Što znamo o plavcu malom?
Osim što je hrvatska najpopularnija i najrasprostranjenija crna sorta, ona je i ponosna izvorna dalmatinska sorta grožđa. Uglavnom se može naći na svim većim otocima i uskom obalnom dijelu srednje i južne Dalmacije.
Po količini uzgoja prednjači poluotok Pelješac, odmah iza njega je Hvar, a onda slijede ostali, Brač, Vis, Mljet, Korčula, Lastovo… Od samih otoka ili obale (makrolokacija), mnogo su važniji položaji, tako da najpoznatiji (i po mnogima najbolji) plavci dolaze s položaja Dingač, Postup i Trstenik na Pelješcu, Ivan Dolac i Sveta Nedjelja s Hvara te Murvica s Brača.
Dođite na radionicu i pogodite terroir!
Ima li plavac i drugdje? Kakve su im karakteristike? Na kakvim terroirima uspjevaju najbolje – i zašto? Mnogi dobri položaji plavca malog još nisu otkriveni, neki su u “usponu” popularnosti, a neki se još skromno i polako predstavljaju vinskoj publici! Zahvaljujući velikom zanimanju za ovu sortu, u nadolazećim godinama možemo očekivati nove vinare i novootkrivene položaje – a na ovoj radionici kušat ćemo plavce s poznatih i manje poznatih terroira … a jednu osobu koja pogodi terroir jednoga vina – čeka boca finog plavca!
Radionicu vodi Marija Vukelić
Radionicu je osmislila i vodi je prof. Marija Vukelić, koja će u samom početku objasniti riječ “terroir” i njezino francusko značenje, a onda se upustiti u istraživanje terroira plavca maloga s 15-ak uzoraka, uz zalogaje restorana Trilogija Fino i vino – s ljubiteljima ove posebno zanimljive sorte. Mjesta je malo, prijavite se brzo!
Cijena: 300kn po osobi. Obavezne rezervacije na mail: marijavukeliczg@gmail.com
Uplatom unaprijed na račun, potvrđujete rezervaciju i osiguravate mjesto.
U najavi je Večer Vina Senjanović, s Visa. #pratitenas #senjanović #vis