EN PRIMEUR 2020. – malvazije, žlahtine, kraljevine, škrleti i ružičasta vina berbe 2019. u prvom planu

U zagrebačkom hotelu Esplanade održan je EN PRIMEUR Istre, Kvarnera i Bregovite Hrvatske:  9. kušanje mladih berbi u organizaciji Vinistre, HGK i vinara bregovite Hrvatske privuklo je mnoge stručnjake iz vinskoga svijeta, ali i ljubitelje mladih vina. Kušana vina pokazala su da je 2019. bila iznimno dobra godina – što…

U zagrebačkom hotelu Esplanade održan je EN PRIMEUR Istre, Kvarnera i Bregovite Hrvatske:  9. kušanje mladih berbi u organizaciji Vinistre, HGK i vinara bregovite Hrvatske privuklo je mnoge stručnjake iz vinskoga svijeta, ali i ljubitelje mladih vina. Kušana vina pokazala su da je 2019. bila iznimno dobra godina – što su u razgovorima s vinarima potvrdili i predstavnici struke (enolozi, sommelieri, distributeri, vlasnici zagrebačkih hotela, restorana, vinoteka …) i vinoljupci.  

EN PRIMEUR  /an primer/ je francuski izraz koji datira iz 18.st i koristi se za direktnu (pret)prodaju bordoških vinara iz „châteaux-a“ vinskim trgovcima:  „vente en primeur des grands crus classés” je ustvari prodaja još „nedefiniranih“ bodroških vina posebnih položaja koja trebaju odležavati još 18 mjeseci u barrique bačvicama.  Kada kupe vino premijerno, trgovci (ali i connaisseuri za privatne podrume) mogli su katkad profitirati cijenom nižom i do 30%.  Osim Bordeauxa, zanimljiva „en primeur“ kušanja održavaju se i u Burgundiji i dolini rijeke Rhône. 

Na zagrebačkom kušanju mladih berbi za trgovce i profesionalce, predstavilo se čak 67 vinara iz svih dijelova Istre te nekoliko žlahtina, desetak izvrsnih mladih škrleta,  kraljevina i ostalih vina zelinskoga kraja. 

Najviše je pozornosti privukla istarska malvazija, a posebno je bio ponosan predsjednik udruge Vinistra – Nikola Benvenuti: „Malvazija kao istarski brend postala je atraktivan turistički proizvod, a prema procjenama čak 200 tisuća gostiju u Istru dolazi zbog naših vina. Istraživanja su pokazala da je eno-gastro ponuda među prva tri motiva dolaska gostiju u Hrvatsku. Takvi gosti dolaze već početkom ožujka, ali i u kasnu jesen što znatno produljuje pred i posezonu“.

Važnost ulaganja u vinski marketing naglasio je Dragan Kovačević, potpredsjednik za poljoprivredu i turizam HGK.  „Hrvatska treba ulagati više u vinski marketing jer za nas vino nije samo prehrambeni i potencijalno važan izvozni proizvod, nego igra snažnu ulogu i u turističkoj ponudi te pridonosi brendiranju Hrvatske kao eno-gastro turističke destinacije. Zato je HGK zajedno s našim vinarima započela razgovore s Ministarstvom poljoprivrede kako bi se ispunile sve formalne pretpostavke i kako bi financiranje regionalnih organizacija vinara i nacionalna promocija vina postala stavka u državnom proračunu za 2021.“

VINSKA RADIONICA „Malvazija kroz različite terroire Istre“

Radionica kušanja malvazija 2019. naslijepo, pod vodstvom poznatog hrvatskog sommeliera Emila Perdeca i uz pomoć dipl.ing. agr. Kristijana Damijanića, s Poljoprivrednog odjela Poreč, Veleučilišta u Rijeci bila je odlična u praćenju zajedničkih karakteristika sorte i malih terroirskih specifičnosti koje naglašavaju  veličinu, kompleksnost  i ljepotu ove sorte.

„Bez obzira s kojeg terroira dolaze  (južne, zapadne, sjever-sjeverozapadne, središnje ili istočne Istre) u vinima dominira klasična zelenkasto-žuta boja. Vina su izražene aromatike i naglašenih sortnih karakteristika, dominantnih mirisa svježe breskve, marelice, citrusa, tropskog voća koji se ponegdje isprepliću s mirisima bijelog cvijeća i akacije, čak i herbalnim notama. Vina su ugodno svježa, srednjeg tijela i prate mirisne karakteristike“ – opisao ih je Perdec.

U vođenom kušanju, svaka je malvazija našla svoj trenutak ljupkosti i zavodljivosti u primarnim mirisima, a onda i na nepcu, koje je dosljedno pratilo “nos”, pa se očekuje dodatni lijepi razvoj u boci i idealna “spremnost” za  kušanje upravo na ovogodišnjoj Vinistri u svibnju (8-10.5.). Od kušanih malvazija, 2.vino (istočna Istra) pokazalo je živahnost i raznolikost nota tropskog voća,  koje se pokazalo i u 4.vinu (zapadna Istra) u proširenijoj formi, uz malo ananasa, manga, agruma. U vinu broj 5 iz južne Istre mirisi su bili intenzivniji, uz voće „ubacilo se“ u nos nešto herbalnih nota, čak pokošene trave pri čemu je spomenuta i sličnost s nekim aromama sauvignona – u pozitivnom smislu, jer su slične aromatike. Vino broj 6, napravljeno metodom sur lie, bilo je aromatski bogato, intenzivno, s puno tropskog ananasa, manga, banane, dulje trajnosti, dobre kondicije i sa sigurnim (duljim) čekanjem do izlaska na tržište.

Kao i uvijek, sommelier Emil Perdec je bio sjajan, vodeći nas baš toliko koliko treba da shvatimo koliko su meteorološki uvjeti i terroir utjecali na sličnosti i razlike te pokazali snagu i ljepotu istarske malvazije, a svatko od nas mogao je sam nadograditi osobni doživljaj svakoga kušanog vina nekom riječju ili rečenicom na papiru i – obećanjem (samom sebi) da će doći na Vinistru kušati ova vina kad bude pravi trenutak za njihov izlazak na naše stolove.

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (jezici kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRT-u, organizatorica vinskih događaja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino. Direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica Pjenušavih doručaka u vinogradu. Autorica Vinskih srijeda (od 2017.), voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, (vinogradar/vinar) od 2023. Pokretačica jedinstvenog projekta edukacije Francuski i vino (od 2016.) - edukacije franc.vinskih pojmova, online i uživo. Autorica teroarskog krstarenja "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara, maslinara, OPG-ova. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg. Sommelierka maslinovog ulja. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Istria Origin – početak istarske vinske priče!

Uz bok svjetskim eno trendovima: istarska Vižinada postaje prvi brendirani vinski položaj u Hrvatskoj. Savršena geolokacija, duga neprekinuta tradicija vinarstva i vinogradarstva te izuzetno vrijedni, posvećeni i inovativni vinari od Vižinade stvaraju prepoznatljivu...

FRANKOVKA 2018, Vina PAPAK

Srijemski pjenušavi doručak prigoda je da, nakon pjenušavih, kušamo i neka mirna vina na manifestaciji koja se uspješno održava već petu godinu u organizaciji Salona pjenušavih vina Zagreb i TZ Vukovarsko-srijemske županije. Svoja vina predstavilo je šest vinarija -...

Rosé K55, Vinarija i destilerija K55!

Razigrani, mirisni, veseli rosé, pravo ljetno vino“ opis je komisije Vinskih zvijezda za slasno ružičasto vino mlade erdutske butikne Vinarije i destilerije K55! Na ocjenjivanju ljetnih vina osvojio je čak 89 bodova što je doista vrlo lijepi rezultat za njihovu prvu...

Vinske zvijezde / Ljetna vina – 3. broj vinskog časopisa!

Dragi vinoljupci i vinoznalci, Pred vama je naš i vaš ljetni dvobroj VINSKE ZVIJEZDE - Ljetna vina! Hvala svim suradnicima, vinarima, maslinarima i partnerima na povjerenju! Uživajte u čitanju!   https://issuu.com/vinskezvijezde/docs/vinske_zvijezde_srpanj_2024_issu...

Srijemski pjenušavi doručak po peti put u vinariji Papak!

U debelom hladu oraha vinarije Papak održan 5. Srijemski Pjenušavi doručak u vinogradu Radoš!   5. Srijemski pjenušavi doručak u vinogradu održan je u subotu 6.07.2024. u kušaonici Vina Papak Ilok, na položaju Radoš, u organizaciji Salona pjenušavih vina Zagreb i TZ...