“Mislili smo da je greška” – 20.000 boca vina dostavljeno u zatvor u Bordeauxu izazvalo skandal
Između 15.000 i 20.000 boca vina dostavljeno je 28. kolovoza u zatvor Bordeaux-Gradignan. Namijenjene su da ih zatvorenici pakiraju u poklon-košare. No, taj je potez izazvao skandal, a sindikati upozoravaju na “nepotrebne rizike” koje donosi.
Isprva su mislili da je riječ o pogrešci. Kada su 28. kolovoza čuvari u zatvoru Bordeaux-Gradignan vidjeli kamion pun boca vina, nisu mogli vjerovati svojim očima. “Prvo smo mislili da je greška: pomislili smo da je kamion iz supermarketa, za sajam vina, pogriješio adresu,” rekao je jedan čuvar za Le Figaro, koji je i otkrio ovu informaciju.
No, tisuće boca doista su bile namijenjene zatvoru. Njihova svrha je korištenje u radionicama u kojima zatvorenici jednom tjedno izrađuju poklon-pakete. Riječ je o potpuno legalnoj gospodarskoj aktivnosti, ali koja je naišla na snažno protivljenje sindikata. Ronan Roudaut, tajnik Neovisnog saveza zatvorskih sindikata (UNSA), smatra da je preuzet “velik rizik”. “Imamo zatvorenike osuđene za kaznena djela počinjena pod utjecajem alkohola. Postoji bojazan da bi boce mogli otvoriti i konzumirati vino unutar zatvora ili ga unijeti u ćelije. Nemamo resurse da temeljito pregledamo šezdeset zatvorenika nakon izlaska iz radionica,” upozorava sindikalni predstavnik.
S druge strane, čuvari tvrde da nisu unaprijed bili obaviješteni o ovoj neuobičajenoj isporuci – čak ni putem interne obavijesti. Također nisu dobili nikakve dodatne upute o nadzoru, iako samo dva čuvara paze skupinu od 70 do 80 zatvorenika. “Dovedeni smo u nezgodnu situaciju; razbijena boca može poslužiti kao oružje,” smatra Ronan Roudaut. “Riječ je o bespotrebnom izlaganju opasnosti i poticanju zatvorenika na počinjenje kaznenih djela.”
Tekst / Foto: La Revue du Vin de France
****
Jeste li pročitali novi ljetni broj vinskog časopisa Vinske zvijezde? Ako niste pročitajte sada: