Crveno i crno 2018 – sjajan cuvée iz vinarije Miklaužić!

Inspirirao je naziv vina i podsjetio na velikog Stendhala i doba studiranja, … i vas će, vjerujem, inspirirati, potaknuti na razmišljanje i guštanje … CRVENO I CRNO CUVÉE 2018, MIKLAUŽIĆ VINA, POPOVAČA  Crveno i crno, naziv je vina koji podsjeća (barem nas frankofone) na poznati istoimeni Stendhalov roman “Le Rouge…

Inspirirao je naziv vina i podsjetio na velikog Stendhala i doba studiranja, … i vas će, vjerujem, inspirirati, potaknuti na razmišljanje i guštanje …

CRVENO I CRNO CUVÉE 2018, MIKLAUŽIĆ VINA, POPOVAČA 

Crveno i crno, naziv je vina koji podsjeća (barem nas frankofone) na poznati istoimeni Stendhalov roman “Le Rouge et le Noir », jedan od najčitanijih francuskih romana svih vremena, pun antiteza i psiholoških elemenata, izašao u doba romantizma, a sadržajem već u realizmu. Glavni lik romana je Julien Sorel, a djelo je “bildungsroman” – prati njegovo odrastanje i životni put. Stendhal je naglašavao da piše tek za “malobrojne sretnike među svojim suvremenicima, ali poglavito za naraštaje koji će tek doći”.

I za ovo vino bi se moglo reći da će ga kušati samo malobrojni sretnici s obzirom na mali broj numeriranih boca (2000). Na mojoj boci je bio broj 167, a u njoj sadržaj doista osebujan i zanimljiv, koji će se moći pratiti godinama, pa se i tu može povući paralela “bildungsromana”, samo ga primijenimo na vino kojemu ćemo pratiti put odležavanja u boci. U sadašnjoj mladoj etapi vino je tamne rubinsko crvene boje, kristalno čisto, finih voćnih mirisa tamnog bobičastog voća – kupine, borovnice, aronije i višnje. Javlja se i miris tamne čokolade podsjeća malo i na pralinu griotte. Na nepcu je voćno, pomalo pikantno, sočno, srednje trajnosti.

O položaju vinograda

U vinariji naglašavaju da je položaj  vinograda «Paljevine» pomalo atipična za crne sorte, a u ovoj su berbi merlot pustili da dobro sazre na trsu i u vinifikaciji ga pomiješali s crnim pinotom koji je preostao od proizvodnje pjenušca.

Obje sorte su se zajedno vinificirale te odležale u barrique bačvama, a nakon godinu dana stigle do boca zapečaćenih voskom. Naziv vina igra je riječi, kaže mi vinar Marko, jer se za vino od crnog grožđa u nas može reći da je crveno (kao u većini drugih stranih jezika) ali i crno (kako se nekada najčešće govorilo u nas), pa je to doista spoj crvenog i crnog – pravi cuvée!

O vinariji

Vinarija Miklaužić postoji službeno od 2001.godine, pod vodstvom vinara i vinogradara Marka Miklaužića, a nastavlja se na dugu vinarsku i vinogradarsku obiteljsku tradiciju koja se bavi lozom na pitomim obroncima Moslavačke gore već četvrtu generaciju. Prije Marka, posao je vodio njegov otac, ugledni moslavački vinogradar i vinar Lujo Miklaužić (po kojemu je nazvana i Udruga vinogradara i voćara Moslavine). Danas vinarija obrađuje 25 hektara vinograda prema ekološkim principima zaštite i obrade, a od toga 17ha prerađuje u vino. Glavna sorta u vinogradima je izvorni moslavački škrlet (“ovnek”), a ostalo čine poznate međunarodne sorte (chardonnay, bijeli i crni pinot, frankovka, merlot i muškati.

Lovro Miklaužić

Glavni u podrumu je Markov sin, Lovro Miklaužić, koji je završio studij Agronomije u Zagrebu i u Americi specijalizirao proizvodnju crnih vina. Vinarija Miklaužić za svoja je vina dobila brojna hrvatska i međunarodna priznanja. Uz ostalo, Škrlet 2011. osvojio je srebro Londonu na IWC-u 2012, a isto vino na Dalmatia Wine Expo u Makarskoj – zlato. Recentne nagrade bile su brončane na Decanteru 2021. i 2022.

Kako ga piti?

Polako i oprezno! Toplo je i alkoholno, vrlo moćno vino!  Obavezno uz hranu, poslužiti na (idealnoj) temperaturi od 16-18 C, a dobro ga je i dekantirati 2-3 sata!

Uz ljetni zalogaj?

Za brzi ljetni zalogaj predlažem pikantni sir provolone s divljim kupinama i domaćim pekmezom od aronije. Volite li konkretna jela – specite tunu na žaru, ako ste na moru, a ako ste na kontinentu, idealan je biftek na žaru (krvavi ili srednje pečen).

Za sladokusce – napravite kolačić na bazi crne čokolada s pekmezom od borovnica ili aronije. Ovo vino traži hranu, zbog svojeg moćnog tijela, pa ga nemojte piti bez konkretne pratnje!

Crtica o sortama …

Merlot je francuska sorta, a naziv joj dolazi od deminutiva merle što na francuskom znači mala ptica kos, a povezan je s crnom bojom bobica ovog grožđa. Najzastupljeniji je u vinogradima francuske regije Bordeaux, za čiji se istoimeni cuvée počelo koristiti potkraj 18. stoljeća. Od tada pa do danas merlot je postao najpopularnije francusko vino, i dalje najzastupljenije u vinogradima Bordeauxa uz cabernet sauvignon, cabernet franc i malbec, ali ga danas ima u cijelomu svijetu. Vino merlot poznato je kao mekano, zrelo i elegantno crno vino koje se preporučuje svima koji tek ulaze u svijet vina.  Crni pinot je najelegantnija crna sorta, od koje se rade poznata i vrlo cijenjena vina iz Burgundije, a služi i kao osnova za šampanjce, pa tako i za druga pjenušava vina diljem svijeta. Nježnije je boje, ali profinjenog okuse te velikoga potencijala za starenje.

Što je cuvée?

(La) Cuvée [čitaj: küve] je francuski vinski pojam koja dolaze od druge francuske riječi “la cuve” [čitaj: la küv] (tank, rezervoar) a najčešće znači sljubljivanje više različitih sorti u jednome vinu ili spajanje grožđa iste sorte s više različitih položaja. Najčešće se upotrebljava i opisuje ne etiketama šampanjaca, ali se koristi i za mirna vina. Budući da je (la) Cuvée imenica ženskoga roda, ako se nazivlje preuzima iz francuskoga, uz nju treba stajati i pridjev ženskoga roda, pa je pravilno pisati La Grande Cuvée (veliki cuvée); la Cuvée Blanche (bijeli); la Cuvée Noire (crni) i slično.

Gdje ga kupiti?  Zasada samo u vinariji Miklaužić.

Adresa vinarije:
Vinarija Miklaužić, Trnajec 202, 44317 Popovača
Telefon: 044 670 450 /Mob : 098 262439
E -mail: miklauzicmarko3@gmail.com
Web stranica: Vinarija Miklauzic.hr

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Najavljena 30. Vinistra!

Promotivnim filmom i predstavljanjem novog, modernog vizualnog identiteta u Zagrebu najavljeno jubilarno 30. izdanje Vinistre! Sve je spremno za 30. Vinistru, izložbu vina i vinske opreme koja je odavno postala omiljeno mjesto susreta vinskih profesionalaca i...

Vinske zvijezde 2024 # 2 – Proljetna vina: Pet zlatnih pjenušaca!

Prvog dana proljeća, 21. ožujka 2024. odabrana komisija vinskih znalaca projekta Vinske zvijezde  ocjenjivala je proljetna vina za Uskrs u  restoranu Zinfandel, zagrebačkog hotela Esplanade! U komisiji je bilo pet članova: Jasminka Šaško, enologinja; Adriana Strmotić,...

“Vis u Zagrebu” – Predstavljanje viških vina u Karijoli!

Prvo zajedničko predstavljanje viških vinara u Zagrebu organizirala je TZ grada Visa na čelu s direktorom Markom Dragojevićem, u petak, 12.travnja 2024., u pizzeriji Karijola u Vlaškoj ulici. Mjesto druženja vinskih profesionalaca i medija s viškim vinarima nije...

Vinistra 2024 – tko su šampioni 30. Ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića?

Na 30. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića, tradicionalno održanog kao najavu ovogodišnje Vinistre, najbolje mlade malvazije su iz vinarija Bastian i Deklić, potonji zajedno s Benvenutijem također se ističe kao šampion među teranima. Titulu "Best in Show"...

Braća Benvenuti u Botaničkom vrtu predstavili nove berbe svojih vina!

U prekrasnom ambijentu Botaničkog vrta u Zagrebu braća Albert i Nikola Benvenuti predstavili su nove berbe svojih poznatih vina. Proljeće je doba kada na tržište obično izlaze svježa vina iz prethodne berbe, a često i odležana iz ranijih berbi. Upravo je tako bilo i...