Pozdrav s juga – ĆAĆA MOJ PLAVAC MALI 2019. DEAK!

  Elegancija mladoga plavca malog svoju je (noviju) definiciju našla na Komarni,  najmlađem hrvatskom vinogorju. Plavac mali Ćaća moj, iz ekoloških vinograda obiteljske vinarije Deak, potvrđuje tu tezu. ĆAĆA MOJ 2019 plavac mali, VINA DEAK Tamne rubinsko crvene je boje, slojevitih voćnih mirisa višnje i kupine, potom griotta, crne čokolade,…

 

Elegancija mladoga plavca malog svoju je (noviju) definiciju našla na Komarni,  najmlađem hrvatskom vinogorju. Plavac mali Ćaća moj, iz ekoloških vinograda obiteljske vinarije Deak, potvrđuje tu tezu.

ĆAĆA MOJ 2019 plavac mali, VINA DEAK

Tamne rubinsko crvene je boje, slojevitih voćnih mirisa višnje i kupine, potom griotta, crne čokolade, kože.  Vino je suho, harmonično, mekano, pitko. Odležavanjem u hrastovim bačvama vrhunske kvalitete, ono je dobilo mekoću i slatkaste nijanse u mirisu i okusu te završnu pikantnost.  Grožđe za ovo vino se bere ručno krajem rujna, nakon maceracije vino najmanje godinu dana odležava u barrique bačvama ( kombinirano  – od francuskog i slavonskoga hrasta) te isto toliko u bocama. Ide na tržište tri godine nakon berbe.

Kako ga piti? Navečer, uz more i mirise mediteranskoga bilja, idealno uz maestral, burin. Servirajte ga na temperaturi od 16-18°C.  Preporuka čaše: Riedel Vinum Syrah, čaša koja će naći ravnotežu živahnih tanina i voćnosti.

Uz ljetni zalogaj?

Lijepo paše uz klasična dalmatinska predjela –  pršut i sir ili morska predjela – uz slane srdele, inćune, salatu od hobotnice s motarom … Ako volite konkretniju hranu, plava riba na gradele – super je kombinacija uz ovaj plavac.

Crtica o vinogorju…

Vinogorje Komarna nastaje s prvim nasadima loze u 2008. godini, a službeno nosi svoj naziv od travnja 2013. g. Nalazi se na poziciji Južne Dalmacije u Dubrovačko-neretvanskoj županiji; na putu između Splita prema Dubrovniku, nekoliko kilometara prije veličanstvenoga Pelješkog mosta. Riječ je o relativno mladom vinogorju koje obuhvaća cca 82 ha vinograda. Tlo je skeletno, sačinjeno većinom od vapnenca, s vrlo malo zemlje. Nagib terene je do 30%, a loze su posađene  od 250 m nadmorske visine pa sve do samoga mora. Vinogradi su okrenuti prema južnoj i jugozapadnoj strani, zbog svoga nastanka, položaja i prozračnosti certificirani su kao ekološki.  U vinogorju  su većinom posađene (92%) izvorne dalmatinske sorte (plavac mali, pošip, tribidrag, maraština, babić), a ostalo su međunarodne sorte (syrah, chardonnay, tempranillo, cabernet sauvignon, viognier).  Vinarije Komarne su osnovale svoju udrugu  – K7 čiji je cilj kontrola kvalitete vina vinogorja Komarna i promicanje zajedničke interese vinarija i razvoja ruralnog turizma toga kraja.

 Zanimljivost o vinariji !

Obiteljska vinarija Deak nije oduvijek bila –  vinarija. Obitelj se prije bavila agrumima, najviše  mandarinama, kao većina žitelja neretvanskoga kraja, a onda je, sjećajući se želje svoga oca – Ćaće, vlasnik vinarije Damir Deak odlučio posaditi vinograde. Bilo je to 2011.g. na predivnoj lokaciji Kremena, u vinogorju Komarne.  Gledajući današnje vinograde, teško je i zamisliti koliko je truda i ljubavi utkano u ovu potpunu preobrazbu gustog šumskog zemljišta u plodno poljoprivredno tlo. Danas se na površini od 15ha prostiru se mladi ekološki maslinici i vinogradi Deak. Smješteni su na teško obradivim padinama odmah uz more. Taj idealan spoj sunca, mora i kamena omogućuje stvaranje vrhunskih vina i maslinovih ulja. Osim vinarije i maslina, obitelj Deak bavi se turizmom i ugostiteljstvom – cijela obitelj je vrijedna i angažirana u što boljem povezivanju turizma i enogastronomije. Nedavno su otvorili  “Wine bar Deak”, mali ugostiteljski objekt  na odmorištu s parkiralištem, na Jadranskoj magistrali, s pogledom na Komarnu i Pelješac,  tek nekoliko km prije Pelješkoga mosta. Idealan je to “wine-stop” na (pro)putovanju prema jugu, gdje možete zastati uživajući u pogledu na more i kušati vina Deak pod brendom “Ćaća moj”, uz mini plate domaćih proizvoda –  pršuta, sira, inćuna, srdela, salate od plodova mora idr.

Uz navedeni plavac mali, u ponudi je i Pošip Ćaća moj 2021 ( nagrađen zlatom na Mundus vini 2022 –  jedino zlatno vino iz Dalmacije na tom ocjenjivanju), rosé Dama i prošek od pošipa i plavca, vinificiran na starinski, tradicionalan način.  Na ovoj lokaciji dočekat će vas nasmiješene Damirove kćeri – Maša i Mara, a sinovi  Dino i Denis se bave maslinama i vinom, dok je za turističku ponudu – bungalove i apartmane u turističkom naselju Klek,  (a i za sve drugo što treba zadužena mama Marijana.

Gdje ga kupiti?

U vinariji i u Wine Baru Deak, na odmorištu na  Komarni, na par kilometara od veličanstvenoga Pelješkoga mosta. Ako ste u Splitu, potražite ga u vinoteci Wine Box, a uskoro će biti i u Zagrebu

Adresa vinarije:

DEAK, Bana Josipa Jelačiča 74, Opuzen

Web:   www.vina-deak.com

M:   098  372 634 (Dino Deak)

FB : https://www.facebook.com/vinadeakvd

IG:  www.instagram.com/vina.deak/

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (jezici kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRT-u, organizatorica vinskih događaja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino. Direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica Pjenušavih doručaka u vinogradu. Autorica Vinskih srijeda (od 2017.), voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, (vinogradar/vinar) od 2023. Pokretačica jedinstvenog projekta edukacije Francuski i vino (od 2016.) - edukacije franc.vinskih pojmova, online i uživo. Autorica teroarskog krstarenja "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara, maslinara, OPG-ova. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg. Sommelierka maslinovog ulja. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Saznajte tko su ovogodišnji šampioni Vinistrinog ocjenjivanja?

Najbolje malvazije imaju Damjanić, Dešković i Zigante Vero, terane Tomaz i Kozlović, prvi put proglašena najbolja žlahtina i muškat momjanski Poznati su rezultati Vinistrinog 31. ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijeta malvazija. Ove godine potpuno...

Završio 4. Weekend Food Festival u Rovinju!

  Nakon dva dana vrhunskih panela, nezaboravnih okusa i razgovora koji pomiču granice, Rovinj je zatvorio vrata četvrtog Weekend Food Festivala. Na nekoliko pozornica u staroj Tvornici duhana smjenjivali su se chefovi, poduzetnici, inovatori i znatiželjnici, svi...

Domagoj Perković pobjednik je Prvenstva sommeliera Istre i Kvarnera 2025.!

Prvenstvo sommeliera Istre i Kvarnera 2025., u organizaciji Hrvatskog sommelier kluba i pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Istarske županije i Turističke zajednice Kvarnera, te uz podršku TZ Svetvinčenat i Vinistre, završeno je jučer, 14. travnja u dvorcu...

CABERNET SAUVIGNON BARRIQUE 2022, Vina RADOŠ

Cabernet Sauvignon barrique 2022. vinarije Radoš iz istarskog Kaštelira pobijedio je u kategoriji crnih vina na ocjenjivanju Uskrsnih Vinskih zvijezda, održanom u Balama, s međunarodnom komisijom hrvatskih i slovenskih stručnjaka. Ocjenjivači su opisali „naslijepo“...

CETINKA – Korčulansko blago stiglo u Zagreb!

U petak, 11. travnja, zagrebački restoran Blato, ugostio je posebne goste – vinare iz Blata na otoku Korčuli. U organizaciji udruge Makije & Drače i udruge Vino u tradiciji življenja, održana je jedinstvena degustacija posvećena isključivo autohtonoj korčulanskoj...