Bili smo na 22. Vinu uz žlicu u bistrou Darling & Shegrts!

Za prvo ovogodišnje izdanje eno-gastro projekta “Vino uz žlicu” odabran je šarmantni bistro Darling & Shegrts na zagrebačkim Ravnicama (Radauševa 9), koji je prije pet godina otvorila Dragana Dilparić sa svojim ‘šegrtima’. Počeli su kao kvartovska kavana s doručcima da bi s vremenom proširivali jelovnik i radno vrijeme, pa se danas tu može…
Za prvo ovogodišnje izdanje eno-gastro projekta “Vino uz žlicu” odabran je šarmantni bistro Darling & Shegrts na zagrebačkim Ravnicama (Radauševa 9), koji je prije pet godina otvorila Dragana Dilparić sa svojim ‘šegrtima’.

Počeli su kao kvartovska kavana s doručcima da bi s vremenom proširivali jelovnik i radno vrijeme, pa se danas tu može jako dobro i povoljno ručati u opuštenoj atmosferi. Vlasnica hranu opisuje kao ‘comfort food naših baka s twistom modernoga’ i od prvog dana osobno je u kuhinji, no kako se posao razvio, to je postalo nezamislivo bez mladog chefa Ivana Pavlovića. Za ovu prigodu osmislili su zaista originalan jelovnik.Dragana Dilparić u ugostiteljstvo je došla iz kozmetičkog biznisa, gdje je bila na menadžerskim pozicijama, ali je u jednom trenutku prevagnula ljubav prema kuhanju. To joj je s vremenom, kako kaže, postala svrha postojanja, jer oduvijek je željela kuhati i ugošćavati ljude. Lokal je uredila po svom guštu, ubacivši u interijer komade namještaja od svojih roditelja i bake, a njezini stalni gosti dobro znaju da ‘udomljava’ tabletiće i retro sitnice, ali i knjige o kulinarstvu, koje su svima raspoložive za listanje.

Chef Ivan Pavlović

Uvertira u druženje bile su žestice craft destilerije Bijeli gusak iz Đakova, čiji je vlasnik Emerik Pišl. Na kušanje je ponudio rakiju od šljive i liker od bazge, te Pelin, Vinjak, New western style gin i Sloe Gin. Isprva je na svom ekološkom OPG-u uzgajao samo voće, ali kako ga je bilo teško plasirati na tržištu dosjetio se dati mu dodatnu vrijednost. Počeo je raditi voćne rakije i druge destilate, ali u malim serijama što mu dopušta više kreacije i uglavnom ih prodaje na kućnom pragu te odabranim restoranima i specijaliziranim trgovinama kao i na vlastitom web shopu.

Posebno je ponosan na Sloe Gin koji je osvojio brojne domaće i međunarodne nagrade. Tehnološki dio posla je pod budnim okom supruge Ivane Petrošanec Pišl, mag.ing.polj. koja ujedno dovršava doktorsku disertaciju na temu prerade destilacijskih ostataka u organsko gnojivo čime će proizvodni proces na OPG-u u potpunosti biti zaokružen. Na proljeće uz destileriju će biti otvorena i kušaonica gdje će žestice Bijeli gusak biti dostupnije ljubiteljima dobre kapljice, poštivajući maksimu ‘pij malo, pij dobro’.

Ovom prigodom predstavljena su četiri ekstra djevičanska maslinova ulja Bembo (Buža, Rožinjola, Puntoža i Bjelica), koja proizvode supružnici Elena i Vedran Lupić iz Bala u Istri, gdje se masline uzgajaju još od doba Rimljana. Zahvaljujući iznimno visokoj kvaliteti, njihova maslinova ulja osvojila su brojne nagrade i priznanja već od prvih uroda. Na svom imanju od 30 hektara zasadili su još bademe, smokve i lješnjake, zaokruživši tako svoju mediteransku priču. Obitelj Lupić proizvodi i prirodni sapun na bazi maslinovog ulja, a vrijedi kušati njihove masline u salamuri te namaze od suhe smokve u kombinaciji s bademom i lješnjakom. U protekle četiri godine započela je i proizvodnja vina te rakije lozovače, a našlo se i mjesta za proizvodnju likera od suhe smokve. Zanimljivo je da u svom masliniku imaju i gotovo izumrlu autohtonu sortu maslina Negrolinu od koje rade ulje u ograničenim količinama, a od sorte Puntoža su u posjedu stabla koje je staro oko 1500 godina i kao takvo drugo po starini u Istri.

Nakon uvodnih govora došlo je vrijeme i za nešto prigristi, a za početak to su bili Mini quiche Lorraine, prhke ali sočne male francuske pite sa šunkom i sirom, uz koje se veselo perlao pjenušac Furjan Dominus bijeli. Predstavio ga je Tomislav Furjan, vlasnik istoimenog OPG-a i vinarije Vina Furjan iz Babinca kraj Varaždina, koji je posao preuzeo od oca nakon završetka agronomskog fakulteta. Smanjujući prinose i povećavajući kvalitetu grožđa vrlo je brzo postigao zapažene rezultate. Rađen od chardonnaya i graševine Dominus bijeli lani je osvojio srebrnu medalju na Decanteru, a još bolje je prošla njegova rose varijanta, koja se okitila zlatnom medaljom, postavši tako jedini hrvatski zlatni pjenušac na ovom prestižnom natjecanju u Londonu. Dominus bijeli proizveden je klasičnom metodom, kristalno zlatne boje i svježih voćnih aroma, a odlikuje ga kompleksnost, harmoničnost i elegancija uz fino i dugo perlanje. Kao i ostala vina, Furjan većinu prodaje na kućnom pragu ili direktnom dostavom u Zagreb.

Bruschetta s kremom od mrkve i laganog guacamolea s matovilcem jelo je koje će posebno oduševiti vegetarijance. Prijatelja u vinu našla je u osvježavajućem Vislander Roséu 2023 od plavca malog s otoka Visa. Prodajni predstavnik Saša Zec, inače enolog, konzultant i prijatelj obitelji Vojković, vlasnika vinograda na Visu, opisao je ovo vino kao slojevito, koje se pamti. Arome podsjećaju na cvijet nara, brusnice i maline, a na okusu se osjeća slatkasti dodir, iako je riječ o sasvim suhom vinu. Plavac mali očito je dobra baza za vrhunska ružičasta vina kakvih u Dalmaciji kronično nedostaje, pogotovo u turističkoj sezoni. Vislander u svojim vinogradima na četiri položaja uzgaja još autohtone sorte vugava (bugava) i kuč, a vinarija im se nalazi u mjestu Milna.

Tvrtka Koracell predstavila je novost u svome prodajnom programu – premium stalke za boce. Prvenstveno se koriste za vino, no mogu poslužiti za maslinovo i bučino ulje te druga pića. Prezentirani stalak KC20003 proizvodi se u crnoj, bijeloj, zlatnoj i bakrenoj boji, a dizajnirao ga je jedan od naših najboljih produkt dizajnera Igor Jurić. Napravljen je od pocinčanog lima i dodatno zaštićen elektrostatskom plastifikacijom. Tako se primjenjuje najispravnija praksa izlaganja i čuvanja vina u vodoravnom položaju – da je vino stalno ‘na čepu’. Ovakav položaj boce omogućava i bolju vidljivost etikete, a boce se uspravljaju tek u trenutku otvaranja i konzumacije.

To smo na licu mjesta uspješno testirali, a potom je slijedilo maštovito Jelo bakice Pavice (Draganine mame) kreirano samo za ovu priliku. Inače je na jelovniku kao Doručak bakice Pavice i njihovo je najprodavanije jelo na što je vlasnica osobito ponosna i zato se potrudila za ovu posebnu interpretaciju. Sastoji se od poširanog jajeta, kreme od ajvara, kreme od sira i vrhnja te crumblea od tosta i špeka. Bilo je puno dvojbi kako uz to jelo odabrati vino, ali ipak se našao odgovor u Šoškić Graševini 2024., o kojoj je predstavnik Dvorskih vina Šoškić s Plešivice, Mato Kučan, rekao da su vino na tržište plasirali sredinom prosinca prošle godine, a berba graševine bila je nikad ranije – u kolovozu. Rezultat je fino, voćno i svježe vino koje se izvrsno uklopilo sa specijalitetom kuće.

Ako mislite da se sarme pripremaju na klasičan način naših mama i baka, došla je prilika da se razuvjerite. Pohana sarma s dvije kreme, od krumpir pirea i od dinstanog zelja, prava je zimska poslastica, koja je trebala upravo vino kakvo je Kotari Merlot 2019. Uzvanicima se opet obratio Saša Zec, čija tvrtka Vina Mosaica posluje i s ovom vinarijom iz Polače u okolici Zadra. Počeli su kao poljoprivredna zadruga Mas-Vin koja ekološki proizvodi maslinova ulja i vino, a sada se rebrendiraju i prezentiraju pod nazivom Kotari prema lokaciji Ravnih kotara gdje su smješteni. Kotari Merlot pokazuje autentičnost terroira na profinjen način. Guste je, rubin crvene boje, ugodne arome i bouqueta koji podsjeća na bobičaste plodove, crni papar i zrele višnje maraske. Njegova punoća ublažila je blagu kiselost pohane sarme, smjelog autorskog potpisa chefa Ivana Pavlovića koji je na svoj način iskoračio u comfort food. Kaže da obožava takav pristup kuhanju, uz maksimalnu iskoristivost namirnica, što nije ostalo neprimijećeno. Okupljeni novinari, u tijesnom omjeru glasova s Jelom bakice Pavice i Šoškićevom Graševinom, odabrali su Pavlovićevu sarmu i Kotari Merlot kao najbolju kombinaciju hrane i vina.

Poslije dobre zimske okrjepe trebalo je još i zasladiti. Bakine šnenokle u modernoj verziji bile su idealne za to, a Furjan Muškat žuti 2023 izvrsno ih je dopunio svojim poluslatkim šmekom prožetim voćnim i cvjetnim notama.

Bilo je ovo još jedno ugodno druženje s “Vinom uz žlicu”, eno-gastro projektom kojeg su Renata Cisar i Mustafa Topčagić pokrenuli prije šest godina. Dok je dobre hrane, vina i ljudi, sigurno će trajati još dugo. Kultura stola u hrvatskom je ugostiteljstvu u sve većem usponu a, kako kažu, nadaju se da su svojim edukativnim i zabavnim eventima i oni tome dali svoj doprinos.

Fama / Foto: Julio Frangen

****

Jeste li pročitali blagdansko izdanje vinskog časopisa Vinske zvijezde!

 

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

RADOŠ Mio Rosé brut!

Ružičasti, lepršav, zavodljiv i slasan pjenušavi miljenik istarske vinarije Radoš Mio Rosé dopao se komisiji na posljednjem ocjenjivanju vina naslijepo Vinske zvijezde i osvojio zlato s 90 bodova. Ocjenjivači su ga opisali kao lagano vino, postojanih mjehurića,...

Sve tajne originalne bledske ( blejske ) – kremšnite plus recept!

Zvuči nevjerojatno, ali već sedamdeset godina u srcu Bleda, s pogledom na Bledsko jezero ljudi iz cijelog svijeta uživaju u Originalnoj bledskoj kremšniti. Do sada ih  je prodano gotovo 16 milijuna (350 000 komada godišnje) pa ne čudi kako je ova slastica na popisu...

VALLIS VITAE brut SOSICH 2021!

Vallis Vitae brut, pjenušavo vino od malvazije istarske obiteljske vinarije Sošić dobilo je mnoštvo komplimenata na ocjenjivanju naslijepo blagdanskih vina projekta Vinske zvijezde. Pjenušavo vino nastalo je tank (charmat-martinotti) metodom u podrumu Sosich, u...

Bili smo na 22. Vinu uz žlicu u bistrou Darling & Shegrts!

Za prvo ovogodišnje izdanje eno-gastro projekta "Vino uz žlicu" odabran je šarmantni bistro Darling & Shegrts na zagrebačkim Ravnicama (Radauševa 9), koji je prije pet godina otvorila Dragana Dilparić sa svojim 'šegrtima'. Počeli su kao kvartovska kavana s...

Festival 100 najboljih vina Hrvatske u zagrebačkom hotelu Sheraton!

Prvi među pjenušcima na drugom izboru 100 najboljih vina Hrvatske dolazi s Plešivice, kao i najbolje ocijenjeno jantarno vino. Najbolje ružičasto vino dolazi iz Buja, dok su bijelo i desertno s područja Kutjeva. Među crvenim vinima, najviše bodova na ocjenjivanju...