Kad je vrijeme za Dubrovnik? Sada!

Dubrovnik je uvijek dobra ideja – posebno zimi! Ljeti ili zimi, u jesen ili proljeće? Kad je vrijeme za Dubrovnik? Uvijek!  Dubrovnik je uvijek lijep, čaroban i zavodljiv, ali ja ga preporučujem prije (proljeće) ili poslije (zima) sezonske gužve! Tada ga najviše vole i njegovi stanovnici prema riječima izvrsne i…

Dubrovnik je uvijek dobra ideja – posebno zimi!

Ljeti ili zimi, u jesen ili proljeće? Kad je vrijeme za Dubrovnik? Uvijek!  Dubrovnik je uvijek lijep, čaroban i zavodljiv, ali ja ga preporučujem prije (proljeće) ili poslije (zima) sezonske gužve! Tada ga najviše vole i njegovi stanovnici prema riječima izvrsne i strastvene vodičice Lidije Begić, zaljubljene u svoj grad, dobitnice nagrade za najboljeg turističkog vodiča na Danima hrvatskog turizma 2021.

U svakoj njezinoj riječi, rečenici, pogledu i osmijehu, osjeća se privrženost i ljubav prema Grodu. Priču je započela fantastičnim podatcima iz povijesti koji svaki put iznova oduševljavaju, iako smo neke teme preslušali i ponovili više puta, ali slavna prošlost i  poznata vješta diplomacija Dubrovačke Republike nikoga ne ostavlja ravnodušnim, pa se katkad pitamo – jesmo li mogli nešto od toga i sada prepisati da nam bude bolje? Evo nekoliko detalja iz povijesti Dubrovnika.

Slavna povijest Dubrovnika

Već u 14. i u 15. stoljeću Dubrovnik je, uz Veneciju i Anconu, bio najznačajnije pomorsko-trgovačko središte na Jadranu. Ugovorima i kupnjom Dubrovčani su proširili svoj teritorij od Kleka na sjeveru do Sutorine na ulazu u Bokokotorski zaljev, zajedno s otocima Mljetom, Lastovom, Elafitima i Lokrumom, uvijek dogovorom i kupnjom. Nikad ratovanjem nisu osvajali teritorije, a ako bi se neki Dubrovčan borio u nečijim drugim  (tuđim) ratovima – bio je izopćen!

 

Dubrovačka Republika odlično je državno-pravno funkcionirala – samostalno je birala kneza i vijećnika, kovala novac, imala državnu zastavu s likom sv. Vlaha, imala je samostalno zakonodavstvo i pravo otvaranja konzulata u inozemstvu. Prema aristokratskom ustavu, temelj državne vlasti činilo je Veliko vijeće dubrovačke vlastele koje bira Vijeće umoljenih i Malo vijeće kao izvršni organ Velikog vijeća. Knez se birao svaki mjesec kao nominalni simbol vlasti. Već u 15. st. Dubrovnik je imao dobro organiziranu tranzitnu trgovinu s balkanskim zaleđem. Zbog sve jače osvajačke politike Turske na Balkanu, Dubrovačka Republika je 1525. prihvatila tursko pokroviteljstvo i plaćanje tributa, ali su od njih ishodili slobodu trgovanja po čitavom turskom carstvu, uz carinu od samo 2 %. Malena država, bez vlastite vojske, dovela je do savršenstva svoj obrambeni sustav vještom diplomatskom službom i razgranatom konzularnom djelatnošću. Stalnom neutralnošću u međunarodnim sukobima i pokroviteljstvu moćnih država (Španjolske i Vatikana), omogućila je očuvanje nezavisnosti. Jedini stalni neprijatelj bila joj je Mletačka Republika.

16. stoljeće je Zlatno doba Dubrovačke Republike, kada jenjava moć Mletaka, a temelj prosperiteta postaje pomorska trgovina. Dubrovačka trgovačka mornarica tada je imala od 180 do 200 brodova, gradila je brodove tipa galijuna, karaka i nava koji su plovili po cijelom Mediteranu, Crnom moru i oceanom do sjevernih luka Engleske i Njemačke, katkad do Indije i Amerike. Dubrovčani postaju svjetski poznati i traženi prijevoznici tereta, s vrlo razgranatim pomorsko-trgovačkim poslovanjem. Materijalno blagostanje, osjećaj sigurnosti i slobode, formiralo je kulturu življenja u humanističkom duhu i potaklo kreativan stvaralački polet. Dubrovnik doseže blistave domete u svom urbanističkom i graditeljskom razvoju koji se zadržao do danas u književnosti i pjesništvu (Marin Držić, Ivan Gundulić), znanosti (Ruđer Bošković) i  mnogim drugim vidovima umjetnosti i kulture.

Značajan datum u dubrovačkoj povijesti je katastrofalni potres 1667. kad je Dubrovačka Republika doživjela krizu i borbu za opstanak. U 18. st. Dubrovnik se obnavlja, posebice u pomorskoj trgovini pod neutralnom zastavom, a tako dočekuje Napoleona koji ukida Republiku 1808. Ubrzo nakon toga, Bečkim kongresom 1815. dubrovačka regija je pripojena ostalom dijelu Dalmacije i Hrvatske

Još je jedna godina crnim slovima upisana u noviju dubrovačku povijest  – 1991. Nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske i srpske agresije na Hrvatsku, Dubrovnik su napali Srbi i Crnogorci u listopadu 1991. u nakani da čitav kraj osvoje i unište. Dubrovački kraj je bio okupiran i znatno porušen, a sam grad u osmomjesečnom potpunom okruženju više puta bombardiran i najbrutalnije razaran, posebno 6. prosinca 1991. godine…  a tragovi razaranja i danas se vide u Starom gradu.

Povijest priča priče …

Zidine, palače, ulice i krovovi pričaju priče iz bogate dubrovačke povijesti, tako svatko od nas može u Dubrovniku naći neki svoj detalj koji će ga navesti na dublje istraživanje destinacije.  Tradicija, običaji i legende, sve se to isprepliće i nudi poseban doživljaj koji u nama ostavlja trag i neizbrisiva sjećanja!

Dubrovnik vas zove na Zimski Festival!

Pozivamo vas stoga u Dubrovnik poslije sezone,  kad Grad (ipak) ne spava, on živi i nudi posebno zanimljive sadržaje za „zimske turiste“. Posebice se ističe bogat program 9. Dubrovačkog zimskog festivala. Nakon pandemijskih godina vraća se u punom sjaju ovaj popularni festival – s bogatim glazbenim, zabavnim, gastronomskim i dječjim sadržajima te puno iznenađenja. Vrhunac festivala bit će  doček Nove godine na najljepšoj svjetskoj otvorenoj pozornici, uz Antu Gela i njegov bend, te Petra Graša, koji će Dubrovčane i njihove goste uz veličanstveni vatromet uvesti u novu godinu. Otvaranje ovogodišnjeg Festivala obilježit će koncert  grupe Dalmatino 26. studenog, a tijekom prosinca na Stradunu najavljeni su koncerti zvijezda hrvatske estrade Doris Dragović, Urban & 4, Nena Belana – Rock galama, Opće opasnosti, Željka Bebeka i Massima, dok će 1. siječnja koncert održati Tomislav Bralić i klapa Intrade. Bogata gastronomska ponuda na kućicama na više gradskih lokacija nezaobilazan je dio zimskog festivalskog đira, kao i tradicionalni Dani bakalara u dubrovačkim restoranima. Pripremljeni su i dječji programi (Stanica sjeverni pol u Lazaretima, Šarena zima u Uvali s vlakićem i klizalištem, idr.)

Zimski festival projekt je Grada Dubrovnika, javnih ustanova u kulturi, Turističke zajednice grada Dubrovnika i javnih poduzeća, kojim se za vrijeme adventa organiziraju raznovrsni kulturni i zabavni sadržaji nudeći široki spektar događanja za građane i posjetitelje svih uzrasta. Više informacija i detaljan program potražite Dubrovački na službenim stranicama festivala:   www.dubrovackizimskifestival.com; FB: www.facebook.com/DuWinterFest  , IG: dubrovnikwinterfestival

Korišteni i prilagođeni materijali iz povijesti grada sa stranica TZ grada Dubrovnika.

Više informacija: TZ GRADA  DUBROVNIKA  – https://tzdubrovnik.hr/

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Definitivno – PROŠEK nije PROSECCO!

U srijedu, 28.02. glasanje o novoj Uredbi - zaštita prošeka ide dalje! U uvodnom govoru održanom u hotelu Dubrovnik, zastupnik Tonino Picula istaknuo je važnost pristupa bez arogancije u raspravi o novoj uredbi Europske unije o oznakama izvornosti. Ova uredba, koja će...

WO&H – Wine, Olive & Heritage Festival Jelsa 2024!

Turistička zajednica općine Jelsa raspisuje Javni poziv za sudjelovanje na Wine, Olive & Heritage Festivalu koji će se održati od 24.05. do 25.05.2024.g.! Za sudjelovanje na manifestaciji mogu se prijaviti obrti, samostalne djelatnosti i udruge koje se bave...

Skijanje u Zimskom Raju Salzburger Sportwelt -12 Peaks Trophy!

U srcu Alpa, u regiji Salzburger Sportwelt, smjestila se prava zimska idila - ski regija Flachau. Ovog puta, priča počinje s posjetom 12 Peaks Trophy, jedinstvenim skijaškim izazovom koji se proteže kroz pet dolina i pet vrhova, a ukupno obuhvaća preko 46 km staza...

Obertauern – raj i za neskijaše!

RAJ ZA NESKIJAŠE  Većina hotela u Obertauernu su obiteljski, i posao se prenosi iz generacije u generaciju, domaćini se trude zadovoljiti svakoga gosta. Hotelom Alpenland s 4 zvjezdice u središtu Obertauerna  upravlja obitelj Bernhofer. Iz njega izlazite izravno na...

Obertauern, omiljeno i najsnježnije skijaliste u Austriji!

Obertauern - omiljeno austrijsko skijalište ali i - raj za neskijaše! Obertauern, poznato austrijsko skijalište, nalazi se u pokrajini Salzburger u Austriji i ove je godine već u prosincu bilo zatrpano snijegom, što nije bio slučaj prethodnih godina. Obertauern leži...