Savršena kombinacija povijesnih vinarija i modernih butik izdanja, vrhunske graševine i moćna crna vina – Slavonia Wine Christmas Party potvrđuje status Slavonije kao jedne od najatraktivnijih vinskih regija.
Podrum Kutjevo iz 1232. godine najstariji je u ovom dijelu Europe, onaj u Belju najveći, a podrumi obitelji Odescalchi u Iloku prvi su uveli pakirana vina u Europi. U Erdutu se nalazi jedna od najvećih bačava na svijetu koja je još uvijek u upotrebi, zajedno s najvećim plantažnim vinogradom u Hrvatskoj. Ljubitelji vina i stručnjaci znaju da nema boljih graševina od onih u Slavoniji i Podunavlju. Posljednjih desetljeća, slavonski vinari osvojili su brojne nagrade za vrhunska crna vina, posebno za izvrsnu frankovku i cabernet sauvignon.
Da su vina iz ovog dijela Hrvatske savršen pratitelj kako finger foodu tako i pikantnim jelima, kao i tradicionalnim i modernim desertima, potvrdila je Slavonian Wine Christmas Party održana u hotelu Mövenpick Zagreb, okupivši ljubitelje vina i prijatelje ovog dijela Hrvatske.
Povijesne Vinarije i Vinski Festivali
U organizaciji pet regionalnih turističkih zajednica okupljenih u Klasteru Slavonija, na zagrebačkoj fešti predstavila su se vina od Virovitice do Iloka. Širok spektar prvenstveno graševina – od pjenušaca do predikata, ali i prezentacije crnih vina Slavonije s odličnim kompleksnim, harmoničnim i ukusnim vinima, potvrđuju veliki napredak istočnog dijela Hrvatske i pozivaju na istraživanje vrhunskih okusa u modernim butik vinarijama i stoljetnim podrumima.
“Povijesni podrumi specifičnost su Slavonije i Podunavlja te sjajan temelj za vinski turizam koji povezuje kulturnu baštinu, vino i gastronomiju. Tu su i brojni vinski festivali poput WineOSa koji se održava početkom siječnja u Osijeku, Slavonija i Podravine, wine not!? u Virovitičko-podravskoj županiji, Festivala Graševine u Kutjevu, Festivala Traminca u Iloku, Zalaska sunca u vinogradu u Brodskom Stupniku ili Večeri vina i umjetnosti u Osijeku… Samo se trebate usuditi; predlažemo da si pružite priliku za poseban odmor i nova otkrića. Ako nikada niste bili, nakon prvog posjeta Slavoniji sigurno ćete se vratiti. Slavonija – nema joj ravne,” poručila je Ivana Jurić, voditeljica Klastera Slavonija i direktorica TZ Osječko-baranjske županije.
Na iznimna vina, posebno graševinu, osvrnuo se i poznati hrvatski sommelier Mario Meštrović.
“Osim što graševina u Slavoniji ima standardiziranu izvrsnost u proizvodnji i što postiže izvrsne rezultate u svim stilovima vina, grožđe ne nakuplja visoke kiseline, pa su vina pitka, cvjetno voćna s ugodnom sortnom gorčinom na završetku. Također, s globalnim zatopljenjem imamo puna kremasta vina od graševine koja su sjajni pratitelji ne samo slavonskih jela.”
Fotografija: Anto Magzan i Julio Frangen