Novo 24. Vino uz žlicu u restoranu Prosikito!

    Restoran Prosikito u Zagrebu (Donje Svetice 40 ) bio je domaćin 24. izdanja eno-gastro projekta ‘Vino uz žlicu’ kojeg su prije šest godina pokrenuli Renata Cisar i Mustafa Topčagić. Mnogi se Zagrepčani sjećaju da je 2007. na toj lokaciji pizzeriju i lounge bar s tim imenom (svojim nadimkom iz Španjolske) otvorio proslavljeni…
 
 
Restoran Prosikito u Zagrebu (Donje Svetice 40 ) bio je domaćin 24. izdanja eno-gastro projekta ‘Vino uz žlicu’ kojeg su prije šest godina pokrenuli Renata Cisar i Mustafa Topčagić.
Mnogi se Zagrepčani sjećaju da je 2007. na toj lokaciji pizzeriju i lounge bar s tim imenom (svojim nadimkom iz Španjolske) otvorio proslavljeni nogometaš Robert Prosinečki. No, kako se popularni Žuti posvetio trenerskim i izborničkim poslovima, Prosikito je vodio njegov brat Sven Danijel. Kasnije je lokalno promijenio nekoliko kupaca i gastronomskih orijentacija, da bi ga lani preuzeo Zoran Anđelić, koji već 28 godina ima diskoteku Planet u Umagu. Potpuno je preuredio restoran, zadržavši samo krušnu peć za pizzu, a gostima je još ponudio jela s roštilja, a la carte jelovnik s domaćim i internacionalnim jelima te ‘gablece’ po vrlo popularnim cijenama. Naziv restorana odlučio je zadržati.
Druženje je započelo uz odabrane likere i rakiju destilerije The Good Spirit iz Međimurja, a predstavio ih je Davor Balaško . Bila je to jedinstvena prilika za kušanje likera Golfer , uravnotežene teksture i umjerene slatkoće, a glavna karakteristika mu je lijepo prožimanje okusa limuna i kadulje. Zanimljiv je bio i Spirit of Gin , liker koji ostavlja lagano sladak i sočan okus na nepcu i čija aroma klekovih bobica neodoljivo podjeća na gin, ali u nešto drugačijoj varijanti koja garantira zabavno iskustvo ispijanja. Liker Višja također je umjerene slatkoće, a istodobno iznenađuje i oduševljava kombinacijom kiselkaste višnje i slatke naranče. Naravno, tu je i nezaobilazna Rakija Viljamovka – ekskluzivna prirodna rakija od kruške viljamovke. Likeri i rakije Good Spirit proizvode se u maloj manufakturi u bregovitom dijelu Međimurja, i to isključivo prirodnim sastojcima bez upotrebe aditiva, boja i kemijskih sastojaka. Njihovi okusi pravi su doživljaj za nepce, a brojne nagrade osvojene na najvažnijim domaćim i međunarodnim natjecanjima dokaz su vrhunske kvalitete ovih destilata.

Davor Balaško

Potom je Vilim Jakša iz Cerovlja u samom srcu Istre predstavio svoje vrhunsko ekstra djevičansko maslinovo ulje Komarija . Od ukupno šest sorti koliko ih uzgaja, ovaj vrsni poznavatelj i sommelier za maslinova ulja, predstavio je njih pet, koja su izvrsno nadopunila svako sljedeće jelo. Uzvanici su tako redom imali prilike kušati Selekciju, Leccino, Bužu, Frantoio i Istarsku bjelicu . Ekstra djevičansko maslinovo ulje Komarija dobilo je ime po istoimenoj lokaciji maslinika koji se, sa svojih 1500 stabala, prostire na šest hektara površine u blizini idiličnog mjesta Draguć. Ulje nastaje hladnim prešanjem svježeg, zdravog, ručno ubranog ploda masline, što se osjeti na njegovoj iznimnoj kvaliteti, o čemu svjedoče i brojne prestižne domaće i inozemne nagrade.

Vilim Jakša

Dobrodošlicu novinarima koji prate eno-gastronomiju poželjele su Pileće rolice , idealan finger fooduz istarsko maslinovo ulje Selekcija (od više sorti) iz uljare Komarija te pjenušac Pilato Grande brut , koji čine 60% malvazije i 40% pinote bijelog. Sanjin Pilato , iz obiteljske vinarije u Lašićima kod Vižinade, rekao je da ga rade charmat metodom. Nastao je kao ‘radni pjenušac’ za lokalne hotele u Istri, gdje se posluživao uz doručak. Kako se pokazao dobrim, proširio se na HoReCa sektor zahvaljujući svježini, lepršavosti i gustom perlanju, ali i popularnoj cijeni. Vinarija Pilato uskoro slavi 30. obljetnicu rada. Osnovao ju je Eliđo Pilato unaprijedivši obiteljsku tradiciju, a od prošle godine posao je prepustio sinu Sanjinu. Na 15 hektara vinograda dominira malvazija, a proizvodi 12 etiketa od osam sorti. Odnedavno su im vina ekološki certificirana čime su poslovanje podigli na još višu razinu.
Kao toplo predjelo posluženi su Ravioli od sira u kremi od pršuta , a uz njih Chardonnay Venari 2022 iz Podruma Krešić , vinarije iz Šarengrada na samoj obali Dunava. Vino je osobno predstavio vlasnik vinarije Dario Krešić , bivši nogometaš, koji se za vina zainteresirao dok je bio golman Eintrachta iz Triera, kluba iz pokrajine Mosel, čuvene povine. Više iz hobija nego biznisa i uz pomoć oca Franje, ovaj rođeni Vukovarac je 2006. zasadio prve vinograde, a prva berba bila je pet godina kasnije. Danas na 18 hektara u suvremenom podrumu kapaciteta 200.000 litara proizvodi 10 etiketa vina i prodaje se po vrlo prihvatljivim cijenama.

Dario Krešić

Chardonnay Venari je iz njihove premium linije, a izvrsno se složio s kremastim raviolima, koji su obogaćeni maslinovim uljem Leccino . Ovo ulje mirisa trave i lista masline, blage je kvalitete i nije pikantno tako da se prekrasno ispreplelo s okusima jela i vina. Chardonnay je srednjeg tijela, odležan šest mjeseci u drvenim bačvama, a proveo je godinu i pol u boci prije izlaska na tržište. Ova kombinacija hrane, vina i maslinovog ulja od strane novinara proglašena je najboljom na 24. eventu Vina uz žlicu. Dario Krešić najavio je daljnji napredak u vinskom biznisu u kojem je, priznaje, u početku bio i lutanja. Uskoro bi iznad vinarije u Šarengradu trebao niknuti hotel s jedinstvenim pogledom tamo ‘gdje Dunav ljubi nebo’.
Prijelaz na jaču hranu i vina označili su Crni rižoto s plodovima mora i Velebna Shiraz 2020 , iz novije vinarije smještene u Poličniku, u Ravnim kotarima kod Zadra. Enolog Martin Kovačević predstavio je vino od ove poznate internacionalne sorte koja se odlično ‘primila’ u zadarskom zaleđu. Naziv vinarije inspiriran je planinom Velebita, prema kojoj su okrenuti vinogradi, što utječe na stilistiku vina. Zato su ona svježa i pitka iako dolaze iz srca Dalmacije.

Martin Kovačević

Shiraz je najprije boravio u inox bačvama, a potom je kratko izložen u drvenim bačvama i onda mirovao u bocama. Rezultat je vrlo pitko i sočno vino s aromama bobičastog voća. Vinarija Velebna godišnje proizvode, iz vlastitih vinograda, Chardonnay, Merlot, Shiraz i Rose od shiraze u količinama od 50.000 butela plasira odabranim restoranima, vinotekama i delikatesnim prodavaonicama. Shiraz se za stolom pokazao kao odlična pratnja crnom rižotu i uz maslinovo ulje Buža , koje nije pretjerano te usklađene gorčine i pikantnosti.
Kolegijalnost vinara na ovoj večeri pokazala se zaista na visokoj razini. S obzirom da je Damir Josić , vlasnik vinarije Josić iz baranjskog Zmajevca bio spriječen, Martin Kovačević iz Velebne prihvatio se posla predstaviti Josićev Cabernet franc . Kovačević je, inače, dobro upućen u ovu sortu, jer je svojedobno bio enolog u Feravinu (kasnije Enosophia) iz Feričanaca.

Cabernet franc rijetko se proizvodi monosortno, jer ga na tržištu potiskuje popularniji Cabernet sauvignon, no trendovi se polako mijenjaju. Josićev je polusuh s moćnih 14,5 % alkohola, ali vješto izbalansiran, pa se pokazao kao vrlo pitak uz Vinski gulaš s krumpirom i maslinovim uljem Frantoio , koje je blage gorčine i pikantno. Cabernet franc istaknuo je da može dati puno više od sebe kao monosortno vino nego u kupatilima. Odnjegovan je 14 mjeseci u hrastovim bačvama, a nakon toga nastavio je razvoj u bocama. Primijenjena su minimalna enološka sredstva, pa je vino nefiltrirano. Intenzivne je rubinske boje, mirisom na suhu šljivu i kupinu uz notu dima i kože, ali na okus mekano sa svilenkastim taninima.
U duhu bobičastog voća i slatkog zgusnutog vrhnja bila je Panna cotta , popularna slastica, koju je kao i ostala (slana) pripremao kuharski tim na čelu s Dušanom i Sunčicom Cvetković . Oni su samo kratko pozdravili uzvanike i rekli da se sve ono što su kušali, nalazi i na redovnom jelovniku Prosikita, a kako se oni trude da ta jela bude što bolja. Desert je pratio slatko maslinovo ulje Istarske bjelice , čija se gorčina dopunjuje sa desertom i prigodnim vinom, polusuhim Muškatom žutim 2024 vinarije Najman iz Martinkovca kod Varaždinskih Toplica.
Na pet hektara vinograda, vlastitih i kooperantskih, uzgajaju još graševinu, rajski rizling, moslavac, sauvignon blanc i chardonnay, a od crnih – portugizac i pinot crni od kojeg rade i Rosé. Svoj OPG Dragutin Najman osnovao je 2006. godine namjeravajući se hobistički baviti vinarstvom, jer je vremenom postao ozbiljan posao koji je prepoznala struka, pa su im vina okićena i odličnima s Decantera. Bronce su osvojili graševina, pjenušac Iskra i Pinot crni, srebro Rajnski rizling i Sauvignon blanc. Vina uglavnom prodaju u Varaždinu i okolici, ali je kvaliteta prepoznata iu nekim zagrebačkim restoranima
Slatki kraj označio je i završetak vrlo ugodnog druženja u Prosikitu, gdje su se domaćin Zoran Anđelić i njegov kuharsko-konobarski tim potrudili da sve bude na visokoj razini, a duet Cisar/Topčagić već radi na pripremi 25. izdanja ‘Vina uz žlicu’.
FAMA / Foto: Nikola Zoko

****

Jeste li pročitali zadnji broj onlinevinskig časopisa Vinske zvijezde:

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Bili smo Pri Nami i kušali novu ponudu dnevnih jela – zagrebačkih gableca na žlicu!

Pri Nami je jedinstveni lokal smješten u skrivenom dvorištu zagrebačke robne kuće Nama, s ulazom iz Zakmardijevih stuba 4. Otvoren u ljeto 2023. godine, rezultat je suradnje poznatog ugostitelja Marina Levaja, vlasnika kultnog Mojo bara, i kazališnog i televizijskog...