WINE ME UP – smotra odabranih vina regije!

Sada već tradicionalni vinski festival & happening Wine Me Up u vinariji Jungić nedaleko od Banje Luke osvijetlio je,  brzi rast vinske kulture u Bosni i Hercegovini. Ovu ijepu vinsku priču s početka ljeta prezentira nam Nenad Basarić s portala Vino.rs. Ovo stvarno nismo očekivali! Podigni me vinom, tako bi…

Sada već tradicionalni vinski festival & happening Wine Me Up u vinariji Jungić nedaleko od Banje Luke osvijetlio je,  brzi rast vinske kulture u Bosni i Hercegovini. Ovu ijepu vinsku priču s početka ljeta prezentira nam Nenad Basarić s portala Vino.rs.

Ovo stvarno nismo očekivali! Podigni me vinom, tako bi najradije preveli naziv manifestacije Wine Me Up koja je nakon svega viđenog i kušanog uzbudila sva osjetila prisutnih. I to doslovno. Jer organizatori i domaćini okupili su na jednom mjestu četrdesetak vinarija od Sjeverne Makedonije do Slovenije, gotovo kompletnu sortnu vinsku kartu ukrašenu bocama i pojačanu moldavskim vinima. I očito sjajna ekipa ljubitelja vina. No, krenimo od ulaza u vinograde Jungić

Noviteti, ekskluzivnosti, u širokom rasponu od konvencionalnih do sirovih organskih vina iz amfora, oduševili su vinsku publiku koja je bila posebno raspoložena i pripremljena za vrhunsku zabavu na jednom od brežuljaka Markovca kod Čelinca.

Savršenstvo vinograda u panorami šuma i proplanaka i vjetrom koji neprestano kvari frizure nasmijanih ljepotica na ulazu koje bez riječi nude čaše za vino. Dojam dodatno pojačava široka paleta vina Jungić koja su dostupna u bačvama i gdje nas dočekuje osmijeh vinara Željka Jungića.U savršenom ambijentu i savršeno odabranom terminu, dok sunce polako klizi prema zapadu, kušaonica vinarije kao spoj više cjelina gdje otvorene staklene stijene otkrivaju valovite zelene krajolike i vinovu lozu u svom punom sjaju.

Savršeno odjevene i dobro raspoložene dame, maestralno poziraju pred kamerama, da bi se sat kasnije upustile u ozbiljne rasprave o vinima. Gospoda, također u punom sjaju, lete od štandova do štandova na kojima je najviše srpskih vinarija, trenutno u samom vrhu interesa: Deurić, Erdevik, Chichateau

Velik broj praznih kartona Šćureka već sat-dva nakon starta odaje posebnu pozornost posvećenu slovenskom vinskom magu, dok s druge strane urlanje oduševljenja kušanjem najboljeg vina Balkana Bela Voda belo 2021 Tikveš. Châteaux & Domaines, ne prestaje. Ali i druga, brojna tikveška vina, kao što interes za jednako široku ponudu Plantaža i Starog podruma ne gubi na intenzitetu.

Kao najznačajniji predstavljeni crni novitet navodimo Breg Merlot 2019 Doja, vino koje se tek pojavilo na tržištu Srbije. Nefiltriran, nakon dvije godine odležavanja u drvu, raskošnih kiselina, finog tijela i tanina pokazuje potencijal koji će tek za pet godina nazrijeti konačnu točku razvoja u budućnosti. Za ljubitelje povijesti u vinu tu je remek-djelo sorte rajnski rizling iz berbe 2013. Naravno, vinarija Budimir i poznato vino Margus Margi s kaleidoskopom tercijara na nosu.

Bijela, vrlo osvježavajuća vina oštrih, ali uglavnom sočnih kiselina, pokazuju zamišljeni smjer vinara u vrućini ovog ljeta. Geronimo Erdevik pea je nešto novo, ali se sa zadovoljstvom prepoznaje, dok prava pomama vlada za sjajem novog tamjana Bellucci 2021. A za one koji imaju beskrajno dugu završnicu, pravi odgovor je u bočici drugog noviteta. , Nopi Djogri, vino od sorte pinot sivi (kao Šatrovac i etiketa) iz iste vinarije.

Brzo isprobavamo impresivni Urban Rose Deurić kojeg više gotovo i nema u prodaji, dok je Traminac 2020, u kojem jake kiseline podupiru bedem specifičnih i ne prejakih aroma, ovdje po nemaloj vrućini pravi hit. Završavamo gutljajima vina Sjeverne Morave, nakon čega pozornost privlači veliki natpis Morava 2020 na etiketi mlade banjalučke vinarije Crveni Brijeg. Otkud on u Banjoj Luci, pitamo vlasnika Bobana Kovačića?

„Vinograd na Crvenici je već četvrtu godinu, a moravu iz prve berbe poslali smo u Beč na AWC i osvojili srebro. Bio je to i najbolje ocijenjeni moral tog natjecanja.“

Vinarija, specifična po neobičnim sortama, nalazi se samo šest kilometara od centra Banje Luke, a braća i suvlasnici Bojan Kovačić, kao inženjer agronomije, i tehnolog Nebojša Milovanović, koji studira enologiju u Novom Sadu, rade sve. posao vezan uz vinograd i vino. Imaju neobične kupaže, Safikada sadrži sorte rajnski rizling, sauvignon blanc i njemačku sortu brunner koju su uvezli iz Freiburga i već su stavili na listu sorti u BiH, baš kao i grožđe Muscaris. Kupaža roséa uključuje Merlot i sortu Prior, dok cabernet i merlot čine mješavinu Castell Nostro.

I vino od sorte Grk stiglo je da oduševi prisutne. Vinarija Nuić predstavila je, uz ostala vina, tek drugu berbu ove pretežno dalmatinske sorte. Vino je vrlo karakterno, specifično, strukturno, a Vlatko Nuić tvrdi da brzo napreduje kako ekološki tretiran vinograd sazrijeva.

„Ovaj Grk 2021 dolazi iz vinograda starog pet godina. Sve se bolje prilagođava hercegovačkoj klimi i ove će godine ići u Mundus Vini“ – kaže, a uživamo i u Nuić Žilavki.

I dok se na sve strane šuška o izuzetnim crvenim etiketama u luksuznim bocama vinarije Milas iz Ljubuškog, mi krećemo u ispitivanje zelenkasto žilavog vina iz berbe 2019., prekrasno je bijelo vino, vrlo herbalno i mineralno.

Molbu da konačno probaju crvene etikete prekida grmljavina u blizini i jak pljusak. Iako je festival u zatvorenom prostoru, naleti vjetra i kiše kupaju ljude koji se guraju prema unutrašnjosti. Veliki broj prisutnih, vjerojatno između dvije i tri stotine, sada je jedna velika sretna i uzbuđena, intimna grupa, čije granice svojim tijelima štite vinari postavljeni uz prozore. Raspoloženje u kojem je gotovo nemoguće izbjeći čak i slučajno kuckanje čašama doživljava svoj vrhunac uz prskanje, a postaje jasno da će Wine Me Up 2022. biti zapamćen po vodi, i to na dva načina.

Prvo, rijetki su slučajevi kada se na sličnim događanjima može dobiti pitka voda, dok je ovdje ogroman hladnjak pun hladnih boca dostupan i besplatan cijelo vrijeme, što mora postati obrazac za daleko poznatija događanja. S druge strane, naleti kiše unijeli su dodatni adrenalin u već postojeće raspoloženje izazvano dobrim vinima i presretnim posjetiteljima.

Odlična vijest za ljubitelje vina s manje intervencija, a kada doznajemo da slično mišljenje vlada i među njezinim prijateljima koji gotovo uopće ne izlaze s male terase iako kiša tek sada jenjava, shvaćamo to kao ozbiljan pomak u shvaćanju naviše. kulture vina na ovim prostorima.

Todorovićeva su vina zaista zanimljiva, ali dragulja ima posvuda. Uz Patkov Podrum iz Krčedina raširila se i prnjavorska vinarija Fazan. Vina s četiri hektara su organska, u svom portfelju već imaju Decanterovo zlato i srebro, a gospođa Nada Harijan, koja ih zastupa, ima višegodišnje iskustvo, ali i puno znanja o tim vinima. Uostalom, vlasnica vinarije je njezina kći Oksana Sadzik, stomatolog-kirurg u Njemačkoj. Imanje staro 120 godina utemeljio je Nadin djed Ciprijan po dolasku iz Ukrajine, a Nada je svoj dio dobila nasljedstvom i odmah ga odlučila ostaviti svojoj kćeri u miraz.

Fazan Salsa 2018 je lijep spoj 60% pinota bijelog, chardonnaya i rajnskog rizlinga, dok sorta rizling iz berbe 2019. ima fenomenalno visoke kiseline. Pitko, lagano, nije opterećujuće. Riječ je o osvježavajućem roséu od frankfurtera i crnog pinota, dok mješavina crnog burgundca i shiraza nosi neobičan naziv Zašto ne?

– Kad je zet napravio tu kupažu koju nitko ne radi i odnio je u Francusku prijateljima vinarima na kušanje, kad su je kušali rekli su: Zašto ne?

Vino je lagano, jako podsjeća na pinot noir, ali ima neku čudnu strast u sebi. Vinogradi se polako šire dok Christian dva puta mjesečno leti između Basela i Banje Luke, a svekrva Nada brine da se o vinariji čuje i daleko izvan Francuske.

Kiša je odavno prestala, sunce zadnjim zrakama suši mokra leđa vinara, a cijela priča ide prema sretnom kraju. Ima još puno dobrih vinarija, osvježavajućeg vina poput crnog pinota roséa hrvatske vinarije Krešić. Tu i tamo ostane pokoji komad odličnih sireva ovoga kraja, tek toliko da probate barem još jedno vino, a opet da čujete još jednu vinsku priču.

Često se pitamo kuda ovaj svijet ide? Pa ova vinska cesta je jedan od najljepših smjerova.|

 

Tekst: Nenad Basarić / Vino.rs                                                                                                                     Fotografije: Slobodan Vidović

 

 

 

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Proizvodi domaćih OPG-ova ponovno na Bundeku od 28.do 30. ožujka!

Sajam Zdravo je pravo na kojem će sudjelovati više od 100 izlagača iz cijele Hrvatske i susjedne Slovenije po četvrti put na Zagrebačkom Bundeku organizira tvrtka ABC RENT Tvrtka ABC-RENT uspješno je održala već tri sajma OPG-ova pod sloganom “Zdravo je pravo!” na...