Buongiorno Aglianicone, dobro došao na svoj samostalni vinski put!

QUERCUS 2016, Colli di Salerno, IGP rosso, Tenuta Macellaro (aglianicone 100 %). Cijena u Italiji: cca 30 eura O SORTI Kad ti Talijan kaže da je to mama aglianica /aglianico, čitaj: aljaniko/, odmah vino postaje zanimljivo jer ga treba (dodatno) istraživati! Aglianicone /aljanikone/, sorta s drevnim podrijetlom, najvjerojatnije je u…

QUERCUS 2016, Colli di Salerno, IGP rosso, Tenuta Macellaro (aglianicone 100 %). Cijena u Italiji: cca 30 eura

O SORTI

Kad ti Talijan kaže da je to mama aglianica /aglianico, čitaj: aljaniko/, odmah vino postaje zanimljivo jer ga treba (dodatno) istraživati!

Aglianicone /aljanikone/, sorta s drevnim podrijetlom, najvjerojatnije je u Italiju došla iz Grčke. Poznata kao jedna od varijacija slavnije sorte aglianico (jedan od njegovih roditelja, kažu Talijani), sličan sorti ciliegiolo, rod sorti montepulciano. Nekada vinificiran samo s drugim sortama, odnedavna doživljava svoj samostalni put, najviše zahvaljujući vinariji Tenuta Ciro Macellaro. (Iako službeno registrirana davne 1971. u talijanskim regijama Basilicata i Campania, tek je Ciro vinificira samostalno).

O VINU

Rubinske boje s ljubičastim odsjajem. Iznimno voćno vino – privlačne arome zrelog voća, trešnje, crvenog duda, kupine i ribizla – s cvjetnom notom ljubičice. U ustima voćni se mirisi potvrđuju, s blagom pikantnom notom crnog papra, u elegantnoj i  harmoničnoj izvedbi. Tanini su  mekani i ugodni, tijelo skladno, s potencijalom odležavanja u boci … Završetak donosi blagu gorčinu, ali i lijepu trajnost.  Vino se zove Quercus jer je, kaže Ciro,  “poput hrasta koji je ukorijenjen u njegovu kraju”. 

O vinariji

Ciro Macellaro, vlasnik Tenute Macellaro (treća generacija vinarske obitelji),  svoj je diplomski rad posvetio ovoj sorti, kao pravi cilentanac (stanovnik Cilentana), jer je na ovom području upravo aglianicone nero u prošlosti bio najraširenija sorta grožđa. S vremenom se izgubila, razlog je tomu nježnost i osjetljivost sorte u fazi pupanja, pa su ga brzo zamijenile otpornije sorte.

Razlika od svog djeteta aglianica vidljiva je u nježnijim taninima koji dosta smanjuju vrijeme dozrijevanja, ali istodobno, aromatski je jako sličan aglianicu, čak s duljim završetkom i intenzivnošću. Postotak alkohola je oko 12 -13,50% .  S ovakvim karakteristikama, vino se može piti odmah u godini nakon berbe, s obzirom na voćnost i aromatiku, ali može dozrijevati i u inoxu, drvetu, barrique bačvicama ili – u boci; tada se može piti i  – u odležanoj verziji.

Ciro Macellaro se ne zaustavlja na svom osobnom zanimanju i istraživanju sorte, širi priču i na projekt “Terre dell’Aglianicone“/Zemlja aglianiconea/: namjera mu je navesti što više ljudi da ga posade s edukativnim predavanjima i inicijativama koje uključuju i druge Cilentance.  Ovaj način „oporavka“ sorte je jako važan jer se aglianicone bio zadržao samo na izoliranim i napuštenim područjima –  sada mu najviše treba zaštita.

Osim aglianica i aglianiconea, Tenuta Macellaro uzgaja i crnu sortu montepulcino te bijele sorte  fiano i falanghinu.

 

Više na:  www.tenutamacellaro.com

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Najavljena 30. Vinistra!

Promotivnim filmom i predstavljanjem novog, modernog vizualnog identiteta u Zagrebu najavljeno jubilarno 30. izdanje Vinistre! Sve je spremno za 30. Vinistru, izložbu vina i vinske opreme koja je odavno postala omiljeno mjesto susreta vinskih profesionalaca i...

Vinske zvijezde 2024 # 2 – Proljetna vina: Pet zlatnih pjenušaca!

Prvog dana proljeća, 21. ožujka 2024. odabrana komisija vinskih znalaca projekta Vinske zvijezde  ocjenjivala je proljetna vina za Uskrs u  restoranu Zinfandel, zagrebačkog hotela Esplanade! U komisiji je bilo pet članova: Jasminka Šaško, enologinja; Adriana Strmotić,...

“Vis u Zagrebu” – Predstavljanje viških vina u Karijoli!

Prvo zajedničko predstavljanje viških vinara u Zagrebu organizirala je TZ grada Visa na čelu s direktorom Markom Dragojevićem, u petak, 12.travnja 2024., u pizzeriji Karijola u Vlaškoj ulici. Mjesto druženja vinskih profesionalaca i medija s viškim vinarima nije...

Vinistra 2024 – tko su šampioni 30. Ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića?

Na 30. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića, tradicionalno održanog kao najavu ovogodišnje Vinistre, najbolje mlade malvazije su iz vinarija Bastian i Deklić, potonji zajedno s Benvenutijem također se ističe kao šampion među teranima. Titulu "Best in Show"...

Braća Benvenuti u Botaničkom vrtu predstavili nove berbe svojih vina!

U prekrasnom ambijentu Botaničkog vrta u Zagrebu braća Albert i Nikola Benvenuti predstavili su nove berbe svojih poznatih vina. Proljeće je doba kada na tržište obično izlaze svježa vina iz prethodne berbe, a često i odležana iz ranijih berbi. Upravo je tako bilo i...