti, u zimi je situacija obrnuta: postoje piva koja „griju“, pa ih u Velikoj Britaniji i SAD-u i zovu „winter warmers“. Kod nas ih svi ljubitelji piva dobro poznaju kao zimska, blagdanska ili božićna piva – to je skupni naziv za mnoga piva s većim udjelom alkohola i jačim aromama.
Početkom jeseni počinje kuhanje zimskih specijala koji se služe sve do proljeća, a imaju dugu tradiciju u svjetskom pivarstvu, još iz doba Vikinga. Samo Belgija danas broji nekoliko desetaka vrsta zimskog piva, a najpoznatije blagdansko pivo vjerojatno je Samichlaus, koji se počeo raditi u Zürichu 1980. kada je sa svojih 14 % alkohola bilo najjače na svijetu.
Količina alkohola u zimskim pivima kreće se uglavnom od 6%, pa i preko Samichlausovih 14 %, što se postiže većim udjelom slada, dok se punije i intenzivnije arome dobivaju duljim odležavanjem, ali i raznim dodacima poput začina, suhog voća, kestena itd…
U zimskim se mjesecima u nas uglavnom nude klasični lageri s povišenim udjelom alkohola, a u Njemačkoj i Austriji najčešće se piju Bock, Belgijanci, Britanci, Irci i Amerikanci uglavnom piju jake aleove.
Među najcjenjenijim jakim zimskim pivima su svakako samostanska, a naročito ona koja se rade u trapističkim samostanima. Trapističko pivo nosi i posebnu oznaku, a da bi se uopće moglo nazvati trapističkim pivovare moraju ispuniti tri uvjeta:
- Pivovara mora biti u krugu samostana, a redovnici sami moraju proizvoditi pivo ili barem nadgledati cijeli proces
- Proizvodnja piva ne smije biti primarna djelatnost samostana, a poslovna praksa mora slijediti načela redovnika
- Ostvarivanje dobiti ne smije biti glavni razlog proizvodnje piva, nego prihod mora ići isključivo za pokrivanje osnovnih životnih troškova redovnika te održavanje pivovare i samostana, a dobit koja nakon svega toga ostane mora ići u humanitarne svrhe
U svijetu trenutačno postoji 12 trapističkih pivovara, od čega ih je 6 u Belgiji, 2 u Nizozemskoj te po jedna u Austriji, SAD-u, Italiji i Engleskoj.
Božićnim, blagdanskim i zimskim pivima zajednički je nazivnik da dobro griju u hladnim mjesecima, imaju punu i kompleksnu aromu, dobro pašu uz jaču hranu koju običavamo jesti u zimsko godine i, kao takva, neizostavan su dio zimskog ugođaja. Dio tog ugođaja na ovoj smo radionici upotpunili tamnom čokoladom i čokoladnim kolačima koji su se odlično slagali sa svim degustiranim pivima, a nekima su čak – prema ocijeni prisutnih pojedinaca – i poboljšali okus.