Prema nedavno objavljenom tekstu u FIgaroVin, “Neki kraljevi, carevi i predsjednici njegovali su pravu ljubavnu vezu s šampanjcem.”
Među mnogima ističe se veza Louis Roederer-a s carem Aleksandrom II.; Laurent-Perrier omiljen je bio kod Charlesa III.;Posebna idila bila je između između Winstona Churchilla i Pol Rogera, Charles De Gaulle volio je Drappiera, u potpunoj diskreciji.
Francusko-rusko prijateljstvo cara Aleksandrom II i Louis Roederera:
Car Aleksandar II., na čelu Rusije od 1855. do 1881., bio je usko povezan s kućom šampanjca Louis Roederer. Šampanjac je već bio popularan u Rusiji od 18. stoljeća, za vrijeme vladavine carice Ivanovne, koja je i sama bila ljubiteljica mjehurića. Aleksandar II. samo je nastavio tu ljubav prema šampanjcu, a posebno prema kući Roederer, od koje je uvozio 60 % godišnje proizvodnje. Povijest nam priča da car nije imao samo prijatelje, bio je meta brojnih anarhističkih atentata. Zato je jednom zatražio prozirnu bocu kako bi se uvjerio da u nju nije uliven otrov, boca je dodatno imala ravno dno kako se u njoj ne bi mogao sakriti eksploziv. Ovaj mitski cuvée, nazvan Cristal de Roederer, i dandanas se ističe svojim netipičnim izgledom.
Laurent-Perrier omiljen kod Charlesa III.:
U novije vrijeme, Charles III. nikada nije oklijevao izraziti svoju naklonost prema šampanjcu. Posebno prema kući Laurent-Perrier, a uostalom, njihova veza ne datira od jučer. Godine 1979. tadašnji budući kralj Engleske posjetio je imanje i bio očaran. Od 1998. Laurent-Perrier dobiva “Royal Warrant” ili “kraljevski nalog”, vrlo uglednu oznaku priznanja od strane krune. Sada kada je bivši princ od Walesa postao kralj, ova kuća je njegov prvi službeni dobavljač šampanjca, kao najstarija kuća šampanjca koja je dobila Royal Warrant za vrijeme njegove vladavine. Laurent-Perrier se stoga može pohvaliti da je bio prva kuća koja je stavila kraljevski grb na svoje boce.
Idila između Winstona Churchilla i Pol Rogera:
“Pozovite me tijekom berbe i gazit ću grožđe bosim nogama”, izjavio je Winston Churchill (bezuvjetni obožavatelj ove kuće) Odetti Pol Roger.
Državnik se sprijateljio s velikom damom ove kuće tijekom večere 1944. u britanskom veleposlanstvu u Parizu. Churchil je već bio kupac šampanjaca kuće od 1908., kada je Pol Roger bio najpopularniji šampanjac u Velikoj Britaniji. Pri svakom svom dolasku u veleposlanstvo V. Britanije,bila je također pozvana i Odette Pol Roger . Kao zahvalu, ona je premijeru slala sanduk berbe iz 1928., njegovog omiljenog šampanjaca, za svaki njegov rođendan. Nakon Churchillove smrti 1965., engleska etiketa bila je okružena crnim rubom u znak žalosti. Deset godina kasnije, u njegovu čast, stvoren je cuvée po njegovom liku, koja postoji samo u iznimnim godinama. Winston Churchill nije uspio održati svoje obećanje da će doći u Épernay, ali će njegovo ime zauvijek ostati simbol izvrsnosti šampanjaca Pol Roger. Ime koje će ostati i trajati, i zato što se sjedište kuće nalazi ni više ni manje nego na adresi Rue Winston Churchill 1, u Épernayu.
Charles De Gaulle i Drappier, u potpunoj diskreciji:
Poput ljubavnika, De Gaulle i Drappier njeguju diskreciju, čak i nakon što je ova kuća stvorila cuvée u čast generala. “Cuvée Charles de Gaulle” ostaje diskretna posveta“, povjerio je Michel Drappier za Figaro 2020. “Bio je to mig. Ne želimo svesti šampanjac Drappier na Charlesa de Gaullea. Osnivač Pete Republike se 1960-ih opskrbljivao kod Drappiera, ali samo za svoj privatni podrum, kod kuće u mjestu Colombey-les-Deux-
Églises, koje se nalazi 25 km od Urvillea, mjesta sjedišta ove šampanjske kuće. U to vrijeme, Drappier nije prelazio prag Elizejske palače, koja je preferirala Ruinart, Veuve Clicquot, Cristal Roederer ili Bollinger.
****
Jeste li pročitali novi broj vinskog časopisa Vinske zvijezde: