Sivi pinot – sorta s puno lica!

Sivi pinot u svojim raskošnim nijansama – prva zagrebačka vinska radionica (uživo) nakon korona-pauze U zagrebačkom restoranu Fino&Vino održana je radionica pod nazivom: Svjetske sorte- sivi pinot, za nekolicinu ljubitelja i poznavatelja vina. Uz uvodnu priču o sorti organizatorice Marije Vukelić, poseban je gost bio plešivički vinar – zaljubljenik u sortu,…

Sivi pinot u svojim raskošnim nijansama – prva zagrebačka vinska radionica (uživo) nakon korona-pauze

U zagrebačkom restoranu Fino&Vino održana je radionica pod nazivom: Svjetske sorte- sivi pinot, za nekolicinu ljubitelja i poznavatelja vina. Uz uvodnu priču o sorti organizatorice Marije Vukelić, poseban je gost bio plešivički vinar – zaljubljenik u sortu, Franjo Kolarić.

Podrijetlom iz Burgundije, sivi pinot bijelo je grožđe koje se danas nalazi u mnogim vinskim regijama svijeta. Njegov naziv „ sivi“ proizlazi iz dojma da je grožđe „prekriveno“ slojem prašine ili tankim filmom sive boje. Dobro uspijeva u najhladnijim vinskim regijama svijeta, a u toplim regijama ima manje izražene kiseline i veći udio alkohola. Primarne sortne note su voćne: limeta, limun, bijelo koštunjičavo voće, kruška, zelena jabuka, a odležane pinote odlikuju medne, slatke i začinske note. Tada su vina punija, zlaćane boje sa suptilnim
aromama dinje i egzotičnim voćem.

Dva su najčešća izražaja sorte: talijanski (pinot grigio) i francuski (pinot gris). Talijanska su vina lakša od alzaških, gdje se ova sorta grožđa koristi se za proizvodnju jednog od najmoćnijih bijelih vina regije. Pinot gris koristi se i za proizvodnju slatkih vina spravljenih od grožđa zahvaćenog plemenitom plijesni, prema znanstvenom nazivu – botrytis.

Prema vinskim izvorima, Alsace daje najbolje sive pinote na svijetu. Tamo su vina robusna, sa začinskim i mednim notama. Bogata su, moćna u alkoholu i umjerenih kiselina. U sjevernoj Italiji, pinot grigio daje suha bijela vina od prilično ranih berbi. Vina su lagana i svježa, s izraženijom kiselinom od alzaških. Odlikuju se mineralnim notama i nagovještajima začina. Poznati kao Grauburgunderi u Njemačkoj, specijalnost su države Oregon u Sjedinjenim Državama, ima ih na Novom Zelandu, s vinima bliskim talijanskom stilu po svježini i neutralnosti voćnih mirisa. U Novom svijetu proizvođači, vođeni razlikom stila između alzaških vina i talijanskih vina, daju ime pinot grigio laganim i suhim vinima, a bogatija i slađa nazivaju – pinot gris.

Na radionici je predstavljeno 16 različitih vina iste sorte, od svježih, stilistike „pinot grigio“, do kompleksnijih „pinot gris“ – alzaškoga stila.

Početak degustacije obilježio je prvi hrvatski pjenušac od ove sorte, Coletti vinarije Kolarić, slijedila su dva mlada vina – Coletti Pinot Grigio classic 2019 i Bolfan sivi pinot 2019. Prelaskom na talijanska vina, Pinot Grigio delle venezie, Monte Zovo 2018, sorta je pokazala svježinu i u svojoj drugoj godini. Slijedili su slavonski sivi pinoti Juris Pinot Grigio i Kalazić Sivi pinot 2018, plešivički Jagunić (2018) i Kurtalj (2017). Alzaški stil pokazali su međimurski Pinot Gris Lovrec 2016 i đurđevački Matočec, 2015, nimalo ne zaostajući iza Francuza poznate alzaške vinske kuće Hugel, Pinot gris Classic (2016).

Slovenski predstavnici bili su Sivi pinot Ščurek (2018) i Rodica Prestige (2013). Posebno je divljenje i pozornost izazvao Kolarićev Pinot sivi2016, iz  amfore,  o kojemu je i sam vinar ispričao priču, od berbe, načina proizvodnje do posebne keramičke boce.

Za kraj – nešto slatko: Coletti Pinot sivi, polusuhi iz arhive vinarije (2013) i slatki Bodrenov Sivi pinot Ice & Sweet iz 2016.

Ovo prvo sortno kušanje nakon dulje pauze, potvrdilo je opis sorte sivi pinot Baudelairevom stihovima, pročitanima na stranicama vinarije Iuris:

„Mirisi su jedni k’o put dječja svježi; A drugi pak bujni, razbludni i teži.“ Slažete li se?

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

U vinariji Papak u Iloku održan 6. Pjenušavi doručak u vinogradu Srijem!

 Šesto hedonističko druženje uz srijemske pjenušce, domaće specijalitete, glazbu pod stoljetnim orahom i ove je godine privuklo stotinjak gostiju koji su pravovremenom rezervacijom stigli na pjenušavi srijemski doručak u subotu, 28. lipnja 2025.! Doručak je održan u...

Slavonija i Baranja pozivaju na ljeto za pamćenje!

  Zagreb, udarni vikend u srpnju. Asfalt se puši, navigacija panično traži parking, a za osvježenje se nude bezuspješno “rashlađeni” voda ili pivo. U zraku su znoj i uzbuđenje, a više ljudi stalo vam je na nogu nego u tramvaj u špici. Kako smo na istoku navikli...

Graševina Jakovac

Fantastičnih 95 bodova osvojila je Graševina Jakovac 2024 na ljetnom ocjenjivanju Vinskih zvijezda, nakon još jednog odličnog uspjeha na nedavnom ocjenjivanju Grow du Monde (Graševine svijeta) s 92 boda. Dva iznimna rezultata na dva ocjenjivanja naslijepo govore o...

Vinski grad rules!

*** Vinski grad ponovno stigao u Zagreb! Od 24. lipnja do 7. srpnja 2025., jedan od najomiljenijih zagrebačkih vinskih događaja pretvorio je Trg Franje Tuđmana, popularni Tuđmanac, u oazu uživanja – mjesto gdje se susreću vino, glazba, gourmet užici i opuštena ljetna...

Bili smo u bistrou Market na novom Vinu uz žlicu!

Slikovit bistro Market u strogom centru Zagreba (Gundulićeva 13) ugostio je 26. izdanje 'Vina uz žlicu', autorskog eno-gastro projekta Renate Cisar i Mustafe Topčagića, novinara i zaljubljenika u vino i gastronomiju. 26. VINO UZ ŽLICU U BISTROU MARKET Bistro Market je...