Na putu iz Sarajeva prema Zagrebu nikako nismo mogli zaobići prekrasan gradić Travnik i jednu od njegovih gastro znamenitosti – ćevabdžinicu Hari. Ne mogu tvrditi da se tamo pripremaju najbolji ćevapi koje sam kušao, ali su svakako među najboljih pet na mojoj listi. Svakako, Hari je hram za ćevape i mjesto koje se ne smije zaobići kada ste u tom dijelu Bosne!
O samom gradu najbolje možete saznati iz teksta koji prenosim sa stranica Turističke zajednice FB&H.
Travnik je smješten u dolini rijeke Lašve okružen Vlašićem sa sjevera i planinom Vilenicom s juga. Rani Slaveni su ostavili malo dokaza o prvih 500 godina svoga prisustva na području oko Travnika.
U povijesnim spisima dolina se spominje 1244. godine, kada je mađarski kralj Bela IV jednom od svojih uglednika poklonio komad zemlje u dolini Lašve. Do tada je ovo područje bio feudalni posjed Bosanske države. Iako ostaci iz ovoga stoljeća ne pokazuju bogatstvo, koje je bilo poznato u rimsko doba, ipak je tu bilo i dvoraca i tvrđava. Travnička tvrđava je najimpresivnija tvrđava u Bosni i Hercegovini svih vremena koja još uvijek postoji i najbolje je očuvana od svih. Iz ovoga razdoblja potječe i ime Travnik.
Turski period obnovio je slavu Travnika. Bio je glavni grad i vojni centar Otomanskog carstva u Bosni i Hercegovini. Odavde su Turci upravljali i organizirali svoje prodore dalje na jugozapad.
Preko 150 godina, vezir, Sultanov namjesnik, ovdje je imao svoje sjedište privlačeći tako i konzule i trgovce. Putnici toga vremena bili su impresionirani gradom i zvali su ga europski Istanbul.
Bio je to najorijentalniji grad u Bosni. Odlomak iz briljantne “Travničke kronike”, nobelovca Ive Andrića, daje nam više uvida u to razdoblje:
«…Niko nikad u Travniku nije ni pomislio da je to varoš stvorena za običan život i svagdašnje događaje…
Njihov grad, to je u stvari jedna tijesna i duboka rasjeklina koju su naraštaji s vremenom izgradili i obradili, jedan utvrđen prolaz u kom su se ljudi zadržali da žive stalno, prilagođavajući kroz stoljeća sebe njemu i njega sebi. Sa obje strane ruše se brda strmo i sastaju pod oštrim uglom u dolini u kojoj jedva ima mjesta za tanku rijeku i drum pored nje. Tako sve liči na napola rasklopljenu knjigu na čijim stranicama su s jedne i s druge strane, kao naslikani, bašte, sokaci, kuće, njive, groblja i džamije. Nikad niko nije izračunao koliko je sunčanih sati priroda uskratila ovome gradu, ali je izvjesno da se sunce docnije rađa i ranije zalazi nego u ma kojoj od bosanskih mnogobrojnih varoši i varošica. To ne poriču ni Travničani ali zato tvrde da sunce, dok sja, nigdje ne sja tako kao nad njihovim gradom. U toj uskoj dolini kojom po dnu protiče Lašva a sa strane je šaraju vrela, jazovi i potoci, punoj vlage i promaje, gotovo nigdje nema prava puta ni ravna mjesta,koliko da čovjek nogu metne slobodno i bezbrižno. Sve je strmo i neujednačeno, izukrštano i isprepleteno, povezano ili isprekidano privatnim putevima, ogradama, čikmama, baštama i kapidžicima, grobljima ili bogomoljama.”