Dolazi nam praznik ljubavi, Valentinovo. Iako većina nas misli da ljubav treba pokazivati svaki dan, zgodno je na taj dan iznenaditi voljenu osobu. Nije teško odabrati, jer 14. veljače događaju se lijepe vinske večere i degustacije, male pažnje, slatka iznenađenja. I marketinška industrija radi svoj posao, stoga valentinovske ideje pršte na sve strane! Ipak, nije nepoznato da se vinu oduvijek pridaju posebne afrodizijačke karakteristike, pa me to inspiriralo za tematsko, prvo ovogodišnje ocjenjivanje “Vinskih zvijezda” pod nazivom Ljubavna vina. Pripremajući se za ocjenjivanje, čitajući o vinu kao afrodizijaku, naišla sam na zanimljive teze u nekim tekstovima francuskih i talijanskih medija …
Što kažu?
“To su jaka, opojna, zavodljiva vina … većinom crvena, koja katkad imaju i afrodizijačko djelovanje (potvrđeno na raznim znanstvenim istraživanjima, najveće je provedeno u Italiji 2009.) to su crvena vina punog okusa, alkoholna, mekana, okrugla, mirisna kao “tekuća verzija bujne i punašne žene”. To su vina odležana u drvetu, ali ne predugo, vina sa začinskim aromama vanilije…” (preuzeto s portala vinhood.com).
A što kažu Francuzi?
Potvrđuju da nas najprije uzbuđuje miris vina. “U posljednjih deset godina provedeno je nekoliko studija u pokušaju identificiranja mirisa koji aktiviraju seksualni nagon kod žena i muškaraca. Iako je ova znanost još uvijek vrlo nova i prilično složena, pretpostavlja se da žene uzbuđuju drugačiji mirisi od muškaraca!
Koje arome „bude“ žene?
Žene se obično „napale“ aromama mošusa, zemlje, drveta, sladića i trešnje. Iako nemamo uvjerljive dokaze, ovi opisi okusa zvuče dosta poput riječi koje se koriste za opisivanje finog nebbiola, barbere, sangiovesea, zinfandela, pa možda i rustikalnog crnog pinota.
Koje arome uzbuđuju muškarce?
Muškarce obično zavedu arome lavande, karamele, maslaca, naranče, sladića, začina za pečenje i vanilije. Ne možemo bii baš sigurni, ali mnoge od ovih okusa često se nalaze u šampanjcu, moscatu, suhom šeriju, porto tawnyju, vinu santu, grenacheu, syrahu, pa čak i ružičastim vinima.” (prilagođeno s portala https://www.vin-oenologie.com/ )
Što kažu rezultati ocjenjivanja Vinskih zvijezda?
Kažu da su nam zavodljivija i opojnija većinom odležana vina, potvrđuju da volimo i naše i strane sorte. Istarski Syrah Contarini Riserva 2012. vinarije Degrassi je svojom ljepotom, punoćom i paprenom notom dobio najviše bodova (96,25) i vjerujem da će se naći na svečanim valentinovskim večerama vinskih znalaca. Moreno Degrassi jednostavno zna! Zna u vinu prepoznati one note koje traju (u njemu) i traju (u nama). Vino koje s toliko godina i dalje ima svježinu, sortnost, ali i trajnost … jednostavno vas mora zavesti!
Drugi je odličan Cuvée Jakob 2016 s 95,25 bodova (vrhunski spoj cabernet sauvignona, cabernet franca i merlota), uz opojnost ima i onaj pravi francuski, bordoški “štih” uz koji biste pojeli baš nešto jako fino, à la française, kako je i volio njegov tvorac, Zdravko Ilija Jakobović, veliki vinski znalac i gurman, koji nažalost više nije među nama.
A kako bismo se zavodili da nemamo plav(a)ca? Na trećem mjestu ovog ocjenjivanja je Dingač 2016. obiteljske vinarije Hilić s 95 bodova. Fantastičan prikaz rustikalne moćne sorte, s posebnoga, osunčanoga i toplog pelješkoga položaja, uz zavodljive mirise mediteranske makije i začina koji uvijek oduševljavaju u slojevitim mirisnim i okusnim istraživanjima. Sva tri vina zaslužila su čak pet zvjezdica. (veliko zlato prema kategorizaciji ocjenjivanja)
Bilo je na ocjenjivanju i robusnih plavaca s Postupa, ali i jedan divlji, “ludi” plavac koji nas je upravo “zaskočio” tom mladošću, snagom i sortnošću, kojemu i naziv kaže da je divlji – DivJok 2019 Luviji iz Hvara dobio je čak 91 bod! Čut ćemo još za njega i veselim se pratiti kako će se (ako će se) odležavanjem malo smiriti. Možda i ne želimo da se smiri! 😉
U istarskim cuvéeima Grande Cuvée Pilato 2015 i Clemente crni 2017 Damjanić začinska nota terana ljubi lijepo svjetske sorte cabernet sauvignon i merlot, uspješno udomaćene u istarskim vinogradima, oduševljavajući pritom već godinama (vino)znalce (monosortno i u pomno osmišljenim cuvéeima). Od izvornih crnih sorti iskočio je i mladi, čvrsti i prepoznatljiv teran Terre di Paradiso 2020 vinarije Valenta, te odličan, mekani, pitki Babić Slamić 2016. Ipak, najugodnije mlado iznenađenje bila je Svrdlovina 2021. vinarije Bora iz zadarskoga zaleđa. O, kako zanimljivo mlado, a izražajno vino. Vrijedi kušati, razmisliti i smisliti neko egzotično jelo uz njega. Nešto slatko za kraj večere? Klasični muškat žuti zagorske vinarije Sokač s idealnim omjerom slatkoće i kiselosti pasao bi uz cheese cake, a desertna Crna Šuma Domagoja Buhača (od merlota, cabernet sauvignona i gamaya!) dovoljna je sama sebi, ali i vama da začinite ljubavnu večer nekom čarobnom, pikantnom i slatkom notom…
A što mislim ja?
Za mene su ljubavna vina ona kojima možeš nekoga zavoditi i biti zavođen, tj. prepustiti se zavođenju. Crna većinom, ona koja će, bojom i gustoćom u odabranim čašama (volim Riedelovu Syrah čašu za većinu crnih vina) lijepo izgledati i maziti nos slojevitim mirisima, tamnoga voća, slatkastih i paprenih začina, herbalnih nijansi. Na nepcu će biti ugodna, topla i putena, iako dosta alkoholna, lako će “kliziti”. To su vina o kojima možeš razgovarati (analizirati i vina i sebe uz vina) i s kojima možeš šutjeti. U njima ćeš, uživati svim čulima, i potaknuti na dodatna uživanja ….
***
Kako naći afrodizijačka svojstva u vinu otkrijte na kušanju naslijepo za samo 10 osoba na posebnoj, intrigantnoj radionici, nakon Valentinova (22.2.) – jer ljubav pokazujemo svaki dan, zar ne? www.facebook.com/events/1498036554023511
Rezervacije: marijavukeliczg@gmail.com