Deset pivovara iz cijele Hrvatske, tridesetak vrsta craft piva, ponešto i za pojesti, dobra zabava, ugodno druženje i mnoštvo izvrsno raspoloženih ljudi obilježilo je treći Craft beer festival u Žminju, uspješno oživljen nakon dvogodišnje korona pauze. U prva dva izdanja festival se održavao na skučenijem prostoru podno žminjskih zidina, a ovogodišnje treće izdanje preseljeno je na prostranu i vrlo komotnu terasu Zad kaštela, na kojoj se održavaju i sve druge važnije žminjske manifestacije, i mislim da je to dobar izbor lokacije koje bi se trebalo držati i ubuduće.

Istarski sudionici trećeg žminjskog Craft beer festivala bile su pivovare Bruman iz Buzeta, SUXO iz Pule, Kampanjola iz Savičente i Vergal iz Savudrije. Ostatak Hrvatske predstavljale su pivovare King’s iz Rijeke, Saperlot iz Varaždina, Devetka iz Zaboka, Popster iz Slavonskog Broda, Houblon iz Zagreba te Pivovara 022 iz Šibenika. Moram odmah reći da su istarske pivovare u svojoj ponudi bile sasvim ravnopravne pivovarama od preko Učke, o pivarstvu razmišljaju kreativno i odvažno, znaju sve o tome što rade i rado će to znanje podijeliti sa svakim koga zanima, a svi zajedno ponudili su vrlo širok izbor vrsta odnosno stilova craft piva, s možda malo preizraženim trendom lakših, pitkijih i alkoholno slabijih osvježavajućih ljetnih piva.
Kod svake pivovare koja se predstavila na žminjskom festivalu mogla se kušati ili naučiti neka pivska zanimljivost. Moram reći da će se laik, a i poneki površniji znalac, malo izgubiti u razumijevanju što je to IPA a što APA, a pogotovo po čemu se razlikuju njihovi podstilovi, kada je ale pale a kada nije, jesu li pilsner i lager jedno te isto ili ipak nisu, no neke upečatljivije informacije dulje će ostati u memoriji, primjerice podatak da se stout i porter ne razlikuju po sastojcima i načinu pripreme već po načinu točenja odnosno serviranja.


S druge strane, neke pivovare imaju piva iza čijih naziva stoje zanimljive priče, kao što primjerice Pivovara 022 iz Šibenika ima za većinu piva nazive u brojkama koje nešto znače za šibensku povijest, od godina nastanka nekih šibenskih znamenitosti pa do rezultata nekih presudnih košarkaških utakmica.
Na štandu riječke pivovare King’s Brew naučio sam da tamnija boja ne mora značiti i da je pivo jače, odnosno serija njihovih piva među kojima svako ima drukčiju boju ne kuša se redom od najsvjetlije prema najtamnijoj već malo pomiješano. Još sam jednu stvar naučio glede raspoznavanja pivske nomenklature: različite vrste piva mogu imati dodatnu oznaku „session”, što znači, kako su mi objasnili, da je to pivo alkoholno malo slabije nego pivo iste kategorije ali bez te oznake.
Žminjski Craft beer festival je tako osim hedonističke pružio i zanimljivu edukativnu komponentu onima koji su zainteresirani malo pobliže upoznati zanimljiv svijet craft piva. Mali iskorak u svijet drugih craft napitaka bilo je predstavljanje prve hrvatske craft cole Monada iz Rijeke, osvježavajućeg piće na bazi karamele s borovicom, limunskom travom, pivarskim šećerom i hmeljom. Kako je na festivalu bilo mnogo roditelja s djecom, pretpostavljam da je i ta craft cola našla zadovoljne kušače među malo mlađom populacijom.
Uz kušanje sasvim dovoljnog broja pivskih zanimljivosti, moglo se štogod i prigristi: Fumo Santo food truck iz Rijeke nudio je zanimljiv izbor burgera, vege tortilja i hot dogova, a neizostavni te OPG Žminjski gušti Milana Udovičića pivoljupcima je ponudio tradicionalne istarske suhomesnate proizvode.
Ovaj žminjski pivski festival zaslužuje sve pohvale, a posebno je zanimljivo što kontekstualno ovaj tematski malo moderniji događaj vrlo skladno nadopunjuje spektar drugih žminjskih godišnjih događanja koja su više posvećena tradiciji. To je zapravo najbolja formula gastroturističke ponude današnjice: tradicija se mora ispreplitati s inovacijama i suvremenošću, kao što se isprepliće i u životu, a sredina koja to uspješno čini, kao što to čini Žminj, biva svojim događanjima privlačna posjetiteljima različitih ukusa i sklonosti.
Davor Šišović / www.bookaleta.com