Gala Pušipel – predstavljeno 11 međimurskih vinarija u Zagrebu!

U Zagrebu održano prvo izdanje manifestacije Gala Pušipel Na svečanoj večeri održanoj 15.02. u restoranu Oxbo zagrebačkog Hilton, pod nazivom Gala Pušipel, jedanaest je međimurskih vinarija predstavilo trgovcima i predstavnicima medija svoja nova vina od sorte pušipel, zatim pjenušce od iste sorte, te na kraju i odležana,vina. Goste su dočekali…

U Zagrebu održano prvo izdanje manifestacije Gala Pušipel

Na svečanoj večeri održanoj 15.02. u restoranu Oxbo zagrebačkog Hilton, pod nazivom Gala Pušipel, jedanaest je međimurskih vinarija predstavilo trgovcima i predstavnicima medija svoja nova vina od sorte pušipel, zatim pjenušce od iste sorte, te na kraju i odležana,vina. Goste su dočekali i pozdravili predsjednik udruge Hortus Croatiae, David Štampar i poznati novinar i gastronomad Rene Bakalović, a 11 vinarija bile su: Vina Preiner, Vinarija Štampar, Vinarija Kocijan, Podrumi Štrigova, Vinarija Jakopić, Vinarija Horvat, Vina DK, Vina Tomšić, Vinarija Cmrečnjak, Vinarija Novak i Vina Banfi.

Projekt pušipela u Međimurju je započeo prije dosta godina, kada su vinari udruge Hortus Croatiae, odlučili vina koja su do tada nosila neki od brojnih sinonima za sortu kao što su moslavac ili šipon, a koja su se pritom iz mase izdvajala kvalitetom, nazvati starim i tradicionalnim međimurskim nazivom, pušipel. Uz pomoć nadležnih lokalnih institucija, stari je naziv zaštićen kao županijska robna marka, kako ga u budućnosti ne bi mogli koristiti proizvođači izvan udruge i Međimurja. Zatim je osmišljen dizajn nove boce koja se i danas koristi samo za tu sortu, i to tek kada zadovoljava zadani standard kvalitete i stila. Vina od te sorte koja se ne uklapaju u zadani standard, ili dolaze izvan udruge ili Međimurja i dalje najčešće nose naziv moslavac ili šipon.

Od začetka projekta do danas potražnja za pušipelom neprekidno raste, a posljednjih nekoliko godina čak i dvocifrenim stopama rasta, što je nedvojbeni pokazatelj da je projekt pušipel na jako dobrom putu.

***

Koja to svojstva čine tu sortu toliko privlačnom i potencijalnim vinom budućnosti za Međimurje i Hrvatsku?

– jedna od vrlo rijetkih sorti koja prosperira u evidentnim klimatskim promjenama. Prirodna sklonost višim kiselinama i kasnija priroda sorte omogućavaju da grožđe zrelost dočeka u idealno doba godine, ranu jesen, a ne da ga se bere već u kolovozu kao što je sve češće slučaj s drugim bijelim sortama.

– jer i kod potpune zrelosti grožđa očuva elegantni karakter vina. Nikad nije teško ili zasitno, uvijek posjeduje atraktivnu dozu svježine, alkohol se nikad ne penje visoko.

– jer nije napadno aromatična sorta, zbog čega je široko upotrebljiv i dodatno ističe terroir, a ima specifičnu citrusnu slast na finišu koja zaziva novi gutljaj i čini ga izvanrednim food vinom.

– jer je izvrsna baza za klasične pjenušce. Brzo poprima tercijarne note i čini pjenušce elegantnima i osvježavajućima, a istodobno omogućava slojevitost i finesu.

– jer je nešto najbliže što Hrvatska može ponuditi obožavateljima rieslinga (rajnskog rizlinga), a da je autentično, srednjeeuropsko. Nalazi se u istoj stilskoj zoni gdje je i riesling, nudi istu klasu kvalitete, a nije kopija, nego je originalna i lokalna stvar.

– jer omogućava restoranima koji vode brigu o održivosti i pojmu jedi i pij lokalno, misli globalno, da obogate svoju ponudu sa specifičnim vinom visoke klase, osvježavajućeg karaktera i potencijala za dugogodišnje čuvanje.

***

Tijekom večeri predstavljena je i najnovija faza projekta pušipel, uvođenje čaše specijalizirane samo za tu sortu, razvijene u suradnji sa slavnim proizvođačem čaša Riedel i njihovim predstavnikom za Hrvatsku, zagrebačkom tvrtkom Miva, gdje se prezentirana čaša može kupiti.

Foto: Vinart

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Proizvodi domaćih OPG-ova ponovno na Bundeku od 28.do 30. ožujka!

Sajam Zdravo je pravo na kojem će sudjelovati više od 100 izlagača iz cijele Hrvatske i susjedne Slovenije po četvrti put na Zagrebačkom Bundeku organizira tvrtka ABC RENT Tvrtka ABC-RENT uspješno je održala već tri sajma OPG-ova pod sloganom “Zdravo je pravo!” na...