Solana Ston – najstarija solana u Europi!

  Stonska solana se spominje već 1333. godine u vrijeme kada je poluotok Pelješac bio u vlasništvu Dubrovačke Republike, iako postoje podatci da je i davno prije na ovom području  bila solana … Iz povijesti … Solana potječe još iz rimskog doba, dva tisućljeća prije Krista. U antičko doba ovaj…

 

Stonska solana se spominje već 1333. godine u vrijeme kada je poluotok Pelješac bio u vlasništvu Dubrovačke Republike, iako postoje podatci da je i davno prije na ovom području  bila solana …

Foto: M.Vukelić

Iz povijesti …

Solana potječe još iz rimskog doba, dva tisućljeća prije Krista. U antičko doba ovaj kraj nastanjivali su Iliri i Grci, a 167. god.pr.Kr. dolaze Rimljani kada se prvi put spominju eksploatacija i branje soli na stonskom području. Stonske su solane najstarije u Europi i najveće sačuvane iz povijesti Mediterana. Daleke 877. god. spominje se Stonska biskupija – pretpostavlja se da je to najstarija biskupija hrvatskog etničkog prostora. Rimljani za sobom ostavljaju razdiobu stonskog polja i ime ovog naselja Stagnum – Stamnum, što znači stajaća ili mrtva voda. Upravo to je pokazatelj davnih postojanja solila i da je ime nastalo upravo zbog prirodnog svojstva ovog kraja – solane. Nakon burne povijesti i različitih vladavina 1333. god. Ston postaje sastavni dio Dubrovačke Republike.

Foto: Sandra Biljan

Ston je uz Dubrovnik bio gospodarski i strateški najvažnije mjesto Dubrovačke Republike i drugi grad u Europi rađen planski, a nastao je zbog soli koja je donosila 1/3 prihoda Dubrovačkoj Republici. Radi zaštite solila izgrađene su i monumentalne zidine u 14. i 15. stoljeću, po uzoru na dubrovačke te nose ista imena kula. Najveći pothvat toga doba bila je gradnja posve novih gradova na području Dubrovačke Republike – Stona i Malog Stona te kilometar dugačkoga zida među njima. Tako je cijeli poluotok Pelješac bio pregrađen i zaštićen od mogućeg napada s kopna s ciljem očuvanja najveće vrijednosti u dubini zaljeva “Stonske solane” velika prirodna solila, u kojima se stoljećima proizvodila morska sol, monopolni proizvod Dubrovačke Republike. Nekadašnja vrijednost Stona kao grada soli potvrđuje se još i danas u pogonima najstarije aktivne solane na svijetu.

Foto: Sandra Biljan

Tradicija branja soli se prenosi već 4 tisuće godina i od tada do današnjih dana sol se u njoj proizvodi na isti način jedino uz pomoć mora, sunca i vjetra. U solani je 58 bazena koji su podijeljeni u pet skupina jer cijeli proces treba proći pet faza a traje jedan do dva mjeseca, ovisno o vremenu. Devet  je kristalizacijskih bazena, nazvanih po svecima (Frano, Nikola, Baltazar, Antun, Josip, Ivan, Petar i Pavao), osim jednog koji ima natpis Mundo (svijet). Za vrijeme Dubrovačke Republike upotrebljavali su se još bazeni Vlaho i Lazar s granitnim dnom iz kojeg se vadila najčistija sol i slala na Bečki dvor. Sol se dobiva postupkom isparavanja morske vode u velikim plitkim bazenima solane a sezona berbe i proizvodnje soli traje u ljetnim mjesecima, od travnja do listopada. Iz devet kristalizacijskih bazena obere se oko 500 tona soli godišnje. U gospodarstvom životu Stona proizvodnja, promet i trgovina soli imala je izuzetno važno mjesto i donosio Dubrovačkoj Republici najviše prihoda, čak 15.900 dukata godišnje.

O Stonu

Ston je glavni gradić općine koji se nalazi na poluotoku Pelješcu. U Županiji živi ukupno oko 122.783 stanovnika od čega oko 2.400 ljudi živi u Općini a 550 u gradu Stonu. Zemljopisno, ova općina se prostire se od gradića Stona, kroz Ponikve, sve do Janjine. Ston koji ima druge po veličini zidine na svijetu i najstariju solanu u Europi, nalazi se na moru. Klima je blaga, ljeti sparna, zimi kišna. Zahvaljujući osobitom zemljopisnom položaju, kratkoj prevlaci što spaja poluotok Pelješac s kopnom i iznimnim prirodnim bogatstvima, te plodnim poljima s obiljem vode i solila, stonsko područje postalo je prebivalište čovjeka već u najstarijim vremenima.

Gdje jesti u Stonu?

Vila Koruna je pravo mjesto za okrjepu za ljubitelje fine « spize », nakon posjeta Solani. Smještena  je u Malom Stonu na poluotoku Pelješcu uz samo more.  U sklopu Vile je restoran, jedan od najstarijih  na ovom području, gdje se pripremaju autentične i autohtona jela hrvatske kuhinje, čiju osnovu čine morska sol iz Stona, lokalne masline, pršut, sir i vino, organski uzgojeno povrće, svježa riba i ostali plodovi mora.

Gostima je posebno atraktivan bazen unutar restorana,  s prirodno temperiranom morskom vodom, crpljenom iz 48 metara duboke podzemne kaverne, u kojem se nalaze ribe iz Jadranskog mora koje gosti mogu pokušati uloviti ! Uz riblja jela, nude se i dalmatinski pršut, sir iz ulja, masline, ali i povrće iz organskog uzgoja. Sve to prate  čuvena crvena i bijela pelješka vina, koja se idealno sljubljuju uz lokalne proizvode.

Foto: Sandra Biljan

Posebna vrijednost (i atrakcija) su, naravno – legendarne stonske kamenice, upravo izvađene iz Malog mora Malostonskog zaljeva, za koje se kaže da imaju i afrodizijačka svojstva, što je dobro znao i austro – ugarski car Franjo Josip, kojemu su kamenice s ovog područja redovito slane u Beč, kako bi monarh u njima mogao uživati. Kamenice se jedu svježe s malo limunova soka, ali ih u „Vili Koruna“ spravljaju i na razne druge načine. One su, zaista, specijalitet Stona i „Vile Koruna“.

Jelo se ne može opisati, ono se mora okusiti“, govorili su stari Dubrovčani, a toga se drži i simpatični Sveto Pejić (67), direktor Solane Ston i prvi čovjek restorana Vila Koruna, koji, uz ponuđene specijalitete nudi i priču o Stonu, te vam može odgovoriti na mnoga pitanje iz stonske povijesti i povijesti Solane.

Više informacija na:  www.vila-koruna.hr

TZ Općine Ston: www.ston.hr

Fotografije: Sandra Biljan, Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (učenje jezika kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRTu, pokretačica dječjih festivala na stranim jezicima (La vie en rose, L’italiano giocando), organizatorica većih i manjih vinskih događaja i kušanja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino, u radionicama i tekstovima, od Ž ...kao žlahtina ( i žganci), T ... kao teran ( i tartuf) , P ... kao Prosecco (i risotto), S ... kao sauvignon ( i sir) isl. Direktorica jedinoga Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica po7projekata promocije pjenušave destinacije - Pjenušavi doručak u vinogradu. Voditeljica vinskih srijeda, sortnih radionica i predstavljanja vinara (od 2017.), Voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske Zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, za poslove vinogradar/vinar (od 2023.). Pokretačica jedinstvenog projekta Francuski i vino (od 2016.)– edukacije vinskim pojmovima na francuskom jeziku, za profesionalce (sommeliere, vinare, enologe i ugostitelje) te vinske amatere – ljubitelje vina, online i uživo. Autorica jedinoga teroarskog krstarenja luksuznom jahtom "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara osobno, maslinara, OPG-ova s domaćim proizvodima - na šestodnevnoj ekskluzivnoj plovidbi Južnom Dalmacijom. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg, te povremena suradnica u časopisu Slano & Slatko. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

Dojmovi sa zadnjeg Weekend Food Festivala u Rovinju…!

Najbolji odabir okusa i sadržaja ove je godine u staru rovinjsku Tvornicu duhana privukao više od 2500 tisuće posjetitelja, koji su tijekom tri dana trajanja trećeg po redu Weekend Food Festivala imali priliku učiti i družiti se s najboljima od najboljih kad je...

Dođite na 2. Asian Street Food Festival!

 Od 6. do 12. svibnja, Trg Josipa Jurja Strossmayera u Zagrebu pretvorit će se u raskošno igralište egzotičnih okusa i najprestižnijih namirnica ikad predstavljenih na street food festivalu. U ovih sedam dana, posjetitelji će imati priliku istražiti raskošnu paletu...

Zagreb Underground -otkrijte tajne zagrebačkog podzemlja u tunelu Grič!

Tri dana sljubljivanja vina i zabave - u tunel Grič stiže ZAGREB UNDERGROUND! Zagreb će od 12. do 14. travnja postati prvi grad u Hrvatskoj, u kojem će se održati Wine & Walk festival pod zemljom i to u tunelu izgrađenom tijekom drugog svjetskog rata prije 79...

Ovaj petak PLACe market se vraća na tržnicu Dolac!

„Place Market", nacionalna inicijativa turističke revitalizacije tržnica te projekt koji je prošle godine na ulicu doveo vrhunsku hranu te renomirane chefove i ugostitelje najavljuje svoju drugu sezonu nakon izvanrednog uspjeha prošle godine. Početak u Zagrebu na...

Taste Slovenia – gourmet doživljaj na Lošinju!

Gourmet doživljaj Taste Slovenia i ove će se godine održati na Lošinju, od 1. do 4. svibnja u čarobnoj uvali Čikat, točnije u Boutique Hotelu Alhambra i hotelu Bellevue. Ovaj događaj ujedinit će tri renomirana slovenska kuhara i kulinarske zvijezde hotelskih...