26. Jaskanske vinske svečanosti

Službeno predstavljanje Jaskanskih vinskih svečanosti, najpoznatije manifestacije jaskanskog kraja, održano je na jednom od najljepših bisera Plešivičke vinske ceste, obiteljskom gospodarstvu Jagunić. ‘Kako bi se u naš grad unio duh berbe, vina i podrumarenja ove ćemo godine uvertiru u vinske svečanosti održati na glavnom gradskom trgu kroz razne kulinarske manifestacije,…

Službeno predstavljanje Jaskanskih vinskih svečanosti, najpoznatije manifestacije jaskanskog kraja, održano je na jednom od najljepših bisera Plešivičke vinske ceste, obiteljskom gospodarstvu Jagunić.

‘Kako bi se u naš grad unio duh berbe, vina i podrumarenja ove ćemo godine uvertiru u vinske svečanosti održati na glavnom gradskom trgu kroz razne kulinarske manifestacije, radionice, i koncerte u kojima će mnogi prolaznici moći uživati i sudjelovati. Najavom izgradnje nove škole to je ujedno i uvertira u nove, drugačije i modernije Jaskanske vinske svečanosti kakve planiramo organizirati sljedeće godine, s ciljem kako bi još kvalitetnije promovirali naše vinare koji cijele godine ulažu trud u stvaranje brenda po kojemu su ionako već dobro poznati širom Lijepe naše, a i Europe. Glazba i zabava za sve uzraste, vrhunska vina, domaća hrana i prijateljsko druženje razlog su da svi vi od 7. do 10. rujna svratite u Jasku. Dobro nam došli!’, rekao je zamjenik gradonačelnika Domagoj Šlat te pozvao javnost u Jastrebarsko na poznatu tradicionalnu vinsku manifestaciju.

Direktorica Turističke zajednice grada Jastrebarskog, Ivana Herceg, upoznala je prisutne o važnosti održavanja Jaskanskih vinskih svečanosti, kao i s bogatim programom koji je pripremljen. Plešivica je po proizvodnji pjenušavih vina apsolutni prvak u Hrvatskoj, a tamošnjii vinari upravo s pjenušcima osvajaju brojne nagrade. Zato su organizatori, u suradnji s vinarima Tomac, Šember, Korak, Jagunić, Kolarić i Kurtalj, odlučili dio njihove bogate ponude pjenušaca predstaviti Jaskancima kroz manifestaciju ‘Pjenušava radionica’, koju je ovom prilikom prezentirao domaćin, jaskanski vinar Dominik Jagunić.

Ceremonija otvaranja započet će u četvrtak, 7. rujna, tradicionalnom povorkom od glavnog trga prema šatoru na jaskanskom sajmištu gdje će u 19 sati biti svečano otvorene 26. po redu Jaskanske vinske svečanosti, a ujedno će biti otvorena i Obrtničko turistička izložba koju je ovom prilikom najavio predsjednik Udruženja obrtnika Jastrebarsko, Stipe Bučar: ‘U sklopu 9. po redu Izložbe posjetitelji će imati prilike kupiti razne suvenire i probati tradicionalne domaće kulinarske i eko proizvode vrijednih jaskanskih proizvođača i OPG-ovaca.’ Bučar je najavio i nastupe jaskanskih kulturno umjetničkih udruga koje njeguju običaje, tradiciju, pjesme i ples za buduće generacije. Prisutnima se obratila i aktualna vinska kraljica Lucija Šember.

Više o program festivala  saznajte ovdje.

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

“VIS u Zagrebu” – Predstavljanje viških vina u Karijoli!

Prvo zajedničko predstavljanje viških vinara u Zagrebu organizirala je TZ grada Visa na čelu s direktorom Markom Dragojevićem, u petak, 12.travnja .2024, u pizzeriji Karijola u Vlaškoj ulici. Mjesto druženja vinskih profesionalaca i medija s viškim vinarima nije...

Vinistra 2024 – tko su šampioni 30. Ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića?

Na 30. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića, tradicionalno održanog kao najavu ovogodišnje Vinistre, najbolje mlade malvazije su iz vinarija Bastian i Deklić, potonji zajedno s Benvenutijem također se ističe kao šampion među teranima. Titulu "Best in Show"...

Braća Benvenuti u Botaničkom vrtu predstavili nove berbe svojih vina!

U prekrasnom ambijentu Botaničkog vrta u Zagrebu braća Albert i Nikola Benvenuti predstavili su nove berbe svojih poznatih vina. Proljeće je doba kada na tržište obično izlaze svježa vina iz prethodne berbe, a često i odležana iz ranijih berbi. Upravo je tako bilo i...

Zagreb Underground -otkrijte tajne zagrebačkog podzemlja u tunelu Grič!

Tri dana sljubljivanja vina i zabave - u tunel Grič stiže ZAGREB UNDERGROUND! Zagreb će od 12. do 14. travnja postati prvi grad u Hrvatskoj, u kojem će se održati Wine & Walk festival pod zemljom i to u tunelu izgrađenom tijekom drugog svjetskog rata prije 79...

11. izdanje festivala PINK DAY Zagreb predsavljeno u Laubi!

U Laubi je održana konferencija za medije na kojoj je najavljen 11. Pink Day festival koji će se održati u Laubi u subotu, 20. travnja od 11 do 20 sati. Festival će okupiti više od 150 etiketa ružičastih vina iz Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Srbije, Italije,...