Često se njemačke pivovare vole hvaliti svojom tradicijom koja nerijetko doista seže i stoljeća u povijest. Nije bitno drugačije niti s austrijskima. Lako je u našem daljem susjedstvu pronaći dobro pivo, u Austriji osim velikih pivovara poput Puntigamera ili nešto manjih ali i dalje visokotiražnih poput Stiegla egzistira i ozbiljan broj malih obiteljskih pivovara. Jedna takva je Obertrumer koja traje već više od 400 godina.
Obertrumer
Kako joj ime kaže, nalazi se u mjesto Obertrumer am See koje je pak u blizini Salzburga. Pivo se ondje pravi od 1601. godine i to po znamenitom pravilniku o čistoći piva iz 1516. godine. Od 1775. godine dobiva i novog vlasnika, obitelj Sigl u čijem je i dalje vlasništvu i to već osmu generaciju, odnosno njome rukovodi Josef C. Sigl. Interesantno je kako je Josef Sigl, predak koji je kupio gostionu i Braxatur, odnosno pivovaru u Obertrumu i sam bio trgovac hmeljem. Ono što će mnogi smjesta uočiti jest kako se svaki nasljednik pivovare zvao – Josef. Samo je svaki sljedeći nasljednik dobivao svoj broj, kako to obično ide u takvim slučajevima koji nisu rijetkost u germanskim zemljama. Riječ je o doista uglednoj austrijskoj pivovari koja je 90-tih startala i svoj brend za mlađu publiku, Sigl, a 2004. otvorila pogon i u Kaliforniji, u sveučilišnom gradu Berkeleyju. Kao svoje najtraženije pivo navode Trumer Pils koji je višestruko nagrađivan i na svjetskom nivou.
Foto: Karin Mimica
No, 2016. godine pojavljuje se pivo koje je zapravo tema ovog teksta. Probali smo Obertrumer Original što je zwick (ili zwickel ili zwickelbier), tradicionalni njemački lagerski stil, a prepoznat ćete ga po retro etiketi koja je zapravo kopija stare etikete Trumer Pilsa iz 70-tih godina prošlog stoljeća. Ovakvo pivo varijanta je kellerbiera, gdje je razlika da se ono izdvaja od kellerbiera na odležavanju te se ne ostavlja da odleži predugo. I onda je mekše a note su hmelja tiše. Reklo bi se kako se radi o mlađem bratu marzena, piva kakvo se toči na Oktoberfestu. I u odnosu na marzen ima manje hmeljnih nota, nešto je tamnije. U pivovari ističu kako se radi tradicionalnim načinom te se na filtrira već se ostaci kvasca ostavljaju u bocama kako bi se dobilo još okusa te više tijela, a ostaje i nešto mutnije. Pušta ga se da dulje odleži te dovrši sve procese na prirodan način. Pivo je doista lagano, vrlo suptilnih aroma od kojih se dio i osjeti u okusu.
Pivo za svaki dan
Pivo baš za svaki dan reklo bi se, za kombiniranje s različitim vrstama hrane, lagerska piva imaju tu osobinu da pašu i kaloričnim i s lakšim zalogajima. U ovo doba godine možete se poigrati i s pečenjima i s kakvim božićnim kolačima. Teško je pogriješiti.
Napisao: Zoran Vitas