OIV – što je novo u svijetu vina?

Na konferenciji OIV-a (Svjetske organizacije za vinovu lozu i vino), održanoj 23.4. u Parizu, objavljeni su podatci tj. procjene podataka vezane uz 2019. godinu: informacije o ukupnoj površini vinograda u svijetu, o proizvodnji vina na planetu, o potrošnji, svjetskoj trgovinskoj razmjeni u sektoru vina. Spomenut je i covid 19 i…

Na konferenciji OIV-a (Svjetske organizacije za vinovu lozu i vino), održanoj 23.4. u Parizu, objavljeni su podatci tj. procjene podataka vezane uz 2019. godinu: informacije o ukupnoj površini vinograda u svijetu, o proizvodnji vina na planetu, o potrošnji, svjetskoj trgovinskoj razmjeni u sektoru vina. Spomenut je i covid 19 i moguće posljedice pandemije na vinogradarsko-vinarski sektor.

VINOGRADI

Procjenjuje se da na svijetu ima ukupno 7,4 milijuna ha zasađenih vinovom lozom (situacija stabilna od 2016.) U Europskoj uniji je 3,2 milijuna ha vinograda kao i  već pet uzastopnih godina, dakle pokazuje visoku stabilnost. Unutar EU i dalje najviše vinograda – 966.000 ha – ima Španjolska. Na drugom je mjestu Francuska, sa 794.000 ha, slijedi Italija sa 708.000 ha.

SVJETSKA PROIZVODNJA VINA

Iznosi oko 260 milijuna hektolitara vina. Svjetska proizvodnja vina 2019. (bez sokova i moštova)  bit će, čini se, između 259 i 260 milijuna hl,  oko 11,5 posto manje od one u 2018.  Po količinama Italija prednjači na listi, s cca 47,5 milijuna hl, Francuska je druga sa 42,1 milijun hl, Španjolska treća s 33,5 milijuna hl. Ukupno čine više od 40 % globalne produkcije.



POTROŠNJA VINA

Potrošnja vina u 2019. procijenjena je na 244 milijuna hl, 1%  posto više nego u 2018.

SVJETSKI  IZVOZ VINA

Svjetski vina u 2019. povećao se u odnosu na 2018. i u količini i po cjenovnoj vrijednosti vina. 2019. pokazuje bolje rezultate i u količini ukupno izvezenog vina, a riječ je o 105.8 milijuna hektolitara (+1,7 % u odnosu na 2018.) i u realiziranoj novčanoj vrijednosti od tog izvoza, radi se o 31,8 milijardi eura (0,9%).  Značajno povećanje izvoza vidi se u Italiji (+ 2 milijuna hl), Španjolskoj (+ 1,3 milijuna hl), Kanadi (+ 0,4 milijuna hl) i Čileu (+ 3 milijuna hl).  U međunarodnoj trgovini vinom u 2019. dominiraju tri zemlje – Italija,Španjolska i Francuska. Ukupno su u 2019. izvezle 57,1 milijun hl vina, tj. oko 54% svjetskog izvoza.    Francuska je i dalje na prvom mjestu rang liste najuspješnijih izvoznica vina.

SVJETSKI UVOZ VINA

U 2019. najveći svjetski uvoznici vina bili su Njemačka (14,6 milijuna hl), Ujedinjena Kraljevina i SAD. Te tri zemlje zajedno uvezle su 40,4 milijuna hl vina, oko 38 % od ukupnog svjetskog uvoza vina.. Novčana vrijednost tog uvoza je 38 posto od svote ostvarene od ukupnog uvoza, tj. oko 11,9 milijardi eura.

COVID 19 u VINSKOM SEKTORU

U  ovom trenutku, dostupni podaci nisu dovoljni za pružanje točne prognoze i predviđanja budućeg scenarija vinskog sektora. Slijedom kontakta s državama članicama  OIV-a, povratne  informacije pokazuju  veliku promjenu kanala distribucije. Očekuje se pad potrošnje, pad prosječne cijene, a time i ukupni pad ukupne vrijednosti prodaja, prometa, marže i na kraju dobiti. U pogledu izvoza, ekonomije u recesiji nisu obećavajuće tržište, a tijekom ove pandemije upravo su najveće potrošačke zemlje –  najviše pogođene. Moguće je da se trgovinski putevi mogu „oporaviti“ istodobno s ekonomijom, ali neke promjene bi mogle postati trajne. Konzumacija alkohola također je u središtu rasprave –  poruke o pozitivnim učincima konzumacije vina su potpuno neprihvatljivi i neodgovorni. Isto vrijedi, u ovim okolnostima, za opće izjave ili poruke nekih  ideologija o pijenju vina, kao što je preporuka apstinencija.  OIV-a i dalje slijedi svoj Strateški plan koji je odobrila Opća Skupština   u listopadu 2019. i obuhvaća razdoblje od 5 godina do 2024. U trenutnom kontekstu, ciljevi OIV-a idu u skladu potreba koje je istakla ova kriza.

Više na: http://www.oiv.int/fr/vie-de-loiv/situation-actuelle-du-secteur-vitivinicole-au-niveau-mondial

 

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

“Vis u Zagrebu” – Predstavljanje viških vina u Karijoli!

Prvo zajedničko predstavljanje viških vinara u Zagrebu organizirala je TZ grada Visa na čelu s direktorom Markom Dragojevićem, u petak, 12.travnja 2024., u pizzeriji Karijola u Vlaškoj ulici. Mjesto druženja vinskih profesionalaca i medija s viškim vinarima nije...

Vinistra 2024 – tko su šampioni 30. Ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića?

Na 30. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića, tradicionalno održanog kao najavu ovogodišnje Vinistre, najbolje mlade malvazije su iz vinarija Bastian i Deklić, potonji zajedno s Benvenutijem također se ističe kao šampion među teranima. Titulu "Best in Show"...

Braća Benvenuti u Botaničkom vrtu predstavili nove berbe svojih vina!

U prekrasnom ambijentu Botaničkog vrta u Zagrebu braća Albert i Nikola Benvenuti predstavili su nove berbe svojih poznatih vina. Proljeće je doba kada na tržište obično izlaze svježa vina iz prethodne berbe, a često i odležana iz ranijih berbi. Upravo je tako bilo i...

Zagreb Underground -otkrijte tajne zagrebačkog podzemlja u tunelu Grič!

Tri dana sljubljivanja vina i zabave - u tunel Grič stiže ZAGREB UNDERGROUND! Zagreb će od 12. do 14. travnja postati prvi grad u Hrvatskoj, u kojem će se održati Wine & Walk festival pod zemljom i to u tunelu izgrađenom tijekom drugog svjetskog rata prije 79...

11. izdanje festivala PINK DAY Zagreb predsavljeno u Laubi!

U Laubi je održana konferencija za medije na kojoj je najavljen 11. Pink Day festival koji će se održati u Laubi u subotu, 20. travnja od 11 do 20 sati. Festival će okupiti više od 150 etiketa ružičastih vina iz Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Srbije, Italije,...