
Cijenu preuzimanja nismo doznali, ali stručnjaci napominju da bi ona mogla, sudeći prema hrvatskoj situaciji, iznositi između 6 i 8 puta EBITDA, odnosno između 12 i 16 milijuna eura, uz napomenu da bi trebala biti bliže nižoj granici jer su multiple u poljoprivredi niže.
Naravno, treba napomenuti da nije gotovo dok nije gotovo, ali u ovom slučaju ne bi trebalo biti iznenađenja s obzirom na nedavna preuzimanja Badela, kao i činjenicu da Fortenova, zbog obveza prema HPS Investment Partnersu, mora uravnotežiti omjer duga i dobiti. Ako omjer duga i operativne dobiti nakon 31. ožujka ove godine bude jednak ili veći od 2,8:1, Fortenova će morati pokrenuti postupak prodaje maloprodaje ili divizije pića, odnosno Konzuma, Mercatora i Jamnice. Također, maloprodajna divizija mora poslovati s operativnom dobiti, a minimalna likvidnost Fortenove mora iznositi 40 milijuna eura.
Tri djelatnosti
Porečka Agrolaguna značajna je strateška istarska tvrtka. Proizvođač je vina, maslinova ulja i istarskih sireva. Svojedobno su interes za tu tvrtku pokazivala Vina Koper, ali je Agrokor bio spretniji i utjecajniji u preuzimanju. Nakon poznatih događanja oko Agrokora, tvrtka je jedno vrijeme bila u vlasništvu Agram grupe, da bi kasnije, ipak, ušla u sustav Fortenova Grupe. Temeljni kapital Agrolagune iznosi 20,6 milijuna eura. Vlasnik 99,58 posto dionica je Fortenova Grupa. Osim Fortenove, 8647 dionica Agrolagune u rukama je malih dioničara. Na posljednjoj održanoj skupštini dioničara donesena je odluka o obeštećenju malih dioničara kojima je određena isplata deset eura po dionici. Agrolaguna je, inače, među većim proizvođačima vina u Hrvatskoj. Na oko 630 hektara pod vinogradima proizvodi u prosjeku oko 2,5 milijuna litara malvazije te oko dva milijuna litara vina iz ostalih sorti. Izvozi oko 10 do 12 posto proizvodnje vina. Agrolagunina vina na tržištu nastupaju pod brendovima Festigia i Vina Laguna. Agrolaguna ima jedan od najvećih plantaža maslina, koje se ukupno prostiru na površini od oko 230 hektara. Godinama je njihov maslinik smatran najvećim u Hrvatskoj, ali je ostalo nepoznato je li ga pretekao maslinik kod Zadra jedne braniteljske zadruge.
Prije dvije godine dovršen je projekt za opremanje maslinika sustavom za navodnjavanje kap po kap, vrijedan gotovo milijun eura, čime je pokrivena polovica maslinika. Agrolaguna je svake godine sadila određene količine novih maslina. Maslinovo ulje Agrolaguna nastupa pod brendom Ol Istria i ima zaštićenu oznaku izvornosti. Treći važan segment poslovanja je sirana Špin, koja se nalazi u blizini Poreča. Agrolaguna ima i vlastitu farmu ovaca s pripadajućim stadom koje je smanjeno u odnosu na prethodne godine. Međutim, problem može predstavljati činjenica da su ti zemljišni kompleksi u u najvećoj mjeri u zakupu ili pod koncesijom. Ukupni prihodi Agrolagune u 2023. godini iznosili su 20,4 milijuna eura, što je povećanje od 14,7 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ostvaren je negativan rezultat poslovanja od 164,8 tisuće eura, što je smanjenje od 86 posto u odnosu na prethodnu godinu. Rezultati za 2024. godinu nisu još poznati, međutim oni za prvu polovicu 2024. godine nisu baš bajni. Petogodišnji negativan rezultat Agrolagune, prema posljednjim dostupnim podacima, iznosio je oko 7,8 milijuna eura. Najlošija godina je bila 2020., kada je ostvaren minus od 4,2 milijuna eura. Prosječna mjesečna neto plaća zaposlenih, a njih je u 2023. godini u Agrolaguni bilo 234, iznosila je 906 eura, što je za 12,8 posto više u odnosu na prethodnu godinu te za 11,9 posto manje od prosječne mjesečne neto plaće zaposlenih kod poduzetnika na razini države. Na čelu Agrolagunine Uprave je Nerina Zec. EBITDA Agrolagune je u 2023. godini iznosila 1,97 milijuna eura.
Solidni rezultati Badela
Badel 1862 stabilizirao je poslovanje nakon što ga je preuzela Meteor Grupa – Labud. Meteor Grupa – Labud u vlasništvu je nekadašnjeg gradonačelnika Đakova Ante Raspudića i sadašnjeg potpredsjednika Hrvatske gospodarske komore zaduženog za gospodarstvo te bivšeg direktora Konzuma Darka Kneza. Meteor Grupa preuzela je Badel 1862, bez obzira na to što je konkurencija bio slovački St. Nicolas. Zbog toga je došlo i do raskola u Vladi RH. Ministar Tomislav Panenić je tada čak i stopirao prodaju, ali je značajnu ulogu u prodaji Badela Meteor Grupi odigrala tadašnja ministrica gospodarstva Martina Dalić, kao i banke. Rasplet je bio takav da je prosincu 2018. godine posrnuli Badel 1862 postao dio Meteor grupe.
Temeljni kapital Badela 1862 iznosi 33,7 milijuna eura. Prema posljednjim dostupnim podacima, Badel 1862 je u 2023. godini imao 242 zaposlena, ostvario je ukupne prihode od 74,52 milijuna eura i neto dobit od 12,43 milijuna eura. Badel 1862 preuzeo je i posrnule tvrtke Vinoplod Vinarija Šibenik te brendove Dalmacija vina. Meteor Grupa – Labud u 2023. godini zapošljavala je 138 radnika. Ostvarila je ukupni prihode od 30,02 milijuna eura i neto dobit od pet milijuna eura. EBITDA u 2023. godini iznosila je 2,26 milijuna eura. Temeljni kapital Meteor Grupe Labud iznosi nešto manje od tri milijuna eura, a njegova EBITDA u 2023. godini iznosila je 16,43 milijuna eura. Sve te nekadašnje velike tvrtke imaju vrijedne nekretnine.
Foto: Agrolaguna, Badel1862, Julio framgen
****
Jeste li pročitali novi broj online vinskog časopisa Vinske zvijezde: