“Crna poput vraga, topla poput pakla, čista poput anđela, slatka poput ljubavi.” (C.Talleyard)
Kažu da je kava otkrivena u Etiopiji, oko 800 godine prije Krista. Prema najpopularnijoj legendi o njezinu nastanku, jedan je pastir s visoravni Koffa (od kuda je navodno i došlo ime) primjetio čudno ponašanje svojih koza, nakon što su pobrstile crvenkaste bobice s njemu nepoznata grma. Kako su životinje postale prilično živahne i pastir je odlučio probati plodove. Zaključio je da mu vraćaju snagu pa je svoje otkriće podijelio sa svećenicima u obližnjem samostanu. Svećenici su usvojili naviku konzumiranja plodova koje bi najprije namočili u vodu i zatim pojeli dok bi vodu u kojoj su se bobice namakale – popili…
Preskokom mnogih stoljeća i zanimljivosti iz povijesti kave, spomenut ću samo da je 1645. otvorena u Veneciji prva kavana, a uskoro su njezin primjer slijedili Milano, Torino, Genova i ostali talijanski gradovi. Crno se zlato pakiralo u prelijepe drvene i srebrne te kutije od muranskoga stakla koje su iz Italije krenule na put u Europu. Oko 1760. g. u Veneciji je postojalo više od 200 kavana. Ubrzo je Italija postala druga domovina kave, u Italiji je našla svoj savršeni izraz i izgled, a danas se „deklinira“ na mnogo načina, evo nekih od njih: espresso, ristretto, lungo, caffè filtro, caffellatte, cappuccino, moka, macchiato, alla napoletana, shakerato, corretto, con gelato, affogato…
Omiljeno mjesto za ispijanje kave u Zagrebu mi je caffe bar Marty. Veza do tamo bila je naravno „talijanska“, vlasnicu Marty-ja, Andreu Štimac poznajem godinama, radile smo projekte vezane uz talijanski jezik i kulturu, a čim se „prebacila“ na ugostiteljstvo, znala sam da će biti drukčija od drugih. Maleni lokal blizu Kvatrića odiše i miriše „po Italiji”. Doslovno. Odmah pri ulasku, interijer pokazuje motive „made in Italy“ a miris kave, privlači, zavodi, osvaja. S radija dopire samo talijanska glazba. Kad jednom kušaš Musetti, vraćaš se stalno.
Upoznajmo vlasnicu, po zanimanju „dottoresu della lingua e cultura italiana per stranieri“, zaljubljenicu u Italiju, njihovu kuhinju, a igrom slučaja zadnjih pet godina u ugostiteljskoj branši, s kavom Musetti i ostalim talijanskim napitcima.
Otkud i otkad Musetti u Zagrebu? Kako si se (uopće) odlučila na kafić?
Musetti je u Zagrebu od 2015., kad smo otvorili Marty. Otkrila sam tu kavu slučajno, jednom prilikom u kafiću u Milanu, probala sam kavu, svidjela mi se i odlučila sam da, ako ikada otvorim nešto svoje – uzet ću Musetti. Budući da sam 2013. počela uvoziti pivo Menabrea, rasla je i ideja za neki vlastiti kutak s talijanskim proizvodima.I onda sam, te iste godine, neočekivano dobila otkaz, sljedeće dvije radila svašta i tada se ukazala prilika za najam prostora gdje je već bio kafić i bacila sam se naglavačke u to. Kontaktirala sam Musetti, njima se svidjela ideja da uđu u Hrvatsku i „ostalo je povijest“.
Kakva je to kava Musetti? Obiteljska tradicija?
Musetti je obiteljska pržionica, osnovana 1934., a danas prisutna u više od 60 zemalja svijeta. Od samog osnutka kvaliteta je ono na čemu temelje sav svoj posao, dakle samo prvoklasna „materia prima“. U Hrvatskoj je bila jedna firma u Zaprešiću koja je uvozila Musetti, ali ne direktno već preko svoje austrijske majčinske firme tako da smo jedini koji uvozimo direktno iz pržionice.
Kad si se odlučila na Musetti, što si sve o kavi i – gdje – morala naučiti?
Kad sam krenula nisam znala ništa, nisam znala ni kako radi caffe aparat. Međutim kako Musetti ima svoju akademiju, kao što ima Illy u Trstu, tako sam ja otišla kod njih naučiti sve što se u tom kratkom razdoblju moglo naučiti. Imala sam čast da mi je dio svog znanja prenio Luigi Lupi kojemu u opisu zanimanja piše sve ovo: First Italian Barista Champion. Latte Art Founder; SCA Autorised Trainer and Certifier; Passionate Educator 2012, Latte Art Grading System Co-Founder. 🙂 On mi je pokazao i objasnio puno: od toga kako kava izgleda, gdje raste, koja je razlika između arabice i robuste, o kojim sve faktorima ovisi dobar espresso pa sve do tehnika latte arta. Nakon toga sve ostalo je samo praksa. Ako želiš, sve možeš naučiti.
Kako su gosti reagirali kad si ponudila tu (tada nepoznatu) kavu Musetti?
Gosti su super reagirali, mi smo u ulici u kojoj ima puno kafića (Bartola Kašića 4) i znala sam da moramo ponuditi proizvod koji će biti bolji od konkurencije. I zato sam od početka inzistirala na tome da kava bude pripremljena kako treba, mlijeko kako treba. Danas bez lažne skromnosti tvrdim da je naša kava najbolja u kvartu.
Kakve se sve kave mogu naručiti u Marty-ju?
Imamo sve standardne kave espresso, cappuccino, macchiato, caffellatte pa sve do kave od ječma, bez kofeina, hladne kreme od kave…
Kako danas gosti reagiraju na Musetti?
Izvrsno, radimo 80% prometa na kavi, ljudi su prepoznali kvalitetu pa se vraćaju. Imamo npr. gosta – gospodina koji radi u jednoj ambasadi i dolazi redovito, od kad nas je otkrio. Jednom prigodom je slučajno bio u prolazu, probao, vratio se isti dan po još jednu i rekao kako je isprobao kava i kava po centru, ali da mu je ova najbolja. Od tada dolazi skoro svaki dan, čak i kada ne radi, dođe i dovede cijelu obitelj.
Imate li i dostavu?
Imamo mljevenu kavu 250g za caffettieru i kapsule kompatibilne za Nespresso i Lavazza aparate. Možemo dostaviti u Zg, a možemo i poslati poštom.
Lijepa misao o kavi?
Kava se ne pije, kava se gušta!
Marty se nakon covid-prisilne-pauze ponovno otvorio, ako dosada niste, svakako kušajte Musetti kavu. A ako ste još doma, i ne izlazite u kafiće, Musetti kava može doći do vas, kako biste je skuhali u svojoj omiljenoj caffettieri ili cafe aparatu.
Više info na: https://www.facebook.com/caffeMarty/