Jedna od najpopularnijih pazinskih ali i istarskih gastro manifestacija, Dani meda u Pazinu, nakon dvogodišnje se pauze vraćaju u svoj ustaljeni termin u veljači. Predlani nisu mogli biti održani zbog korone, lani su spojeni s prvim pazinskih poljoprivrednim sajmom AgroTerra Istra, a ove se godine u svom 17. izdanju napokon vraćaju u svom izvornom obliku i održat će se 24. i 25. veljače 2023. odnosno ovog petka i subote u pazinskoj gradsko-školskoj sportskoj dvorani. Program ovogodišnjih Dana meda na pressici su najavili predsjednik Pčelarske udruge Lipa Ranko Anđelini, te pazinska gradonačelnica Suzana Jašić.
„Ovakav termin Dana meda dobar je za pčelare, jer se na vrijeme mogu opskrbiti pčelarskom opremom za predstojeću sezonu, ali je dobar i za potrošače, jer još uvijek traje sezona gripa i prehlada protiv kojih su nezaobilazna pomoć upravo med i pčelinji proizvodi”, rekao je Ranko Anđelini.
I minula sezona bila je za pčelare mnogo bolja od nekoliko prethodnih, pa će meda napokon biti u dovoljnim količinama. Dobar urod vidljiv je i iz povećanja broja uzoraka meda prijavljenih na ocjenjivanje: za medalje se ove godine nadmetalo pedesetak istarskih medova, i to bagremovih, cvjetnih, lipovih, kestenovih i medljikovaca. „Rezultati su dobri, a imamo i šampiona s maksimalnim brojem bodova”, dodao je Anđelini.
Svečano otvorenje 17. Dana meda u Pazinu zakazano je za petak 24. veljače u 10 sati, a istoga dana poslijepodne u 17.30 sati uz prigodni program svečano će se dodijeliti odličja proizvođačima najbolje ocijenjenih medova. U petak je sajam otvoren od 10 do 19 sati, a u subotu 25. veljače od 9 do 18 sati.
U subotu će uz sajmeni program na Danima meda biti održana i dva stručna predavanja. U 10 sati dr. Goran Mirjanić održat će predavanje „Odgovor pčelara na nepovoljne klimatske okolnosti”, dok će u 11.30 započeti predavanje Miroslava Antončića „Tehnologija proizvodnje matične mliječi i proizvodnja perge – fermentirane peludi”.
Uslijed uspješne minule pčelarske sezone i odaziv istarskih pčelara kao izlagača je na ovom sajmu zamjetan – svoje će proizvode ponuditi njih dvadesetak, a ponudu meda upotpunit će i pčelari iz Primorsko-goranske županije, uz ostalo i medovima koji se u Istri ne proizvode – primjerice od kadulje i vrijeska, te šumskim medljikovcem.
Anđelini se na pressici osvrnuo i na ukupnu pčelarsku proizvodnju u Istri, spomenuvši da na našem poluotoku djeluje oko 420 pčelara koji raspolažu s oko 13.000 košnica. Međutim, pčelarstvo u Istri ne napreduje, upozorio je Anđelini, a svake godine bilježe se gubici u pčelinjim zajednicama (ove sezone 30 posto!) zbog bolesti i virusa, klimatskih nepogoda, pesticida i elektromagnetskih valova.
Usprkos smanjenju ukupnog broja pčelinjih zajednica primijećeno je da se pčele vraćaju u prirodi, odnosno da ima „divljih rojeva” u dupljama drveća, u neupotrebljavanim dimnjacima i slično. Iako se broj pčelara već nekoliko godina ne povećava, u Istri je ipak sve više mladih pčelara, koji obiteljske pčelinjake preuzimaju od svojih očeva i djedova. Pomlađivanju istarske pčelarske scene nedvojbeno je pridonijelo i dosadašnjih devet generacija pčelarske škole u Pazinu, ukazao je također Anđelini.
Gradonačelnica Suzana Jašić najavila je i prigodnu ponudu pazinskih ugostitelja i trgovaca uz Dane meda, a sve do kraja veljače traje i gastro-manifestacija Dani mednih delicija središnje Istre.
Bookaleta / Davor ŠIŠOVIĆ Fotografije: Bookaleta / Thinkstock