Mediteran u tradiciji: divje zeje na hvarskom pjatu

 Mediteranska prehrana predstavlja ukupnost vještina, znanja, praksi, vjerovanja i tradicija vezanih uz poljoprivredu i ribarstvo, preradu, pripremanje i osobito konzumiranje hrane.  Upravo o tradiciji i o vještini preživljavanja uz samoniklo jestivo bilje bilo je riječi na predavanju Ivane Krstulović Carić, dipl. ing. agr: Je znoš ča je glod? Jestivo samoniklo bilje (divje…

 Mediteranska prehrana predstavlja ukupnost vještina, znanja, praksi, vjerovanja i tradicija vezanih uz poljoprivredu i ribarstvo, preradu, pripremanje i osobito konzumiranje hrane.  Upravo o tradiciji i o vještini preživljavanja uz samoniklo jestivo bilje bilo je riječi na predavanju Ivane Krstulović Carić, dipl. ing. agr: Je znoš ča je glod? Jestivo samoniklo bilje (divje zeje) na hvarskom pjatu, u Muzeju općine Jelsa, u sklopu Festivala mediteranske prehrane, održanom na Hvaru početkom lipnja 2018.

Na početku predavanja Ana Marija Fistonić pročitala je emotivnu priču Je znoš ča je glod?  iz knjige prof. Zorke Bibić „Blues za dobri otok“, a zajedno smo se prisjetili povijesti – trenutaka kada je na otoku Hvaru život bila neprestana borba „sa morem i krajen“. Ribari su provodili sate na moru, težaci radili na škrtoj zemlji. Na toj škrtoj zemlji, često su se dodatno borili s travom i dračom, a nekad je upravo ta trava spasila otočane od sigurne gladi.

Ivana  Krstulović Carić sjetila se priče iz djetinjstva svoga pokojnoga nona Tonča. Majka im je kuhala sve što je našla u vrtu i poljima. Uz fetu kruha i slanu srdelu, obješenu na konop, da je svi mogu (samo) strugati, kapljicu ulja i kvasine, divje zeje bilo je najčešće na obiteljskom stolu. Divje zeje, poznato u Dalmaciji i kao „mišanca“, mješavina je jestivih biljaka, od kojih su mnoge gorkastog okusa pa se naziva i „gorko zeje“. Ove biljke beru se zimi i u rano proljeće, neke od njih su mak, cikorija, komorač, materduh, divlji luk …

Korovi nisu bili samo hrana, služili su i kao lijek. Koromač npr. pomaže kod bolesti probavnih organa i djeluje povoljno na stvaranje majčinog mlijeka. Koristi se kao čaj. Nekad se umjesto današnjih voćnih sirupa pio meštro, spravljao se od šećera, vode, rakije te ekstrakta koromača i anisa. Bilo je to osvježavajuće ljetno piće, blagotvornog djelovanja na probavne organe, a danas je samo sastavni dio tradicionalnog kolača koji otočani nazivaju cviti.

Zašto te korisne biljke ipak zovemo korovom?  Pojam korova subjektivna je kategorija, naglasila je Ivana Krstulović Carić, te navela da je i kapar korov na kulturnim spomenicima, korijen mu prodire duboko u kamene zidove, olako ih troši, ali – zar bi hvarske kale bile ljepše bez njih?  Vinogradi i maslinici okićeni cvijećem, okruženi suhozidima, živicama i šumarcima stvaraju dinamični krajobraz kojemu se posjetitelji dive. „Neka ova slika postane pozivnica za naš OTOK VINA u doba kada se otvaraju prvi pupovi vinove loze i kad započinjemo novu borbu sa bolestima, suncem i kišom, kako bi nam loza na jesen rodila zdravim i kvalitetnim grožđem za vrhunska hvarska vina. U međuvremenu – korove pojedimo!“ – završila je Ivana Krstulović Carić.

Pojeli smo „divje zeje“ sa srdelom, popili čašu bevande i ostali sjetni u razmišljanjima kako je nekad bilo… iako je bilo oskudice, živjelo se  jednostavnije, zdravije i mirnije – prirodnije.

Više fotografija na:  /https://www.facebook.com/abecedafinihzalogaja/

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

“Vis u Zagrebu” – Predstavljanje viških vina u Karijoli!

Prvo zajedničko predstavljanje viških vinara u Zagrebu organizirala je TZ grada Visa na čelu s direktorom Markom Dragojevićem, u petak, 12.travnja 2024., u pizzeriji Karijola u Vlaškoj ulici. Mjesto druženja vinskih profesionalaca i medija s viškim vinarima nije...

Vinistra 2024 – tko su šampioni 30. Ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića?

Na 30. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića, tradicionalno održanog kao najavu ovogodišnje Vinistre, najbolje mlade malvazije su iz vinarija Bastian i Deklić, potonji zajedno s Benvenutijem također se ističe kao šampion među teranima. Titulu "Best in Show"...

Braća Benvenuti u Botaničkom vrtu predstavili nove berbe svojih vina!

U prekrasnom ambijentu Botaničkog vrta u Zagrebu braća Albert i Nikola Benvenuti predstavili su nove berbe svojih poznatih vina. Proljeće je doba kada na tržište obično izlaze svježa vina iz prethodne berbe, a često i odležana iz ranijih berbi. Upravo je tako bilo i...

Zagreb Underground -otkrijte tajne zagrebačkog podzemlja u tunelu Grič!

Tri dana sljubljivanja vina i zabave - u tunel Grič stiže ZAGREB UNDERGROUND! Zagreb će od 12. do 14. travnja postati prvi grad u Hrvatskoj, u kojem će se održati Wine & Walk festival pod zemljom i to u tunelu izgrađenom tijekom drugog svjetskog rata prije 79...

11. izdanje festivala PINK DAY Zagreb predsavljeno u Laubi!

U Laubi je održana konferencija za medije na kojoj je najavljen 11. Pink Day festival koji će se održati u Laubi u subotu, 20. travnja od 11 do 20 sati. Festival će okupiti više od 150 etiketa ružičastih vina iz Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Srbije, Italije,...