Petkom na placu #1: Volite li češnjak?!

  Antibiotik, antioksidans i zaštitnik imuniteta:  upoznajte jednu od najčešće korištenih namirnica u kuhinji! On je praujak ljiljana i bratić luka. No, češnjak je prije svega dragocjen dodatak prehrani. Malo je povrća tako bogato antioksidansima kao ova svestrana lukovica koja, svježa ili osušena, cijela ili u prahu, nikada ne može…

 

Antibiotik, antioksidans i zaštitnik imuniteta:  upoznajte jednu od najčešće korištenih namirnica u kuhinji!

On je praujak ljiljana i bratić luka. No, češnjak je prije svega dragocjen dodatak prehrani. Malo je povrća tako bogato antioksidansima kao ova svestrana lukovica koja, svježa ili osušena, cijela ili u prahu, nikada ne može nedostajati u aromama kuhanja. Izvrstan je izvor sumpora i selena, bitnih za čišćenje jetre i smanjenje “lošeg” kolesterola. Češnjak pospješuje rad imunološkog sustava, bori se protiv infekcija i gljivica poput antibiotika, čisti probavni sustav, regulira krvni tlak i, prema najnovijim istraživanjima, ima antitumorsko djelovanje.

Važno je ne pregrijati ga: previše topline raspršuje dio njegovih hranjivih tvari. Povoljna je kombinacija s ekstra djevičanskim maslinovim uljem, ili običnim suncokretovim, jer biljna mast pomaže prilagodbi nutrijenata češnjaka. Gotovo je beskorisno nabrajati beskonačne namjene organskog češnjaka: može obogatiti bruschette ili jelo s mahunarkama, uklopiti se kao savršena aroma u pestu ili umaku od rajčice.

Poput bijelog, ružičastog ili crvenog, i crni češnjak također dolazi iz Koreje. Fermentacijom u zatvorenim posudama u vlažnoj atmosferi crnom se češnjaku povećava koncentracija dragocjenih enzima i tako ga čini lako probavljivim. Okusom podsjeća na soja umak i sladić, a nasjeckan ili miksan može obogatiti razne pripravke, od guacamole do aioli umaka, kreme od češnjaka pripremljene u vegetarijanskoj varijanti (sa sojinim mlijekom umjesto jaja) izvrsne sa sirovim povrćem ili povrćem na lešo. Može se u ploškama prostrti na miješane salate i povrće na žaru. A za neobičan eksperiment, nekoliko kriški možete pomiješati s umakom od tamne čokolade koje ćete poslužiti u kombinaciji s tofuom na žaru ili kozjim sirom.

Trik za miris?

Za jak miris češnjaka koji se dugo zadržava u ustima zaslužni su alicin i dialil disulfid, spojevi prodorne arome na bazi sumpora. Kako biste ih uklonili, češnjeve možete držati u sojinom mlijeku 1-2 sata prije upotrebe. Sojino mlijeko svojim masnoćama neutralizira sumpor. Korisno je izvaditi središnji izdanak ili posebnim alatom istisnuti češnjeve kako bi se zadržao vlaknasti dio. Ako je šteta učinjena i već ste pojeli češnjak, pokušajte sažvakati nekoliko zrna kave, klinčić, list kadulje ili peršina, ili nekoliko kriški jabuke s korom.

***

RECEPT 

JUHA OD ČEŠNJAKA S KORICOM DOMAĆEG KRUHA

Ova juha od češnjaka savršeno je jelo za prohladne jesenske dane: kremasta, ali lagana u odnosu na zimske juhe i minestrone, bogata brojnim povrćem i drugim punim sastojcima.
Ako želite da vam bude sočnija, dodajte korice domaćeg kruha.  Glavni sastojak ove juhe jest češnjak – jedna od namirnica s najvećim zdravstvenim svojstvima zahvaljujući visokom udjelu tvari s antioksidativnim i protuupalnim djelovanjem. Češnjak se ponajviše ističe svojom sposobnošću preveniranja mnogih vrsta raka, posebno glave, nosa, grla i probavnog sustava.

Priprema : Jednostavna
Porcije : 6
Trajanje : 20 min
Kalorije : 320 kalorija x porcija

Sastojci :

1/2 l mesnog temeljca
3 kriške domaćeg kruha
6 glavica svježeg češnjaka
20 listića kadulje
1 list lovora
grana padano
3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
vrhnje
1 chili papričica
1 list peršina
1 majčina dušica
papar, sol

Glavice češnjaka očistite, narežite na režnjeve i ogulite. Pomiješajte u loncu 1,5 l vode s temeljcem, dodajte češnjak, kadulju, dio majčine dušice, nasjeckani peršin, lovorov list i ljutu papričicu. Čekajte dok počne ključati i ostavite da kuha 25 minuta.

Pustite da se ohladi, izvadite lovor i chili papričicu te sve stavite u mikser: trebali biste dobiti gustu i homogenu juhu. Prebacite u lonac, zagrijte i dodajte vrhnje (ili mlijeko) da omekša. Dobro posolite, popaprite, dodajte ulje i prokuhajte par minuta.

Kriške kruha stavite pod rešetku pećnice da dobro porumene. Na tanjure rasporedite kore, pospite ih parmezanom u listićima i preostalom majčinom dušicom te prelijte juhom.

Pripremila FB

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

11. Dani hrvatskog pršuta u Šibeniku!

Tradicionalna manifestacija koja okuplja proizvođače zaštićenih hrvatskih pršuta održat će se 25. i 26. travnja, domaćin je Šibensko-kninska županija poznata po vrhunskim zaštićenim drniškim pršutima. Tko ove godine ima najbolji pršut doznat će se 25. travnja u...

Završio 4. Weekend Food Festival u Rovinju!

  Nakon dva dana vrhunskih panela, nezaboravnih okusa i razgovora koji pomiču granice, Rovinj je zatvorio vrata četvrtog Weekend Food Festivala. Na nekoliko pozornica u staroj Tvornici duhana smjenjivali su se chefovi, poduzetnici, inovatori i znatiželjnici, svi...

Brundanje 2025 – Craft, Rock & Street Food festival!

Dvorište Pivovare Medvedgrad 27. i 28. lipnja 2025. postaje epicentar rock energije i hedonizma zahvaljujući Craft, Rock & Street Food festivalu Brundanje, koji će oduševiti posjetitelje dvodnevnim spektaklom ispunjenim glazbom, pivom i vrhunskom street foodom....

3. Asian Street Food Festival opet u srcu Zagreba!

Bliži nam se treći Asian Street Food Festival, prvi i jedini festival posvećen azijskim kulturama, običajima, glazbi i gastronomiji. I ove godine dom će mu biti u srcu Zagreba, na predivnom Trgu Josipa Jurja Strossmayera, a u novim egzotičnim delicijama i raznolikom...

MARSOVCA – festival hedonizma na otoku Pagu!

Marsovca nadmašila sva očekivanja: Na paškoj plaži Jadra pripremljen pravi gastro ritual posvećen paškoj ovci ! Jučer se na stjenovitoj plaži Jadra, u suton i pod svjetlom izlazećeg mjeseca, odvilo nešto što se teško može nazvati samo manifestacijom. Bio je to...