Raboso Piave Doc Sangue del Diavolo 2017, Ca’ di Rajo
Raboso je izvorna sorta crnoga grožđa koja se uzgaja u pokrajini Veneto, a spominje se još u doba Rimljana. Naziva se i Raboso Piave, po imenu rijeke u blizini koje se uzgaja. Daje vina duboke boje, s izrazito visokim taninima i kiselošću te srednjim alkoholima pa ga Talijani često nazivaju i rustikalnim. Sangue del Diavolo (u prijevodu „Đavolja krv“) iz 2017, ocjenjivači jesenskog izdanja Vinskih zvijezdi u zagrebačkom restoranu „La Riseria“ ocijenili su s 90 bodova tj. četiri zvjezdice.
Opisali su ga kao voćno, elegantno, lijepo strukturirano, fino vino. Na mirisu se osjećaju note crne trešnje, divlje kupine i zrele šljive, uz malo vanilije i dima, a na okusu se osjećaju tanini i ugodna kiselost. Vino je sočno s dugim završetkom. Svoju punoću duguje posebnom načinu vinifikacije – 90% grožđa bere se prosušeno na trsu, a 10% se prosušuje u tzv. sušarama tijekom 40 dana. Maceracija traje do 25 dana, a nakon toga prvi dio (od prosušenih bobica na trsu) odležava 36 mjeseci u velikim bačvama od 1200l, a drugi dio (prosušen u sušari) 24 mjeseca u barrique bačvama (225l). Vinu se time smanjuje taničnost i postiže slast i pitkost. Sangue del Diavolo 2017 Raboso Piave DOC dopast će se ljubiteljima odležanih vina i posebnih sorti. Talijani ga preporučuju na temperaturi od 18-20 C, uz divljač ili odležane sireve. Uslast!
O sorti
Raboso Piave je autohtona crna sorta grožđa iz pokrajine Treviso koja je vjerojatno nastala pripitomljavanjem divlje loze, spontano izrasle na brdima oko rijeke Piave. Podrijetlo imena Raboso nije sigurno. Mogao bi potjecati od istoimenog potoka koji teče u području Piave ili od dijalektalnog izraza “rabbioso” (tal. bijesan, ljut, divlji) što možda odgovara okusu vina tradicionalno proizvedenog od ovog grožđa, s visokom kiselošću i taninima, koji zajedno ostavljaju dojam oporosti na nepcu. Upravo zbog toga,
Raboso je oduvijek smatran “rustikalnom” lozom, pogodnom za proizvodnju baznih vina i vinificiran je često u kombinaciji s drugim sortama (cuvée). Ova “tradicionalna” interpretacija Rabosa trenutno je ipak „u pozadini“ dok na njezino mjesto sve više dolaze “profinjene” interpretacije vina, proizvedenog pažljivim tehnikama proizvodnje vina (uključujući i sušenje bobica u sušarama).
https://blog.wineowine.com/ca-di-rajo/