EN PRIMEUR 2020. – malvazije, žlahtine, kraljevine, škrleti i ružičasta vina berbe 2019. u prvom planu

U zagrebačkom hotelu Esplanade održan je EN PRIMEUR Istre, Kvarnera i Bregovite Hrvatske:  9. kušanje mladih berbi u organizaciji Vinistre, HGK i vinara bregovite Hrvatske privuklo je mnoge stručnjake iz vinskoga svijeta, ali i ljubitelje mladih vina. Kušana vina pokazala su da je 2019. bila iznimno dobra godina – što…

U zagrebačkom hotelu Esplanade održan je EN PRIMEUR Istre, Kvarnera i Bregovite Hrvatske:  9. kušanje mladih berbi u organizaciji Vinistre, HGK i vinara bregovite Hrvatske privuklo je mnoge stručnjake iz vinskoga svijeta, ali i ljubitelje mladih vina. Kušana vina pokazala su da je 2019. bila iznimno dobra godina – što su u razgovorima s vinarima potvrdili i predstavnici struke (enolozi, sommelieri, distributeri, vlasnici zagrebačkih hotela, restorana, vinoteka …) i vinoljupci.  

EN PRIMEUR  /an primer/ je francuski izraz koji datira iz 18.st i koristi se za direktnu (pret)prodaju bordoških vinara iz „châteaux-a“ vinskim trgovcima:  „vente en primeur des grands crus classés” je ustvari prodaja još „nedefiniranih“ bodroških vina posebnih položaja koja trebaju odležavati još 18 mjeseci u barrique bačvicama.  Kada kupe vino premijerno, trgovci (ali i connaisseuri za privatne podrume) mogli su katkad profitirati cijenom nižom i do 30%.  Osim Bordeauxa, zanimljiva „en primeur“ kušanja održavaju se i u Burgundiji i dolini rijeke Rhône. 

Na zagrebačkom kušanju mladih berbi za trgovce i profesionalce, predstavilo se čak 67 vinara iz svih dijelova Istre te nekoliko žlahtina, desetak izvrsnih mladih škrleta,  kraljevina i ostalih vina zelinskoga kraja. 

Najviše je pozornosti privukla istarska malvazija, a posebno je bio ponosan predsjednik udruge Vinistra – Nikola Benvenuti: „Malvazija kao istarski brend postala je atraktivan turistički proizvod, a prema procjenama čak 200 tisuća gostiju u Istru dolazi zbog naših vina. Istraživanja su pokazala da je eno-gastro ponuda među prva tri motiva dolaska gostiju u Hrvatsku. Takvi gosti dolaze već početkom ožujka, ali i u kasnu jesen što znatno produljuje pred i posezonu“.

Važnost ulaganja u vinski marketing naglasio je Dragan Kovačević, potpredsjednik za poljoprivredu i turizam HGK.  „Hrvatska treba ulagati više u vinski marketing jer za nas vino nije samo prehrambeni i potencijalno važan izvozni proizvod, nego igra snažnu ulogu i u turističkoj ponudi te pridonosi brendiranju Hrvatske kao eno-gastro turističke destinacije. Zato je HGK zajedno s našim vinarima započela razgovore s Ministarstvom poljoprivrede kako bi se ispunile sve formalne pretpostavke i kako bi financiranje regionalnih organizacija vinara i nacionalna promocija vina postala stavka u državnom proračunu za 2021.“

VINSKA RADIONICA „Malvazija kroz različite terroire Istre“

Radionica kušanja malvazija 2019. naslijepo, pod vodstvom poznatog hrvatskog sommeliera Emila Perdeca i uz pomoć dipl.ing. agr. Kristijana Damijanića, s Poljoprivrednog odjela Poreč, Veleučilišta u Rijeci bila je odlična u praćenju zajedničkih karakteristika sorte i malih terroirskih specifičnosti koje naglašavaju  veličinu, kompleksnost  i ljepotu ove sorte.

„Bez obzira s kojeg terroira dolaze  (južne, zapadne, sjever-sjeverozapadne, središnje ili istočne Istre) u vinima dominira klasična zelenkasto-žuta boja. Vina su izražene aromatike i naglašenih sortnih karakteristika, dominantnih mirisa svježe breskve, marelice, citrusa, tropskog voća koji se ponegdje isprepliću s mirisima bijelog cvijeća i akacije, čak i herbalnim notama. Vina su ugodno svježa, srednjeg tijela i prate mirisne karakteristike“ – opisao ih je Perdec.

U vođenom kušanju, svaka je malvazija našla svoj trenutak ljupkosti i zavodljivosti u primarnim mirisima, a onda i na nepcu, koje je dosljedno pratilo “nos”, pa se očekuje dodatni lijepi razvoj u boci i idealna “spremnost” za  kušanje upravo na ovogodišnjoj Vinistri u svibnju (8-10.5.). Od kušanih malvazija, 2.vino (istočna Istra) pokazalo je živahnost i raznolikost nota tropskog voća,  koje se pokazalo i u 4.vinu (zapadna Istra) u proširenijoj formi, uz malo ananasa, manga, agruma. U vinu broj 5 iz južne Istre mirisi su bili intenzivniji, uz voće „ubacilo se“ u nos nešto herbalnih nota, čak pokošene trave pri čemu je spomenuta i sličnost s nekim aromama sauvignona – u pozitivnom smislu, jer su slične aromatike. Vino broj 6, napravljeno metodom sur lie, bilo je aromatski bogato, intenzivno, s puno tropskog ananasa, manga, banane, dulje trajnosti, dobre kondicije i sa sigurnim (duljim) čekanjem do izlaska na tržište.

Kao i uvijek, sommelier Emil Perdec je bio sjajan, vodeći nas baš toliko koliko treba da shvatimo koliko su meteorološki uvjeti i terroir utjecali na sličnosti i razlike te pokazali snagu i ljepotu istarske malvazije, a svatko od nas mogao je sam nadograditi osobni doživljaj svakoga kušanog vina nekom riječju ili rečenicom na papiru i – obećanjem (samom sebi) da će doći na Vinistru kušati ova vina kad bude pravi trenutak za njihov izlazak na naše stolove.

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (jezici kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRT-u, organizatorica vinskih događaja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino. Direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica Pjenušavih doručaka u vinogradu. Autorica Vinskih srijeda (od 2017.), voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, (vinogradar/vinar) od 2023. Pokretačica jedinstvenog projekta edukacije Francuski i vino (od 2016.) - edukacije franc.vinskih pojmova, online i uživo. Autorica teroarskog krstarenja "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara, maslinara, OPG-ova. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg. Sommelierka maslinovog ulja. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Propast zadruge MasVin iz Polača!

Financijska drama u MasVin- u: Dugovi veći od očekivanog, ključno ročište pred vratima Poljoprivredna zadruga MasVin iz Polače, nekada prepoznata po vrhunskim proizvodima, sada se nalazi u ozbiljnim financijskim problemima. Trgovački sud u Zadru 31. prosinca 2024....