Zlatna Slavonija raj je za hedoniste – od tačkrla i bazlamače do čipsa od šarana!

Čaša odlične graševine uz autentična slavonska jela i pogled na slikovite pejzaže, Požeško-slavonska županija poziva na eno-gastro izlet!    Ako ste pasionirani ljubitelj vina i birate samo ona najbolja, sigurno ste bili u Kutjevu, gradiću i vinogorju u kojem graševina daje vrhunske rezultate. O dugoj tradiciji kutjevačkog vinogradarstva i vinarstva svjedoči…

Čaša odlične graševine uz autentična slavonska jela i pogled na slikovite pejzaže, Požeško-slavonska županija poziva na eno-gastro izlet!

 

Foto: Vedran Bpšković

 Ako ste pasionirani ljubitelj vina i birate samo ona najbolja, sigurno ste bili u Kutjevu, gradiću i vinogorju u kojem graševina daje vrhunske rezultate. O dugoj tradiciji kutjevačkog vinogradarstva i vinarstva svjedoči i najstariji podrum u ovom dijelu Europe izgrađen daleke 1232., a nije slučajno da ovim vinogorjem prolazi paralela 45,3, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i Bordeaux.

Smješteno na padinama Papuka i Krndije, Vinogorje Kutjevo sjajan je izbor za vinski izlet u koji možete uključiti i susjedno Vinogorje Požega – Pleternica na padinama Požeške gore te Vinogorje Pakrac na padinama Psunja. Ovo je prilika da doživite sve dijelove Požeško-slavonske županije, poznate i kao Zlatna Slavonija.

Čobanac – Foto:

Uz dobra vina idu i ukusna jela, a u ovom dijelu Hrvatske ponuda je raznolika i bogata. Ima tu svega, od pikantnog kulena, kulenove seke, šunke, čvaraka i čvarkuša, kobasica, raznih vrsta sireva do tradicionalnih jela iz kotlića poput čobanca i fiš paprikaša, ribljih pašteta, pastrve sa žara, čipsa od šarana, vinogradarskog ćevapa, odreska Barun Trenk… Od tradicionalnih do modernih varijanti jela, namirnice se nabavljaju od lokalnih proizvođača i duboko se poštuje gastronomska povijest u kojem je gost kralj.

Odrezak Barun Trenk – Foto: Vedran Bosković

 

Kako bi to Nijemci lijepo rekli zucker kommt zu letzt ili šećer dolazi na kraju pa ćete u Zlatnoj Slavoniji svako jelo zaokružiti s finim slasticama još ukusnijim sljubite li ih s predikatnim vinom.

 

Knedle sa šljivama – Foto: Vedran Bosković

 

Birajte: rezanci s makom ili orasima, trganci sa sirom, štrudle od jabuka i sira, kolači od višanja, knedle, tačkrle ili bazlamača… Ma sve zvuči privlačno, mami i poziva, posebno tačkrle i bazlamača, još samo kad biste znali kakve su to slastice. Vrlo jednostavne, ali prefine, pozivaju na još jedan zalogaj. Tačkrle su mekani jastučići od tijesta punjeni slavonskim pekmezom od šljiva, uvaljani u prepržene krušne mrvice, mak ili orah, a uz njih se može poslužiti i kiselo vrhnje. Bazlamača je jednostavan kolač od brašna, jaja i vrhnja i možete ga dobiti u slanoj i slatkoj verziji.

Za sve vas koji ne možete dočekati gurmansko putovanje Zlatnom Slavonijom imamo recepte za neodoljive tačkrle i bazlamaču.

***

Tačkrle s pekmezom za četiri osobe

 

Tačkrle – Foto: Vedran Bošković

 

Sastojci: 1 kg mekog brašna, 0,5 l mlake vode, 600 g tvrdog pekmeza od šljiva, 25 dag mljevenih oraha, 25 dag maka, 20 dag šećera.
Posoljena voda za kuhanje

Priprema: Od mekog brašna i vode zamijesite tvrdo tijesto i ostavite da se odmara. Za to vrijeme, zakuhajte posoljenu vodu u posudi u kojoj će se tačkrle kuhati. Podijelite tijesto na dva dijela, svaki još dobro izgnječite i pustite da još malo odstoji. Razvijte vrlo tanki komad tijesta te jednu polovicu tog tijesta ravnomjerno i u redovima pospite hrpicama pekmeza. Prekrijte ga s drugim dijelom tijesta i prstima utisnite krajeve. Oblikujte tačkrle kotačićem za rezanje tijesta i kuhajte ih u vodi dok ne omekšaju. Kratko prepržite krušne mrvice na ulju i u njih uvaljajte vruće tačkrle. Umjesto krušnih mrvica, tačkrle možete uvaljati u mak, mljevene orahe ili šećer, a mogu se servirati i uz domaće kiselo vrhnje.

Bazlamača

Bazlamača – Foto: Vedran Bosković

Sastojci: 4 jaja, 4 pune žlice šećera, 4 razom žlice oštrog brašna. 4 žlice kajmaka (kiselog vrhnja),

Priprema: Miješajte žumanjke sa šećerom i brašno. Izlupajte bjelanjke u čvrsti snijeg. Dodajte kajmak i snijeg od bjelanjaka. Namazani pleh dobro zagrijte u pećnici i sve pecite na 200 stupnjeva dok ne dobije zlatno-žutu boju. Bazlamaču možete jesti sa sirom ili slavonskim pekmezom.

Alma Radoš

Foto: Hrvoje Sedlar

 

****

 

Jeste li pročitali novi online vinski časopis Vinske zvijezde:

 

 

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

Slavonija i Baranja pozivaju na ljeto za pamćenje!

  Zagreb, udarni vikend u srpnju. Asfalt se puši, navigacija panično traži parking, a za osvježenje se nude bezuspješno “rashlađeni” voda ili pivo. U zraku su znoj i uzbuđenje, a više ljudi stalo vam je na nogu nego u tramvaj u špici. Kako smo na istoku navikli...

Fuliranje Summer Sunset ponovo u centru Zagreba!

  Zagreb je u ponedjeljak 30. lipnja dobio izvrstan razlog više za ostati u gradu: na Trgu Josipa Jurja Strossmayera je otvoreno Fuliranje Summer Sunset, jedini gradski festival koji na deset kućica okuplja vrhunsku ekipu domaćih chefova i koktel majstora te...

Graševina Jakovac

Fantastičnih 95 bodova osvojila je Graševina Jakovac 2024 na ljetnom ocjenjivanju Vinskih zvijezda, nakon još jednog odličnog uspjeha na nedavnom ocjenjivanju Grow du Monde (Graševine svijeta) s 92 boda. Dva iznimna rezultata na dva ocjenjivanja naslijepo govore o...

Vinski grad rules!

*** Vinski grad ponovno stigao u Zagreb! Od 24. lipnja do 7. srpnja 2025., jedan od najomiljenijih zagrebačkih vinskih događaja pretvorio je Trg Franje Tuđmana, popularni Tuđmanac, u oazu uživanja – mjesto gdje se susreću vino, glazba, gourmet užici i opuštena ljetna...

Bili smo u bistrou Market na novom Vinu uz žlicu!

Slikovit bistro Market u strogom centru Zagreba (Gundulićeva 13) ugostio je 26. izdanje 'Vina uz žlicu', autorskog eno-gastro projekta Renate Cisar i Mustafe Topčagića, novinara i zaljubljenika u vino i gastronomiju. 26. VINO UZ ŽLICU U BISTROU MARKET Bistro Market je...