U novoj godini novo ocjenjivanje i dodjela Decanterovih medalja za cijeli svijet. Kratki pregled kako to izgleda na najvećem svjetskom ocjenjivanju vina kao i predstavljanje novog regionalnog suca za sjevernu, centralnu i istoćnu Evropu!
DWWA datumi i cijene 2022.!
16. studenog 2021. – Otvorene prijave za DWWA 2022.!
16. studenog 2021. – Otvoreno skladište za izravnu otpremu i konsolidiranu otpremu
18. veljače 2022. – rok za konsolidiranu dostavu
10. ožujka 2022. – rok prijave, plaćanja i izravne dostave
DWWA 2022 ocjenjivanje i rezultati – 24.-30. travnja 2022.
DWWA ocjenjivanje 03.-07. svibnja 2022.
DWWA platinasta medalja i ocjenjivanje najboljeg vina na sajmu – 7. lipnja 2022.!
Objava svih rezultata DWWA 2022 – 03. kolovoza 2022.!
Cijene 2022 : Online ulaz (plaćanje debitnom ili kreditnom karticom): 165 £ po vinu (+ 20% PDV ako je primjenjivo), Izvanmrežni ulaz (plaćanje bankovnom doznakom): 165 £ po vinu (+ 20% PDV-a ako je primjenjivo) + 15 £ doplata po narudžbi, Offline ulaz (EUR): 197 € po vinu + 18 € doplata po narudžbi, Izvanmrežni ulaz (USD): 230 USD po vinu + 21 USD doplata po narudžbi, Konsolidirana naknada za dostavu: 55 £ po unosu vina.
Video s ocjenjivanja 2021:
***
Glavni sudac za regiju sjeverne, centralne i stoćne Evrope – Darrel Joseph!
Darrel Joseph živi u Beču. Počeo je pisati o vinima srednje, istočne i jugoistočne Europe 1995. godine, nakon što su mu nepce obuzeli mađarski Tokaji i austrijski Grüner Veltliner i rizling. Od tada su se njegovi interesi proširili na Hrvatsku, Sloveniju i sve balkanske vinske zemlje, plus Gruziju i Rusiju, te spomenutu Austriju i Mađarsku. Josephovo pisanje pojavilo se u Decanteru, Wine Spectatoru, Wine Business Internationalu i Harpers Wine & Spirit, a također je sudjelovao u Pocket Wine Book Hugha Johnsona i Wein.puru Best of Austria i Guide to Grüner Veltliner. Također je bio urednik na engleskom jeziku knjige Lászla Alkonyija, Tokaj, The Wine of Freedom. Kad ne piše, Joseph vodi kušanje vina i seminare na međunarodnoj razini, te prevodi širok raspon vinskih tekstova s njemačkog na engleski. Uz regionalnu predsjednicu Caroline Gilby MW, vina prijavljena u natjecanje 2022. mogu očekivati najbolje ocjene stručnjaka, A čitatelji – pouzdane rezultate.
Evo što je Darrel izjavio o hrvatskim vinima:
“Postoji mnoštvo sorti koje treba isprobati, jer Hrvatska je bogata autohtonim sortama grožđa. Pošip i grk dvije su uzbudljive bijele sorte. Ima ih uglavnom na otoku Korčuli, uz dalmatinsku obalu, iako se pošip sadi i na drugim područjima. Mediteranski voćno-biljni karakter Pošipa, te teksturirana, slana ljepota Grka čine ova suha vina prekrasna sama po sebi ili u kombinaciji s plodovima mora. Za suho crveno, Hrvatska ima plavac mali, s punim crvenim i tamnim voćnim okusima i izdašnim taninima. A diljem balkanskih zemalja je sočan Vranec (također se piše Vranac); Sjeverna Makedonija i Bosna i Hercegovina proizvode izvrsne verzije sazrijevane u inoxu ili hrastu.”
“U Hrvatskoj se nikada ne može obratiti pažnja na sve regije, ali tri koje se jednostavno moraju istaknuti su: Dalmacija s crvenim Plavcem Malim (poluotok Pelješac), Babićem, te bijelim Pošipom i Grkom; Istra, dom živahnog crvenog terana i zavodljive bijele malvazije Istarske. Kontinentalna regija Slavonijai , gdje je najrasprostranjenije grožđe u Hrvatsko – bijela graševina (velški rizling). Različita stilistika od suhih pjenušavih i mirnih vina do slatkih botritiziranih verzija.”
***
Fotografije:Decanter