QUERCUS 2016, Colli di Salerno, IGP rosso, Tenuta Macellaro (aglianicone 100 %). Cijena u Italiji: cca 30 eura
O SORTI
Kad ti Talijan kaže da je to mama aglianica /aglianico, čitaj: aljaniko/, odmah vino postaje zanimljivo jer ga treba (dodatno) istraživati!
Aglianicone /aljanikone/, sorta s drevnim podrijetlom, najvjerojatnije je u Italiju došla iz Grčke. Poznata kao jedna od varijacija slavnije sorte aglianico (jedan od njegovih roditelja, kažu Talijani), sličan sorti ciliegiolo, rod sorti montepulciano. Nekada vinificiran samo s drugim sortama, odnedavna doživljava svoj samostalni put, najviše zahvaljujući vinariji Tenuta Ciro Macellaro. (Iako službeno registrirana davne 1971. u talijanskim regijama Basilicata i Campania, tek je Ciro vinificira samostalno).
O VINU
Rubinske boje s ljubičastim odsjajem. Iznimno voćno vino – privlačne arome zrelog voća, trešnje, crvenog duda, kupine i ribizla – s cvjetnom notom ljubičice. U ustima voćni se mirisi potvrđuju, s blagom pikantnom notom crnog papra, u elegantnoj i harmoničnoj izvedbi. Tanini su mekani i ugodni, tijelo skladno, s potencijalom odležavanja u boci … Završetak donosi blagu gorčinu, ali i lijepu trajnost. Vino se zove Quercus jer je, kaže Ciro, “poput hrasta koji je ukorijenjen u njegovu kraju”.
O vinariji
Ciro Macellaro, vlasnik Tenute Macellaro (treća generacija vinarske obitelji), svoj je diplomski rad posvetio ovoj sorti, kao pravi cilentanac (stanovnik Cilentana), jer je na ovom području upravo aglianicone nero u prošlosti bio najraširenija sorta grožđa. S vremenom se izgubila, razlog je tomu nježnost i osjetljivost sorte u fazi pupanja, pa su ga brzo zamijenile otpornije sorte.
Razlika od svog djeteta aglianica vidljiva je u nježnijim taninima koji dosta smanjuju vrijeme dozrijevanja, ali istodobno, aromatski je jako sličan aglianicu, čak s duljim završetkom i intenzivnošću. Postotak alkohola je oko 12 -13,50% . S ovakvim karakteristikama, vino se može piti odmah u godini nakon berbe, s obzirom na voćnost i aromatiku, ali može dozrijevati i u inoxu, drvetu, barrique bačvicama ili – u boci; tada se može piti i – u odležanoj verziji.
Ciro Macellaro se ne zaustavlja na svom osobnom zanimanju i istraživanju sorte, širi priču i na projekt “Terre dell’Aglianicone“/Zemlja aglianiconea/: namjera mu je navesti što više ljudi da ga posade s edukativnim predavanjima i inicijativama koje uključuju i druge Cilentance. Ovaj način „oporavka“ sorte je jako važan jer se aglianicone bio zadržao samo na izoliranim i napuštenim područjima – sada mu najviše treba zaštita.
Osim aglianica i aglianiconea, Tenuta Macellaro uzgaja i crnu sortu montepulcino te bijele sorte fiano i falanghinu.