Pjer – prvi pjenušac od izvorne hrvatske sorte cetinke!

Korčulanska vinarija Bačić iznimno je ponosna na Pjera, prvi hrvatski pjenušac od izvorne hrvatske sorte cetinke. Nastao tradicionalnom metodom vrenja u boci, nježnih je voćnih nota, veselih postojanih mjehurića i dobre trajnosti. „Ime nije (ni) moglo biti drukčije jer je generacijama u našoj obitelji: podatci o imenu Petar i Pjer…

Korčulanska vinarija Bačić iznimno je ponosna na Pjera, prvi hrvatski pjenušac od izvorne hrvatske sorte cetinke. Nastao tradicionalnom metodom vrenja u boci, nježnih je voćnih nota, veselih postojanih mjehurića i dobre trajnosti. „Ime nije (ni) moglo biti drukčije jer je generacijama u našoj obitelji: podatci o imenu Petar i Pjer postoje u starim korčulanskim arhivima gdje se spominje naše prezime Bačić, a i sin Petar ima nasljednicu Petru, pa se tradicija nastavlja“.  – kaže nam Zlatko Bačić, osnivač vinarije. Ugodno, osvježavajuće pjenušavo vino, fine voćnosti gdje dominiraju mirisi marelice i jabuka; skladnoga okusa, niskih alkohola (11,5), harmonično  – idealno vino za aperitiv i za riblja ljetna predjela.

PJER Cetinka brut, 2019, Vina  BAČIĆ 

 

Pjenušac Pjer dobro prati ljetna riblja jela, zbog svoje nježne strukture – najbolje ide uz predjela. Ljeti ga treba dobro rashladiti, od 4-6 C. Preporuka čaše: idealna čaša je Riedel Performance Champagne Glass; a možete ga piti u “flute“ uskim čašama za pjenušac ili u čaši za bijelo vino. U flute čaši se pjenušavo vino više „perla“, a u malo široj čaši više do izražaja dolaze arome.

Ljetni jednostavni zalogaj koji sam spojila uz Pjera jest mladi kozji ili kravlji sir uz dodatak sušenih marelica i prženih badema, a s tim (ili sličnim) okusima može se napraviti i dobar rižoto. Pjer voli riblja predjela poput kamenica ili carpaccia od brancina ili druge bijele ribe.  Iz vinarije preporučuju i koktel sa svježom breskvom kao aperitiv prije jela.

Crtica o sorti

Cetinka  je izvorna korčulanska sorta čiji zapisi sežu od 19. st.  Uz njezino podrijetlo se spominju dvije hipoteze –  prema prvoj, sorta je nastala na otoku Korčuli, od prezimena Cetinić (često na otoku) koji ju je navodno pronašao i razmnožio. Prema drugoj teoriji, sorta je dobila ime prema rijeci Cetini u čijem je porječju nađena te je odande prenesena na Korčulu. Sorta je stara te o njezinu uzgoju na ovom području postoje zapisi još od Goethea, austrijskog ampelografa, koji je u 19. stoljeću, uz ostale sorte tadašnje monarhije, opisivao i dalmatinske.

Zlatko Bačić

Obitelj Bačić je cetinku među prvima vinificirala monosortno – i dobila vrlo nježno, svježe, lagano vino. „Ako se vino može staviti u kontekst bajke onda bih našoj Cetinki dodijelio ulogu nježne vile“ – opisao ju je Petar Bačić, enolog, mladi nasljednik vinarije. Nakon uspjeha s mirnim vinom od cetinke, i njezina pjenušava verzija dobila je brojne obožavatelje.

Zanimljivost o vinariji!

Vinarija Bačić nalazi se u Črnjoj Luci, u blizini Blata, na otoku Korčuli. To je obiteljska vinarija s dugom tradicijom vinogradarstva i vinarstva.  U ponudu imaju nekoliko etiketa –  cetinku, pošip, bijeli cuvée Kalinu, syrah, crni cuvée Kampjun, cabernet sauvignon, prošek i najnoviju etiketu –  malvasiju dubrovačku, a na putu je još jedna izvorna sorta – bratkovina. Posebnost vina Bačić, uz visoku kvalitetu – su i jedinstvene etikete! Dizajnerica etiketa je Tonka Lujanac, izradila ih je tako da je osmisila i izradila vizual, satkan od detalja (svježih) biljaka vezanih uz vino – loza, lišće, granje, cvijeće, voće –  te onda poslikala i stvorila  etiketu.  Ovu originalnu ideju je dobila u razgovoru sa Zlatkom Bačićem koji joj je opisao svako vino i ti su opisi bili misao vodilja i inspiracija za dizajn. I etikete i vina pokazuju iznimnu energiju obitelji Bačić – jer svako vino priča priču svoga autora, opisuje radost života s lozom i prirodom, a kada to prate ovako zanimljive etikete – vinska publika prepoznaje, voli i cijeni.

Gdje ga kupiti?

U vinariji u Črnoj Luci, na Korčuli, ili u boljim vinotekama u Zagrebu i Splitu; trgovini Green side (Zadar) i istoimenom web shopu, te u Fumar Tobacco & wine shop (Split i Dubrovnik), a neka vina Bačić mogu se naći i u Tommy-ju.

Adresa vinarije:

Vinarija Bačić, Črnja Luka 7, 20271 Blato, Mob:  091 9331518  (Petar Bačić) &  095 8197679 (Mirta Petković)

Mail: vinarijabacic@gmail.com

web: www. vinarijabacic.com; fb:www.facebook.com/search/top?q=vinarija%20bačić ; ig: bacicvinarija

 

 

***

Priča o Cetinki Bačić:

Cetinka Bačić – nježna vila korčulanskog vinogorja

Marija Vukelić

Marija Vukelić

Marija Vukelić, prof. francuskog i talijanskog jezika i književnosti, polaznica Vinske akademije WSET, L2, članica HSK (Hrvatskog sommelier kluba), osnivačica Malog kazališta (jezici kroz glumu), dugogodišnja urednica obrazovnih emisija na HRT-u, organizatorica vinskih događaja. Autorica projekta Abeceda finih zalogaja u kojemu spaja svoje dvije strasti, jezik i vino. Direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, unutar mreže Salon of Sparkling wines te autorica Pjenušavih doručaka u vinogradu. Autorica Vinskih srijeda (od 2017.), voditeljica projekta ocjenjivanja Vinske zvijezde (od 2018.). Certificirana na edukaciji CŽO Agronomskoga fakulteta u Zagrebu, (vinogradar/vinar) od 2023. Pokretačica jedinstvenog projekta edukacije Francuski i vino (od 2016.) - edukacije franc.vinskih pojmova, online i uživo. Autorica teroarskog krstarenja "Hedonist Terroir Wine & Dine Tour" gdje svaka priča počinje u vinogradu, a kuša se preko 60 vina i upoznaje do 30 vinara, maslinara, OPG-ova. Stalna kolumnistica rubrike o vinima Nedjeljnog Večernjeg. Sommelierka maslinovog ulja. Hedonistica, zaljubljenica u prirodu, brege, ravnice, vinograde, more, maslinike. Ljubiteljica finih zalogaja i gutljaja, autentičnih doživljaja i iskrenih ljudi.

Arhiva

U vinoteci Brolo predstavljena gotovo izumrla istarska sorta vina – duranija!

Duranija je autohtona istarska sorta koja je gotovo nestala iz vinograda, ali zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vinara, doživljava svoj povratak. Ovu sortu karakteriziraju visoke kiseline, što je čini izvrsnom osnovom za svježa, lagana vina, ali ima veliki potencijal...

Pjenušava Klet Brda – u Vrutku!

Klet Brda, slovenska vinarija s impresivnom godišnjom proizvodnjom od šest milijuna butelja i izvozom u 26 zemalja, uvrštena je među 100 najboljih svjetskih vinarija. U zagrebačkom Vrutku, koji je zastupa na hrvatskom tržištu, predstavila je svoju liniju pjenušavih...

Započela Vinteligencija 2025: Prva hrvatska konferencija posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu!

  U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025, koja predstavlja prvi vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu i vinogradarstvu, s naglaskom na njihove lokalne i globalne kontekste. U organizaciji konzultantske tvrtke...

BregPremier 2025 – festival vina Bregovite Hrvatske!

Vinari Bregovite Hrvatske izuzetno su zadovoljni vinima prošlogodišnje berbe. Vjeruju kako bi im ta vina mogla donijeti nova odličja s uglednih svjetskih vinskih natjecanja. Samu pak berbu žele zaboraviti. Stigla je nikada ranije, sredinom kolovoza, pa se grožđe bralo...

Propast zadruge MasVin iz Polača!

Financijska drama u MasVin- u: Dugovi veći od očekivanog, ključno ročište pred vratima Poljoprivredna zadruga MasVin iz Polače, nekada prepoznata po vrhunskim proizvodima, sada se nalazi u ozbiljnim financijskim problemima. Trgovački sud u Zadru 31. prosinca 2024....