Jedan od najboljih vinskih posjeda svijeta i svakako najčuvenija domena – Domaine de la Romanée Conti, u Zagrebu, u hotelu Esplanade! Vinska radionica pod vodstvom glavnog urednika revije Svijet u čaši – Željka Suhadolnika i sommeliera Marija Meštrovića na VinoComu 2016.
Radionicu s glasovitim burgundijskim vinima La Tâche, Richebourg i Grands Échézeaux vodio je Suhi, od svakog navedenog vina za kušanje određene su po dvije berbe – 2000. i 2001. Što je Suhi rekao o vinima, pročitajte niže u tekstu …
OSOBNA KARTA
Lokacija: Vosne-Romanée, la Côte de Nuits, la Côte-d’Or, Burgundija, Francuska
Apelacija: Grand Cru appellation d’origine contrôlée
Vinogradi: Romanée-Conti, La Tâche, Richebourg, Romanée St-Vivant, Grands Échézeaux, Échézeaux (crno), Montrachet (bijelo)
Sorte: pinot noir, chardonnay
Vina: Romanée-Conti, La Tâche, Richebourg, Romanée-St-Vivant, Grands Échézeaux, Échézeaux, Montrachet
Najcjenjenija i najtraženija vina: La Romanée-Conti i La Tâche
Prosječna cijena za butelju od 0,75 lit s etiketom vina La Romanée-Conti: oko 13.092 američka dolara
Grands-Échézeaux 2000 – Lijepe rubinske boje, diskretno i delikatno na nosu, u ustima pokazuje eleganciju. Vino kojemu treba vremena.
Grands-Échézeaux 2001 – Vrlo delikatno, s finim cvjetnim bouquetom. U ustima snažno,vinozno. Vino za duže odležavanje u boci.
Richebourg 2000 – Pune tamne boje, otvara se sporije. Dominiraju začini. Dosta masivna struktura, dugačak završetak. Veliki potencijal.
Richebourg 2001 – Na nosu diskretno i nekako malo rezervirano, ipak osjete se fine note floralnoga. U ustima puno, sa zrelim taninom. Potencijal, zahtijeva duže odležavanje.
La Tâche 2000 – Duboka boja. Vrlo kompleksan nos, ozbiljna usta, to je i svojstvo vina La Tache. Tanin čvrst, ali elegantan, tijelo vrlo dobro, završetak dugačak.
La Tâche 2001 – Tamnije boje, savršeno čistog te elegantnog nosa, s naznakom likviricije, što je i tipično za La Tâche. U ustima vrlo snažno, treba mu vremena u boci da se razvije do svoje špice. Veliko i klasično vino za dugo čuvanje.
Na radionici u Zagrebu također su se zapisivali dojmovi o vinima i na kraju degustacije prisutni su glasovanjem birali najbolje od ponuđenih šest uzoraka. Po glasovima, kao najbolja dva vina ovoga kušanja izašli su La Tâche 2000 i Richebourg 2000.
Domaine de la Romanée-Conti, skraćeno DRC, vinogradarsko-vinski posjed smješten u mjestu Vosne-Romanée u Burgundiji, vina proizvodi od samo dvaju za Burgundiju klasičnih kultivara – pinota crnoga i chardonnaya. Mada ima i sjajno bijelo vino, DRC je poznatija po crnim vinima. Iako ima iznimno malene vinogradske parcele, smatra je se – najvećim proizvođačem vina na svijetu, ne u smislu količine, nego u smislu kakvoće i osebujnosti te cijena što ih postiže za svoju kapljicu. Naziv je dobila po svom najglasovitijem vinogradu – Romanée-Conti.
Vinogradi Domaine de la Romanée Conti s Pinotom crnime nalaze se na kosinama s jako dobro drenažnim tlom i okrenutima prema istoku i jugoistoku. Tlo je tu laporasto, željezom bogato i s dosta vapnenca i kamena. Parcele su na nadmorskoj visini od oko 240 metara. Prosječna starost loze visoka je – oko 44 godine. Vinogradi se obrađuju na prirodi prijateljski način, organskim a neki i biodinamskim pristupom. Gnojidba je s kompostom od isluženih odrezanih mljevenih lucena vinove loze, kožica grožđa i ostataka od vrenja prethodne godine. Da se izbjegne stiskanje i kompaktizacija/stvrdnjavanje tla, te da se izbjegne zagađivanje ispušnim plinovima, umjesto traktora pri vinogradarskim radovima rabe se konji kao pogonsko sredstvo. Vinogradi La Tâche i Grands Échézeaux su ti koji su na biodinamskom režimu.
Drvo za bačve osobito se pažljivo bira, posebna je opskrba baš za DRC iz šuma Tronçais. Dakako, bačvari s kojima se surađuje i te kako su provjereni. Dužina dozrijevanja vina u bačvicama ovisi o kvaliteti berbe. Uglavnom, vina na dozrijevanju u drvu, na finom talogu, provedu od 16 do 20 mjeseci. Ako je baš nužno da se vina bistre, za to se rabe isključivo svježa jaja. Filtracija se ne koristi, a kad se vino pretače iz bačve u bačvu to je isključivo gravitacijom, a nikad pumpom. Nakon što se vina napune u butelju, i poslije određenog vremena butelje i etiketiraju, boce se stavljaju u drvene kutije, na koje se utisnu brojevi, ukupno ih je osam. Što oni znače? Primjerice, 1020-05-05 govori o ovome: prve četiri znamenke identifikacija su vina, konkretno 1010 je Romanée Conti, 1020 je La Tâche, 1030 Richebourg, 1040 Romanée St.Vivant, 1050 Grands Éxézeaux, 1060 Échézeax, 1070 Montrachet… Peta i šesta brojka znak su godišta berbe, a posljednje dvije znamenke upućuju na veličinu boce, konkretno 01 je za butelju od 0,75 lit, 03 je magnum, 04 je za bocu od tri litre, 0,5 je za bocu zapremnine šest litara
La Tâche = 6,06 hektara/Monopole; sorta: pinot crni; prosječna starost loza: 47 godina; proizvodnja: oko 1870 sanduka: prosječna cijena za butelju od 0,75 lit: 2733 američka dolara.
Richebourg = 3,51 hektara; sorta: pinot crni; prosječna starost loza: 42 godine; prosječna godišnja proizvodnja 1000 sanduka; prosječna cijena po butelji od 0,75 lit: 1738 dolara.
Grands Échézeaux = 3,52 hektara; sorta: pinot crni; prosječna starost loza: 52 godine; prosječna godišnja proizvodnja vina: 1150 sanduka; prosječna cijena za butelju: 1270 dolara
Tekst : Željko Suhadolnik – glavni urednik revije Svijet u čaši