Odvojite 5 minuta i naučite osnovno o – šampanjcu!

Odvojite 5 minuta za osnovne informacije o šampanjcu – u doba kada ga najviše pijemo! Šampanjac je vino. Gotovo  zaboravimo nazvati ga vinom –  jer njegovo ime govori sve samo za sebe. Tijekom svog uspjeha, šampanjac je postao brend za sebe, ali važno je zapamtiti da je on prije svega…

Odvojite 5 minuta za osnovne informacije o šampanjcu – u doba kada ga najviše pijemo!

Šampanjac je vino.

Gotovo  zaboravimo nazvati ga vinom –  jer njegovo ime govori sve samo za sebe. Tijekom svog uspjeha, šampanjac je postao brend za sebe, ali važno je zapamtiti da je on prije svega  – vino. Vino koje pripada obitelji pjenušavih vina, za razliku od  – mirnih vina.

Šampanjac je pjenušavo vino koje nosi ime svoje metode (šampanjska ili tradicionalna) i regije „la Champagne“. Proizvodi se najčešće od 3 sorte pinot noir, pinot meunier (crne) i chardonnay (bijelo), ali u proizvodnji su dopuštene i 4 manje (arbanne, meslier, pinot blanc, pinot gris).

Regija Champagne  zaštićena je  UNESCO-om.

4. srpnja 2015. “Šampanjski obronci, šampanjske kuće i podrumi ” uvršteni su na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Ovo vrhunsko priznanje ističe mnogo više od vinskog kulturnog krajolika, ono prepoznaje rad koji je uspio proizvesti, distribuirati i zaštititi  – jedinstven proizvod.

Šampanjac dolazi samo iz regije Champagne.

Proizvodno područje AOC (appellation d’origine côntrolée) definirano je zakonom iz 1927. godine koje pokriva 34.000 hektara. „Žrtva“ svog velikog  uspjeha, šampanjac je predmet višestrukih krađa identiteta. Šampanjcem možemo nazvati samo vina proizvedena, ubrana i obrađena u definiranom području regije  Champagne u Francuskoj!

 Šampanjac ima višeslojnu osobnost.

Vinogradi regije Champagne podijeljeni su u četiri podregije. Na krajnjem sjeveru, Montagne de Reims gdje pinot noir nudi snagu i velikodušnost. (Pinot) meunier iz doline Marne unosi svu svoju voćnost u ružičaste šampanjce. Južno od Épernaya, Côte des Blancs i njegovo tlo od krede obećana je zemlja elegantnog chardonnaya. Južnije, barska obala i njezina kontinentalna klima otkrivaju crni pinot u svoj svojoj lakoći. Ali unutar tih velikih skupina nastaje mozaik mikroterroira… Svaka parcela vinu daje vlastiti identitet.  Između bijele boje blanc de blancs-a i bijele boje blanc de noirs-a –  sve je pitanje nijanse  – boje.

Blanc de blanc je šampanjac napravljen od bijele sorte grožđa, chardonnaya.

Blanc de noirs sastoji se od samo jednog crnog grožđa (pinot noir i/ili pinot meunier) ili miješa dvije sorte grožđa s obojenom kožicom, ali bijelom pulpom.

Šampanjac  je jedino francusko vino koje se može napraviti miješanjem crnog i bijelog vina. Rosé šampanjac može se vinificirati na dva načina. Iz kratke faze maceracije crnog grožđa, kojom se izdvaja dio boje ili kupažom mirnih crnih i bijelih vina iz apelacije.

Šampanjska metoda je svjetska referenca. Šampanjska metoda –  methode champenoise  (ili tradicionalna – methode traditionelle)  je rigorozno definiran proces proizvodnje vina koji se koristi za proizvodnju šampanjca. Tijekom stoljeća, ljudi iz Šampanje naučili su “ukrotiti svoje mjehuriće” kako bi osigurali raznolikost i izvrsnost svojih berbi.  “Velika dama šampanjca”,

****

Madame Clicquot, znala je prkositi kodeksima i usavršavati ovu tehniku ​​još od 18. stoljeća.

Madame Clicquot / Veuve Clicquot

Šampanjac je vjeran pratitelj mnogih jela. Raznolikost njegovih terroira, alkemija mješavina, tajna likera, duge godine odležavanja u tajanstvenim nadsvođenim podrumima, generiraju mnoštvo profila, sposobnih oduševiti i najzahtjevnija nepca, od aperitiva do deserta !  Champagne je regija u kojoj ljepota terroira i znanje žena i muškaraca koji ondje proizvode i žive  svoja vina –  rezultiraju  izuzetnim i jedinstvenim pjenušavim vinima.

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (jezici kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRT-u, organizatorica vinskih događaja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino. Direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica Pjenušavih doručaka u vinogradu. Autorica Vinskih srijeda (od 2017.), voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, (vinogradar/vinar) od 2023. Pokretačica jedinstvenog projekta edukacije Francuski i vino (od 2016.) - edukacije franc.vinskih pojmova, online i uživo. Autorica teroarskog krstarenja "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara, maslinara, OPG-ova. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg. Sommelierka maslinovog ulja. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

Šampanjac ili crémant, tko ima svjetliju budućnost?

Prema posljednjim istraživanjima i podatcima francuskoga vinskog časopisa La Revue du vin de France – to je crémant! Podsjetimo se, crémant je naziv za pjenušava vina proizvedena tradicionalnom metodom izvan Šampanje, jer Šampanja je svoje pjenušavo vino - šampanjac -...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...