Sauvignon Blanc Day
Međunarodni Sauvignon Blanc Day slavi se svakoga prvoga petka u svibnju kada ljubitelji ove sorte kušaju svoje omiljeno vino i objavljuju fotografije i dojmove na društvenim mrežama s oznakom #SauvBlancDay. Radionice povodom Dana sauvignona bijeloga održala sam 2018. i 2019. godine, prošlu 2020. smo preskočili, međutim ove godine smo se vratili u „ritam“ obilježavanja. Na „slijepom“ kušanju bilo je deset polaznika i jedanaest vina, dva strana, a ostala hrvatska vina.
Kušanje „na sliijepo“
Na samom početku kušali smo hrvatske zlatne sauvignone s nedavnog ocjenjivanja u Bruxellesu – vinarija Bolfan (2020) i Kopjar (2019, 2020). Svježi, aromatični, veseli, pitki – izvrsni primjerci sorte o kojima sam već pisala na Večeri za šest (link niže u tekstu). Uz njih je bio još jedan „Zagorec“, Sauvignon blanc Vuglec 2020. Svježina, voćnost, lijepi ugodni mirisi, sklad u ustima – karakteristike su ovoga sauvignona. (cijena, 65 kuna, web shop Vuglec)
Nedavno smo kušali i hrvatske zlatne sauvignone na večeri za šest!
Cloudy bay 2020, Malbouough, Novi Zeland (Miva Galerija vina) – tipičan novozelandski dopadljivi sauvignon naglašenih nota tropskoga voća (mango, limeta,papaja). Lagan, lepršav, kiselkast. (194,50kn, Miva web shop)
Süber 2020, Erdut – bistro vino, nježne žute boje, izrazito mineralan. Voćne note citrusa i vinogradarske breskve, ugodne svježine, ukomponiranih kiselina, pun u mirisu i u okusu. Pitko i veselo vino. (65 kn, vinoteka Vinita)
Kalazić, 2019, Baranja – bistro i mirisno vino – voćan, (ogrozd, citrusi) aromatičan (miris cvijeta bazge) , herbalan i svjež. Kiseline lijepo uklopljene, uravnoteženo vino. (60kn vinoteka Vinita)
Sancerre, Loire, Domaine Vacheron 2018 – oduševio je polaznike. Sauvignon blanc u pravom smislu riječi, elegantan, bogat, trajan. Arome zrelog voća, dugotrajan. “S ovim bih vinom mogao provesti cijelu noć” – izjava je jednog od polaznika radionice. Potencijal pohrane 10 godina. (cijena: 204kn, moments.hr)
Lovrec 2017, Međimurje – u francuskom stilu, raskošan i poseban. Mirisno na više razina – cvjetne note bagrema i jasmina, uz malo travnatih nijansi, na nepcu ukusno, sočno, cvjetno-voćno (bazga i citrus), zavodljivo, bogato vino (55kn).
Degrassi 2017, Istra – oduševio polaznike punoćom, ljepotom trajnošću. Od klasičnih sauvignonskih aroma (list rajčice, breskva, nježna travnatost) do zanimljivih začinskih dodira (bijeli papar) – izuzetno je pitko i trajno vino. “ S ovim bih vinom ja mogla provesti cijelu noć” – izjavila je jedna dama na radionici. (Cijena: web 88kn)
Roxanich 2016, Istra – još jedan dokaz da sauvignon može lijepo stariti. Arome su sa svježega prešle na sušeno voće (mango, kumkvat), vino je izražajno i trajno. U ustima svježe i puno. (Cijena: 124kn)
Sauvignon blanc je francuska sorta
Sorta sauvignon blanc jedna je od najstarijih na svijetu, dolazi iz Francuske. Karakteristična je za francuske vinorodne regije dolinu rijeke Loire i Bordeaux, posebice za dio Entre-Deux-Mers gdje se u proizvodnji vina miješa sa sortama sémillon i muscadelle, u području Graves gdje se miješa sa sortom sémillon i za zonu slatkih desertnih botritiziranih vina Sauternes (miješa se sa sémillonom). Ime sorte dolazi od francuske riječi „sauve“ (sauvage = divlji) zato što lišće sauvignona nalikuje onome divlje vinove loze.
Sauvignon blanc je velika svjetska sorta
Sauvignon blanc treća je najrasprostranjenija bijela svjetska sorta nakon sorti ugni blanc i chardonnay. Najviše se uzgaja u Francuskoj (trećina svjetske proizvodnje), ima ga i u drugim zemljama EU: sauvignoni nam tako dolaze iz Furlanije Venecije Julije (svježi su i jače aromatični), iz austrijske Štajerske (svježi, aromatični, s mirisom bazge), iz slovenske Štajerske. Sredinom 19. st. sorta je prenesena u Čile, a 1880. prve su loze stigle u Kaliforniju, potom se proširio i po Južnoj Africi (gdje ga miješaju i s chardonnayem), Australiji te Novom Zelandu, čiji su danas jako popularni s aromama južnog, egzotičnog voća.
Prema nekim podatcima danas se sauvignon blanc na Zemlji prostire na oko 100 000 hektara površine, od toga oko 50% u Europi, 17% na Novom Zelandu, 13% u Čileu, 10% u Južnoj Americi, 7% u SAD-u, 7% u Australiji. U Hrvatskoj, prema službenom podatku Ministarstva poljoprivrede RH, zauzima oko 258 ha površine: uzgaja se na područjima Plešivice, Pokupja, Zagorja i Međimurja, Prigorja i Bilogore, u Moslavini, u Slavoniji i u Istri.
Sauvignon blanc je aromatična sorta
Sauvignon blanc je aromatična sorta. Prepoznatljiv je po izrazitu mirisu koji podsjeća na pokošene cvjetne livade i po specifično gorkastom okusu (što podsjeća na kožicu agruma-grejpa i limuna). Osim herbalnih (travnatih) nota, tipične su i povrtne (zelena paprika, šparoga, list rajčice), cvjetne (bazga); citrusne (limun, limeta); zeleno voće – ogrozd, koštunjičavo – breskva, tropsko voće – marakuja.
Nekima će se odmah dopasti zbog tih zavodljivih herbalno-cvjetno-voćnih aroma, a nekima će se zbog intenziteta aroma te zbog senzacije zvane pipi de chat, (urin mačke) nerijetko spominjane uz sauvignon – vino učiniti vulgarnim i odbojnim.
Najpoznatije svjetske regije.
Sauvignon blanc je globalna sorta. Uspješna je zbog svojih karakteristika – svježine i aromatičnosti koji se prije svega izražavaju fermentacijom u inoxu. Najbolji sauvignoni prepoznaju se zbog svoje elegancije na nepcu i zbog nepogrešivih aroma. Najpoznatiji dolaze iz francuske doline Loire (Sancerre, Pouilly Fumé, Manetou-SalonCheverny, Touraine…), u bordoškom kraju živi u simbiozi sa sortom sémillon (Graves, Sauternes), poznati su austrijski sauvignoni iz Štajerske, te iz talijanske pokrajine Trentino-Alto Adige, Friuli Venezia-Giulia (Colli Orientali). Ima ga u Čileu (Casablanca Valley), Južnoj Africi (Stellenbosch) Australiji (Adelaide Hills) i Novom Zelandu (Marlborough, Nelson, Hawke’s Bay) – ondje je stekao planetarnu popularnost, vjerojatno najviše zahvaljujući Novozelanđanima koji su mu se jako posvetili kroz proizvodnju te kreirali svoj prepoznatljiv i dopadljiv stil – ali i kroz jaki marketing te vrlo prihvatljivu cijenu.
Sauvignon blanc uz jela
Klasična francuska kombinacija su svježi kozji sir i mladi sauvignon blanc, a Talijani će ga poslužiti s mozzarellom. Kod toplih predjela izvrsno će se snaći uz rižoto sa šparogama ili tikvicama.
Upoznavanje sorte započeli prezentaciju tanjurom voćnih, povrtnih i herbalnih aroma, te kozjom skutom i mladim sirom za mlade sauvignone. Malo zrelije sauvignone partili su zalogaji za koje se pobrinuo chef Zoran Gajić. U njima su bili kombinirane namirnice koje pašu uz vino: sir mozzarella, tikvice, paprike, šparoge, zelena salata, piletina.
Sauvignon blanc paše uz jela od morskih plodova, vole ga kamenice. Može se servirati i uz bijela mesa, uz bijelu ribu te uz egzotičnija – azijska jela u woku.
Probajte ga uz pastrvu s limunom i komoračem; grilanim račićima, raviolima od račića i korijandra, s tartarom od lososa … Kako biste u njemu u potpunosti uživali, kušajte ga iz posebne čaše za sauvignon blanc koju je, samo za njega, osmislila tvrtka Riedel.
Više fotografija: www.facebook.com/abecedafinihzalogaja
Više o sorti: https://www.larvf.com/,vins-sauvignon-blanc-cepage-comprendre-aromes-accords-terroir-culture,4430438.asp