Na Međunarodni dan piva predstavljen je u pivovari Reset u Brežicama projekt Beer Pass Slovenia koji obuhvaća tamošnjih 15 pivovara
Novi projekt Beer Pass Slovenia zvuči iznimno zanimljivo i inovativno. Očito je da slovenske pivovare prepoznaju potencijal turizma vezanog uz pivsku industriju te su osmislile kreativan način kako privući posjetitelje i promovirati svoje proizvode. Ova inicijativa povezuje ljubitelje piva s različitim pivovarama i omogućuje im da istraže raznolikost pivske scene Slovenije.
Povezivanje degustacije piva s putovnicom koja pruža pogodnosti kao što su popusti, posebni događaji, te čak i nagradna igra za sudionike koji posjete više pivovara, stvara atraktivnu ponudu za posjetitelje. Ideja da posjetitelji mogu dobiti dodatnu vrijednost kroz specijale koje priređuju pivovare te sudjelovati u nagradnoj igri dodatno potiče interes.
Osim toga, internetska stranica na engleskom jeziku pruža praktičan način za turiste da pronađu informacije o pivovarama i planiraju svoje putovanje. To je koristan alat koji će omogućiti lakšu navigaciju i informiranje za posjetitelje koji nisu upoznati sa slovenskim jezikom.
Podaci o stanju pivske industrije u Sloveniji također su vrlo zanimljivi. Broj pivovara, proizvodnja piva, potrošnja po stanovniku i ekonomska dodana vrijednost pružaju uvid u značaj pivske industrije za slovensku ekonomiju. Očito je da pivarska scena ima snažnu prisutnost, kako u maloprodaji tako i u ugostiteljstvu.
S obzirom na rastući interes za craft pivovare i raznolikost okusa među pivskim ljubiteljima, ovakav projekt ne samo da će promovirati pivske proizvode, već će i podržati lokalnu ekonomiju i turističku industriju. Prema poslovnim podacima, u prošloj godini u Sloveniji je djelovalo 99 pivovara s nešto više od 620 zaposlenih. U istom razdoblju, dodana vrijednost u ovoj industriji iznosila je 70 milijuna eura, dok je dodana vrijednost po zaposlenom iznosila nešto manje od 113,000 eura. Pivari u Sloveniji su prošle godine proizveli ukupno 2.2 milijuna hektolitara piva. Potrošnja piva, koja je uključivala i konzumaciju i druge oblike potrošnje, iznosila je 1.6 milijuna hektolitara, dok je potrošnja po stanovniku dosegnula 76 litara. Od te ukupne količine, 67 posto piva prodano je u maloprodaji, dok je preostalih 33 posto konzumirano u ugostiteljskim objektima. Ovi podaci dolaze iz Gospodarske komore Slovenije.
Projekt Beer Pass Slovenia je predstavljen u iznimno privlačnom okruženju pivovare Reset u Brežicama, koje je među Hrvatima veoma popularno, i to upravo na dan posvećen pivi – Međunarodnom danu piva.
Pokretanje projekta Beer Pass Slovenia za Sloveniju predstavlja značajan trenutak. Iako je pivo već važan element gastronomske i turističke ponude Slovenije, kroz projekt Beer Pass Slovenia želimo dodatno pojačati ulogu piva u slovenskom turizmu. Osim toga, naš cilj je educirati ljude o odgovornom konzumiranju alkohola, promovirati kulturu konzumiranja piva te istovremeno pružiti uvid u ključne slovenske turističke atrakcije. To je istaknuo Andrej Sluga, predsjednik Udruge slovenskih pivovara pri Gospodarskoj komori Slovenije, koji je također jedan od osnivača poznate slovenske craft pivovare Reservoir Dogs.
Očito je da se projekt Beer Pass Slovenia fokusira na promociju ne samo pivovara već i na gastronomske aspekte turizma. Pored samih pivovara, projekt se širi i na lokalne poljoprivredne gospodarstva (OPG-ovi) koji su pripremili hranu kako bi gostima omogućili usklađivanje okusa piva i hrane.
Web stranica projekta također pruža informacije o najzanimljivijim lokacijama u regiji gdje se pivovare nalaze, čime se doprinosi upoznavanju turista s kulturnim i turističkim znamenitostima. Iz popisa pivovara jasno je da se radi o raznovrsnoj suradnji između industrijskih i neovisnih malih pivovara.
Ovaj ambiciozni projekt, koji uključuje različite vrste pivovara: Clef, Crazy Duck, Green Gold, Lobik, Loo-blah-nah, Maister, Pivovarna Maribor, Reservoir Dogs, Reset, Tektonik, Time, Pivovarna Union, Vizir, Zajc i uz podršku Instituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije Naglašava se suradnju s lokalnim OPG-ovima, što je veliki potencijal da se obogati turistička ponuda Slovenije te poveže turizam, gastronomiju i pivsku kulturu na jedinstven način. Praćenje daljnjeg razvoja i rezultata ovog projekta bit će zasigurno zanimljivo kako lokalnoj zajednici, tako i širem području.