Na nedavnom vinsko – terroirskom krstarenju pod nazivom Hedonist Terroir Wine & Dine Tour prva je stanica bila Vis. Kako bi spajanje hrane i vina bilo autentično, organizatori su uz višku Vugavu Lipanović ponudili višku pogaču, a uz plavac mali Lipanović, na stol je došlo izvorno viško jelo – maništra i fažol, (u šugu od jastoga) koja je već na sami pogled na veliki lonac u kojemu je došla, izmamila uzdahe. Uzdasi zadovoljstva su se nastavili kušanjem, tražio se tanjur više – i bilo je dovoljno i za “repete”
Gospođa Marija Ilić, vlasnica Konobe Vatrica, iz koje je lonac s maništrom stigao do podruma Lipanović, ispričala nam je kako je jelo nastalo:
“Ovo je jelo poteklo iz težačke kuhinje, tj.u prošlosti se kuhao brujet uglavnom od plave ribe koji se prvi dan jeo uz pulentu. U većini slučajeva bi ostalo šuga od brujeta (a ništa se nije bacalo) pa bi se sutradan skuhao fažol i maništra i začinio bi se tim šugom od brujeta. To je starinsko jelo poteklo iz grada Visa, a Komižanima je nepoznanica. Mi smo u našoj konobi malo tu priču doradili pa radimo brojet od jastoga, ali i onakav izvorni je savršen spoj tradicije i prošlosti našeg mjesta.”
Fažol na brujet (izvorni recept)
“Fažol na brujet, staro viško jelo, kako samo ime kaže, je fažol, ili po kontinentalnom grah na brujet. Prvo treba spremiti dobar, pravi domaći riblji brujet ili iskoristiti preostali šug od takvog brodeta kojeg smo ranije skuhali samo radi brodeta. Fažol se namoči preko noći. Ujutro se ocijedi i stavi kuhati u hladnu vodu u kojoj se kuha sve dok ne bude napola gotov. Soli se tek pred kraj kuhanja. Dok se kuha, na maslinovu ulju se šufiga kapula nasjeckana na kockice. Zimi kad nema svježih pomidora, na kapulu se bace izgnječene pelate i pire od rajčica, te jedan lovorov list. Sitno nasjeckanog češnjaka doda se samo onoliko koliko se hvata između dva prsta. Na kraju se još doda malo sitno nasjeckanog peršinova lista, soli i papra. Sve se to lagano kuha 15 do 20 minuta zaliveno s malo juhe od fažola.Tad u to bacite sav onaj fažol i juhu i kuhajte još tri kvarta od ure. Desetak minuta prije nego li je gotovo, dodajte tjesteninu. Najbolje su pinete, a mogu i “puževi”, kako već tko voli. Čim je manistra al dente, dodajte šug od pravog brodeta, pazeći da nema koja drača. Sve dobro promiješajte i poslužite. ( izvor: http://island-vis.info/?page_id=229 )
***
Konoba Vatrica je preko zime zatvorena, ali čim se otvori na proljeće, prva proljetna tura “terroirskih” hedonista, ponovno će uživati u ovom izvornom viškom specijalitetu.
Konoba Vatrica: lhttps://www.facebook.com/konobavatrica/?locale=hr_HR