Još jedna vinska srijeda u zagrebačkom restoranu Trilogija fino & vino pokazala je da se vina mogu spajati, osim s hranom, s glazbom i – s poezijom.
Više puta već su zajedno čitali poeziju i družili se prijatelji, pjesnik Enes Kišević i Marija Vukelić, voditeljica vinske radionice – od Erduta preko Požege, Zagreba, Plešivice, Zagorja do Korčule. Uz fina vina poezija je uvijek dobrodošla, a kad se vinu doda pridjev – ljubavno ili čak afrodizijačko, doživljaj postaje uzbudljiviji.
Povod druženju bilo je ocjenjivanje naslijepo tzv. ljubavnih vina u projektu Vinske zvijezde iz kojega je Marija Vukelić odabrala 10 uzbudljivih vina koja se mogu nazvati i afrodizijačkim. Kao uvod spomenula je anketu Talijana prije desetak godina na kojemu su ispitanici izdvojili mirise koji se u vinu sviđaju i koji, navodno, aktiviraju seksualni nagon.
Istraživanje je zabilježilo da žene uzbuđuju drugačiji mirisi od muškaraca, a to su većinom arome mošusa, zemlje, drveta, sladića i trešnje. Opisi ovih aroma okusa zvuče poput riječi koje se koriste za opisivanje talijanskih vina – finog nebbiola, barbere, sangiovesea, zinfandela, pa možda i rustikalnog crnog pinota. Mi smo dodali naše plavce te autentične sorte poput svrdlovine, plavine, terana ili elegantnih kombinacija bordoških sorti te svakako pikantne arome syraha.
Arome koje uzbuđuju muškarce malo su drukčije, kažu Talijani – to su arome lavande, karamele, maslaca, naranče, sladića, začina za pečenje i vanilije. Talijani su ove okuse našli u šampanjcu, muškatu, suhom šeriju, porto tawnyju, vinu santu, grenacheu, syrahu, pa čak i ružičastim vinima. Nakon našega hrvatskog kušanja i ovdje se našao na prvom mjestu plavac mali, posebice s moćnog položaja Dingač ali i svrdlovina je oduševila muške posjetitelje radionice.
Sva kušana vina bila su „topla“, s visokim alkoholima – zašto su alkoholna vina povezana s afrodizijakom? Znanost kaže da etanol stimulira primitivni dio našeg mozga – hipotalamus, koji se nalazi točno iznad moždanog debla, a taj dio mozga regulira osnovne ljudske funkcije, uključujući tjelesnu temperaturu, glad, razinu hormona, i, naravno, spolni nagon.
Ipak, treba naglasiti da je umjerenost ključna – dosta nam je samo malo vina da osjetimo ove učinke, pa nemojmo pretvjerivati. S poezijom, dakako smijemo pretjerati. Enes Kišević govorio je velike svjetske ljubavne stihove ali i svoje, među kojima su se istaknuli ovi koji su podsjetili na položaje plavaca maloga:
Bijeli muk kamena.
Zelen muk maslinika.
A nad morem modri vinograd
šuti na stotinu jezika.
Odabrana ljubavna vina govorila su intimne jezike jer su gosti radionice i sami zapisivali svoje ljubavne stihove uz vina … kušana vina … bila su:
Svrdlovina 2021 (15,0%) vinarije Bora iz Zadra svidjele se zbog miris višnje, pršuta, šumskog voća, maslačne arome, zbog pitkosti; Terre di Paradiso 2020. (14,0%), istarski teran Valenta imao je herbalno voćni mirisi, začinski papar, intenzivni mirisi, zaokruženo vino; Divjok 2019., ( 14,5%) Luviji vina – Hvar : duboke boja, miris šljive, ljubičica, mediteranskog bilja, lavande, tanično, divlje, fantastično vino; istarski Clemente crni 2017. (14,0% ) ,vinarije Damjanić, spoj merlota i cabernet sauvignona, terana, borgonje – osvojio je voćnim mirisima i okusom ukuhanog voća, slojevito vino, lijepog i dugog trajanja, slavonski Cuvée Jakob, 2016., 14,0% Jakob vina fino je i pitko vino, voćno, svijetli bordoški spoj cab sav, cab franc, merlota; Babić Slamić 2016. ( 13,5%) Slamić vina, vino moćnoga, voćno -začinskoga mirisa s čokoladom i nijansom višnje, puno, a pitko, Dingač Hilić 2016.,14,5% s Pelješca, – moćno, veliko vino, s odličnim potencijalom, jako, skladno, aromatično vino, blagih tanina, „punog tijela“, najzanimljiviji i najopojniji bio je istarski Syrah Contarini Riserva 2012., (14,5%), vinarije Degrassi – bogato, slojevito, gusto vino s natruhama papra, začina – pravo afrodizijačko vino! Nakon suhih crnih vina uslijedila su i dva slatka – bijeli kralj slatkih – Traminac Principovac, kasna berba 2021. (13,5%) Iločkih podruma, zlaćane boje, mirisa ruže, punog okusa zrelog voća, kompleksnih aroma i jedno crno – Crna šuma 2021., (15,2%) Vinarije Buhač, – gusto vino, voćno, višnja, čokoladne note za uživanje, podsjeća na Schwarzwald tortu, pravo desertno vino.
Uz vina poslužene su pikantne domaće salame crne slavonske svinje uz domaću pogaču s maslinama, lungić u umaku od šljiva u vinu te crna čokolada i gorgonzola s orasima uz slatka vina.
****
Ali iznenađenjima nikad kraja. Gost iznenađenja bio je novinar i pivski znalac, Goran Gazdek, vlasnik portala pivnica.net koji vodi već 15 godina (volonterski!) i organizator Fra Ma Fu festivala – festivala reportaže i reportera. Za kraj druženja donio je dva posebna piva Pivovare Slavonica.
Templar je stout (5,6 % vol. alk.), prirodno pivo, bez konzervansa, nepasterizirano i referementirano u boci s jestivim talogom kvasca. Punoga je okusa (čokolada i kava!) , gusto I pitko!
Carica je klasično India Pale Ale pivo. Carica je snažna i dominantna, a svojom čvrstom, željeznom, rukom na puk ostavlja gorak I upečatljiv okus, baš kao i ovo pivo.
****
Doista posebna večer, prožeta finim okusima vina, piva i hrane, stihovima i – ljubavnim temama. Za ponoviti!
****
Na vinskom kušanju i slušanju poezije predstavljena piva Templar i Carica!