Buongiorno Aglianicone, dobro došao na svoj samostalni vinski put!

QUERCUS 2016, Colli di Salerno, IGP rosso, Tenuta Macellaro (aglianicone 100 %). Cijena u Italiji: cca 30 eura O SORTI Kad ti Talijan kaže da je to mama aglianica /aglianico, čitaj: aljaniko/, odmah vino postaje zanimljivo jer ga treba (dodatno) istraživati! Aglianicone /aljanikone/, sorta s drevnim podrijetlom, najvjerojatnije je u…

QUERCUS 2016, Colli di Salerno, IGP rosso, Tenuta Macellaro (aglianicone 100 %). Cijena u Italiji: cca 30 eura

O SORTI

Kad ti Talijan kaže da je to mama aglianica /aglianico, čitaj: aljaniko/, odmah vino postaje zanimljivo jer ga treba (dodatno) istraživati!

Aglianicone /aljanikone/, sorta s drevnim podrijetlom, najvjerojatnije je u Italiju došla iz Grčke. Poznata kao jedna od varijacija slavnije sorte aglianico (jedan od njegovih roditelja, kažu Talijani), sličan sorti ciliegiolo, rod sorti montepulciano. Nekada vinificiran samo s drugim sortama, odnedavna doživljava svoj samostalni put, najviše zahvaljujući vinariji Tenuta Ciro Macellaro. (Iako službeno registrirana davne 1971. u talijanskim regijama Basilicata i Campania, tek je Ciro vinificira samostalno).

O VINU

Rubinske boje s ljubičastim odsjajem. Iznimno voćno vino – privlačne arome zrelog voća, trešnje, crvenog duda, kupine i ribizla – s cvjetnom notom ljubičice. U ustima voćni se mirisi potvrđuju, s blagom pikantnom notom crnog papra, u elegantnoj i  harmoničnoj izvedbi. Tanini su  mekani i ugodni, tijelo skladno, s potencijalom odležavanja u boci … Završetak donosi blagu gorčinu, ali i lijepu trajnost.  Vino se zove Quercus jer je, kaže Ciro,  “poput hrasta koji je ukorijenjen u njegovu kraju”. 

O vinariji

Ciro Macellaro, vlasnik Tenute Macellaro (treća generacija vinarske obitelji),  svoj je diplomski rad posvetio ovoj sorti, kao pravi cilentanac (stanovnik Cilentana), jer je na ovom području upravo aglianicone nero u prošlosti bio najraširenija sorta grožđa. S vremenom se izgubila, razlog je tomu nježnost i osjetljivost sorte u fazi pupanja, pa su ga brzo zamijenile otpornije sorte.

Razlika od svog djeteta aglianica vidljiva je u nježnijim taninima koji dosta smanjuju vrijeme dozrijevanja, ali istodobno, aromatski je jako sličan aglianicu, čak s duljim završetkom i intenzivnošću. Postotak alkohola je oko 12 -13,50% .  S ovakvim karakteristikama, vino se može piti odmah u godini nakon berbe, s obzirom na voćnost i aromatiku, ali može dozrijevati i u inoxu, drvetu, barrique bačvicama ili – u boci; tada se može piti i  – u odležanoj verziji.

Ciro Macellaro se ne zaustavlja na svom osobnom zanimanju i istraživanju sorte, širi priču i na projekt “Terre dell’Aglianicone“/Zemlja aglianiconea/: namjera mu je navesti što više ljudi da ga posade s edukativnim predavanjima i inicijativama koje uključuju i druge Cilentance.  Ovaj način „oporavka“ sorte je jako važan jer se aglianicone bio zadržao samo na izoliranim i napuštenim područjima –  sada mu najviše treba zaštita.

Osim aglianica i aglianiconea, Tenuta Macellaro uzgaja i crnu sortu montepulcino te bijele sorte  fiano i falanghinu.

 

Više na:  www.tenutamacellaro.com

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (jezici kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRT-u, organizatorica vinskih događaja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino. Direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica Pjenušavih doručaka u vinogradu. Autorica Vinskih srijeda (od 2017.), voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, (vinogradar/vinar) od 2023. Pokretačica jedinstvenog projekta edukacije Francuski i vino (od 2016.) - edukacije franc.vinskih pojmova, online i uživo. Autorica teroarskog krstarenja "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara, maslinara, OPG-ova. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg. Sommelierka maslinovog ulja. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Propast zadruge MasVin iz Polača!

Financijska drama u MasVin- u: Dugovi veći od očekivanog, ključno ročište pred vratima Poljoprivredna zadruga MasVin iz Polače, nekada prepoznata po vrhunskim proizvodima, sada se nalazi u ozbiljnim financijskim problemima. Trgovački sud u Zadru 31. prosinca 2024....