Na gablec Pri Nami & 25. Vino uz žlicu!

Svoje srebrno izdanje, 25. manifestaciju ‘Vino uz žlicu’ organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić upriličili su Pri Nami , popularnom baru u centru Zagreba koji odnedavno radi i kao zalogajnica, otkako su uveli svakodnevnu ponudu domaćih ‘gableca’ po vrlo popularnim cijenama. Pri Nami se nalazi zaista – pri Nami – čuvenoj robnoj…

Svoje srebrno izdanje, 25. manifestaciju ‘Vino uz žlicu’ organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić upriličili su Pri Nami , popularnom baru u centru Zagreba koji odnedavno radi i kao zalogajnica, otkako su uveli svakodnevnu ponudu domaćih ‘gableca’ po vrlo popularnim cijenama.

Pri Nami se nalazi zaista – pri Nami – čuvenoj robnoj kući, ali ulaz nije s Ilice nego iz Zakmardijevih stuba koje vode prema kuli Lotrščak. Nekadašnje prostorije restorana društvene prehrane, suvlasnici Marin Levaj i Šiško Horvat Majcan preuredili su u bar, koji je u kratkom vremenu postao popularan među mlađom urbanom publikom, ali i domaćim i stranim turistima. Marin, po pozivu novinar, i Šiško, koji je glumac, nisu željeli da njihov bar bude mjesto gdje se samo toče pića i pušta glazba, nego su se dali u organizaciji raznih programa.
Nekoliko dana u tjednu Pri Nami se održavaju lagane jazz svirke, promocije knjiga, večeri poezije i drugi kulturni sadržaji. Ne, novost koja je spojila eno-gastro projekt ‘Vino uz žlicu’ i njih je bilo uvođenje ‘gableca’ od 10 do 17 sati. Na tu ideju došli su spontano, nakon svih češćih upita gostiju ima li se kod njih nešto i pojesti. Nastojeći im udovoljiti, angažirali su kuhara Mladena Noršića, koji je osmislio jednostavan i cjenovno prihvatljiv jelovnik, baziran na domaćim namirnicama.

Siniša Panthy s suprugom

Na prezentaciji novinara, domaćini i organizatori potrudili su se na najbolji način spojiti vina s jelima iz njihove kuhinje. Prije toga, apetit su otvorile rakije destilerije  Apuška iz Slavonskog Broda, koju je predstavio vlasnik Siniša Panthy. Riječ je o potpuno prirodnim voćnim rakijama, spravljenim isključivo od svježeg, zdravog i zrelog voća ubranog u Slavoniji. Obiteljska tradicija započela je 1932. godine, kada je Bela pl. Panthy stariji, podrijetlom Slovak, po struci agronom, sagradio ljetnikovac u Brodskom Vinogorju, a zemljište oko njega pretvorio u plodne vinograde i voćnjake te započeo obiteljsku proizvodnju vina i voćnih rakija. Svoje proizvode rade isključivo prema tradicionalnoj obiteljskoj recepturi, baš kako bi to činio i njihov predak kojeg su djeca zvala Apuška (u prijevodu ‘tatica’) i po kojem je destilerija dobila ime. Dvostruko ih destiliraju u bakrenom kotlu ili kako bi se to u Slavoniji reklo – rade prepeke. Najtraženije su im rakije Dunja i Kajsija (tako lokalno nazivaju marelicu), a najposebnija je Breskva, možda jedina takva rakija u Hrvatskoj, koju proizvode od stare sorte – vinogradarske breskve.

Obitelj Kalcina

Dok su se u kuhinji lagano pripremala jela, Mikele Kalcina iz Grožnjana u Istri predstavila je svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje  Kalcina. Njegova obitelj, kako kaže, od davnina se bavi uzgojem maslina i preradom maslinovog ulja, a temelje za taj obiteljski posao postavio je njihov djed. Ono što je započelo kao mala proizvodnja za vlastite potrebe, s vremenom se strpljivo razvijalo, a danas obitelj Kalcina u svom masliniku ima 1700 stabala. Maslinik se nalazi u lijepom i mirnom istarskom mjestu Kostanjici, okružen brdovitim reljefom koji omogućuje da sve najbolje od mediteranske klime ostane sačuvano u samom masliniku te tako masline dobivaju visoku kvalitetu aroma i polifenola. Uzgajaju sorte coratina, leccino, frantoio, istarska bjelica, moraiolo i karbonaca, ao vrhunskoj kvaliteti njihova maslinovog ulja svjedoče brojne zlatne medalje i priznanja stručnjaka.
Nakon kratke prezentacije rakije i maslinovih ulja za dobrodošlicu je poslužena Košarica Pri Nami u kojoj su se našli mladi kajmak s vlascem, pašteta od srdele i tartar biftek. Zalogajčiće je upotpunio pjenušac Blanc de blancs Chardonnay brut iz vinarije Kopjar  koja se nalazi na granici Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije. Chardonnay je proizveden od ekološki uzgojenog grožđa, a pjenušac, koji je osobno predstavio vinar Robert Kopjar, nastao tradicionalnom metodom druge fermentacije u boci. Na kraju je na talozima odležao dvije godine, a karakterizira ga elegantna kremoznost, kompleksno tijelo s aromama korice kruha i maslaca te izraženu voćnost i mineralnost. Vinarija Kopjar poznata je po tome što su njihova vina među najnagrađivanijima na Decanteru u svom kraju.
Mnogi smatraju da Ajngemahtec (njemački: eingemachtes – sve u jednom), omiljen na zagrebačkim stolovima, dolazi iz Austrije. Međutim, postoje i saznanja kako ta bogata i krepka juha vodi porijeklo od podunavskih Švaba. Tako se ovo jelo spojilo s vinom iz Baranje, tek flaširanom, svježom Belje Graševinom 2024 iz linije Select, bogatih aroma jabuke i citrusa s ponešto mineralnosti. Na okusu je sočna i bogata s pomalo hrskavom teksturom. Graševinu i jednu od najvećih hrvatskih vinarija promovirao je voditelj ključnih kupaca Vinko Crnjac, spomenuvši kako je graševina najzastupljenije grožđe u sortimentu Belja . Graševina, kao i ostala Select vina, prava su vrijednost za novac čemu svjedoče i brojne međunarodne medalje u svojoj kategoriji. Dostupni su za svakodnevnu kupovinu u supermarketima i vinotekama te izvrstan izbor ne samo za restorane, nego i za bistroe, barove na plaži, pečenjarnice, pizzerije i kafiće.

Unatoč dobroj volji, Zoran Pantalon, direktor  Kraljevskih vinograda  iz Petrčana u zaleđu Zadra, nije mogao nazočiti prezentaciji, pa ga je u toj ulozi zamijenio Zdravko Žuža, vlasnik vinarije Bora iz obližnje Podgradine, što je izvrstan primjer kolegijalnosti. Istaknuo je kako mu je osobita čast predstaviti Crljenak 2020, koji se najviše uzgaja u Kaštelima, ali u Kraljevskim vinogradima postiže izvrsne rezultate. Podsjetimo, crljenak je stara hrvatska autohtona sorta, a ovaj iz Kraljevskih vinograda voćan je i pitak, aroma šljive i bobičastog voća. Blagih je kiselina, umjerenih tanina, elegantne strukture i fino doziranog drveta. Dolazi iz vinograda sa slikovitih padina neposredno iznad mora s pogledom na Punta Skalu i Zadar. Iako Pileći perkelt s piletinom i domaćim rezancima nije bio karakteristično za taj kraj, Crljenak se izvrsno spojio s njim, pa je taj pairing proglašen najboljim prema glasovima novinara.

Željko Ronta – MOGA doo

Između sljedova jela i vina, modernih i inovativnih proizvoda tvrtke  MOGA doo iz Donjeg Miholjca predstavio je njihov prodajni predstavnik Željko Ronta. Riječ je o multifunkcionalnim rješenjima vrhunskog dizajna koja se lako uklapaju u svaki eksterijer te su u potpunosti usklađeni s propisima, što im omogućuje prolazak minimalno tehničkih uvjeta bez poteškoća. MOGA objekti izvrsno odgovaraju potrebama hotela, restorana, beach barova i drugih ugostiteljskih i turističkih sadržaja. U ponudi su mobilni ugostiteljski objekti, modularne jedinice i prodajni štandovi koji su idealni za korištenje tijekom turističke sezone, kao i na festivalima, sajmovima i sličnim događanjima. Svi objekti jednostavni su za upravljanje, tehnološki inovativni, višenamjenski i potpuno prilagodljivi krajnjim kupcima. Tvrtka MOGA doo poziva sve vizionare, poduzetnike i entuzijaste da se pridruže crowdfunding kampanji za razvoj novih inovativnih proizvoda koji će unaprijediti mobilnu gastronomiju i obogatiti turističku ponudu. Više informacija i sudjelovanje: https://bonafidesinvest.eu/hr/campaign/from-trailer-to-culinary-wonder-your-contribution-makes-all-the-difference/ .

S obzirom da je otac Zdravko predstavio ‘konkurenciju’, privilegij da kaže poneku riječ o obiteljskoj vinariji Bora  dobio je njegov sin Domagoj Žuža. Gulaš od sipe i hobotnice specijalitet je kuće Pri Nami, kao tako okusima bogatim jelom uspješno se izborilo vino Bora Cuvée 2020. Nastalo je od tri vrste grožđa cabernet sauvignon, merlot i syrah u podjednakim omjerima te je s puno pažnje odnjegovano u hrastovim barrique bačvama. Odlikuju ga arome šljive i crnog ribiza kao i tamne čokolade. Kiseline su živahne ali harmonične, a prisutna je stanovita pikantnost u retrookusu. Puno pažnje pridaju dizajnu etikete, jer im je bitno da vino bude lijepo izvana kao što je u boci, a to je prepoznala i nagradila struka. Vinarija Bora pripada Benkovačko-stankovačkom vinogorju gdje grozdove griju tople struje Novigradskog mora, kao i druge šibe velebitske bure. Kako se u tom kraju za taj vjetar kaže – bura – po njemu je vinarija i dobila ime.

Red velvet torta s bobičastim voćem bio je desert koji je zasladio večer. Izvrsnim se uz tu talijansku slasticu pokazao KAST Traminac 2023, nježan i elegantan, balansirane slatkoće i ugodnih cvjetnih aroma i vedra, lepršava nosa, a ugodna i čvrsta struktura daju mu pitkost i mogućnost dugog uživanja.  KAST je nova butikna vinarija u Iloku u vlasništvu obitelji Kovčalija, koji imaju hotel i restoran Dunav. Dok su supružnici Željka i Renato više posvećeni ugostiteljstvu, posao oko vinarije preuzeli su kći Katarina i sin Stjepan, po čijim je početnim slovima imena nazvana vinarija. Njihova je vizija iločka vina prevesti iz svakodnevnih u zonu vina za posebne trenutke. Tako namjeravaju oplemeniti i nastaviti obiteljsku tradiciju koju su započeli njihovi preci s majčine i očeve strane.

Kao iznenađenje večeri, veselo društvo novinara, vinara, destilera i maslinara u zagrebačku noć do novog susreta ispratila je ugodna svirka klavijature Leone Duran, profesorice glazbe koja povremeno svira Pri Nami.

FAMA / Foto: Julio Frangen

****

Jeste li pročitali novi ružičasti broj, online, vinskog časopisa Vinske zvijezde:

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

U vinariji Papak u Iloku održan 6. Pjenušavi doručak u vinogradu Srijem!

 Šesto hedonističko druženje uz srijemske pjenušce, domaće specijalitete, glazbu pod stoljetnim orahom i ove je godine privuklo stotinjak gostiju koji su pravovremenom rezervacijom stigli na pjenušavi srijemski doručak u subotu, 28. lipnja 2025.! Doručak je održan u...

Slavonija i Baranja pozivaju na ljeto za pamćenje!

  Zagreb, udarni vikend u srpnju. Asfalt se puši, navigacija panično traži parking, a za osvježenje se nude bezuspješno “rashlađeni” voda ili pivo. U zraku su znoj i uzbuđenje, a više ljudi stalo vam je na nogu nego u tramvaj u špici. Kako smo na istoku navikli...

Fuliranje Summer Sunset ponovo u centru Zagreba!

  Zagreb je u ponedjeljak 30. lipnja dobio izvrstan razlog više za ostati u gradu: na Trgu Josipa Jurja Strossmayera je otvoreno Fuliranje Summer Sunset, jedini gradski festival koji na deset kućica okuplja vrhunsku ekipu domaćih chefova i koktel majstora te...

Graševina Jakovac

Fantastičnih 95 bodova osvojila je Graševina Jakovac 2024 na ljetnom ocjenjivanju Vinskih zvijezda, nakon još jednog odličnog uspjeha na nedavnom ocjenjivanju Grow du Monde (Graševine svijeta) s 92 boda. Dva iznimna rezultata na dva ocjenjivanja naslijepo govore o...

Vinski grad rules!

*** Vinski grad ponovno stigao u Zagreb! Od 24. lipnja do 7. srpnja 2025., jedan od najomiljenijih zagrebačkih vinskih događaja pretvorio je Trg Franje Tuđmana, popularni Tuđmanac, u oazu uživanja – mjesto gdje se susreću vino, glazba, gourmet užici i opuštena ljetna...