Trilja (lat. Mullus) crveno-ružičasta je morska riba poznata i pod nazivima: kamena, barbun, trilja i trlja od blata. Trilje su poznatljive po izduženom tijelu i srebrnom trbuhu a tijelo im je prekriveno velikim ljuskama. Obitavaju u Jadranskom, Sredozemnom i Crnom moru, a može ih se naći i u Atlantskom oceanu.
Trilja je puna energetskih i nutritivnih vrijednosti. Prepuna je minerala kao što su kalij i fosfor, a sadrži i magnezij, selen, kalcij, željezo, cink, bakar i jod. Izvrstan je izvor proteina i masti te omega-3 masnih kiselina. No meso ove fascinantne namirnice bogato je i brojnim vitaminima (tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kiselina, vitamin B6, vitamin B9, vitamin B12, vitamin E, vitamin A i vitamin C).
Blagotvorna svojstva
Konzumacija mesa trilje učinkovito poboljšava rad organizma. Zahvaljujući velikim količinama omega-3 masnih kiselina regulira se zdravlje kardiovaskularnog sustava. Smanjuje se rizik od nastanka aterosklerotskog plaka, snižavaju razine LDL i povisuju razine HDL kolesterola te smanjuju upalne procese. Smanjenje upalnih procesa utječe i na manju učestalost bolesti zglobova.
Odabir i čuvanje ribe
Prilikom kupnje ribe važno je opaziti nekoliko znakova kojima se prepoznaje svježina ribe. Važno je da su riblje oči bistre i sjajne te da meso nakon pritiska poprima početni oblik. Peraje moraju biti vlažne i neoštećene, a škrge svijetle boje. Ljuska se treba sjajiti i biti čvrsta,a riba ne smije biti neugodnog mirisa. Nakon ulova trlja se čuva u smjesi leda i vode temperature između 0-4°C, dok je temperatura čuvanja smrznute ribe -18°C.
Priprema trilje
Mekano meso trilje najukusnije je pečeno na žaru ili u tavi, a zanimljivo je pripremiti je u foliji. Prije daljnje pripreme preporuka je marinirati ribu. Trilja kamenjarka cjenjenija je od trlje blatarice jer trlja blatarica ima karakterističan miris po mulju koji i nakon termičke obrade često ostaje prisutan u jelu.
***
Pržene trlje, tikvice i med od maginja
Porcije za 4 osobe
Vrijeme pripreme: 30min
Sastojci: 500g fileta trilje, bez ljuski, kostiju, s kožom. 499g mladih tikvica, 50g suhog, bijelog vina, 35g meda od magijna, 4 cvijeta tikvice, pšenična krupica, ulje od kikirikija,ekstra djevičansko maslinovo ulje, češnjak, sol i papar
Priprema
Filete trilje umočite u pšeničnu krupicu i pržite ih u tavi s puno ulja od kikirikija. Pržite najprije stranu kože, okrenite ih nakon 1 minute, ocijedite nakon manje od 1 minute. Prerežite tikvice po dužini na pola i kuhajte ih u drugoj tavi, s 1 režnjem protisnutog češnjaka i malo ekstra djevičanskog maslinovog ulja, soli i papra, 4 minute.
Kuhajte med u 50 g vode i vina dok alkohol ne ispari. Poslužite trilje s očišćenim cvjetovima tikvica, uz umak od meda.
Pečene trilje s mladim tikvicama
Porcije za 4 osobe, vrijeme pečenja 30min u pećnici na 220 stupnjeva.
Sastojci: 500g svježe trilje bez ljuski s kožom, 400g mladih tikvica, pšenično brašno, maslinovo ulje, sol i papar.
Priprema: Trilje uvaljajte u pšeničnu krupicu, dodajte narezane mlade tikvice, i pečete u pećnici zagrijanoj na 220 stupnjeva, 30 minuta. Poslužite trilje, uz krumpir salatu.
Pripremila: FB