Međunarodni dan kave, prava prilika za promociju i ispijanje kave s našim najdražima, obilježava se na današnji dan – 01. listopada!
Kava je otkrivena na području današnje Etiopije oko 800. godine. Bez obzira pije li se s šlagom, bez mlijeka, s ili bez šećera, kava je postala sastavni dio dnevnog rituala za mnoge od nas. Iako ostaje nepoznato gdje i kada je prvi put pripremljena šalica kave, Međunarodni dan kave, proglasila ga je Međunarodna organizacija za kavu, obilježava se svake godine 1. listopada.
Od 17. stoljeća, kada je kava stigla u Europu, do 21. stoljeća, prostori namijenjeni konzumaciji kave značajno su se promijenili. Velike, raskošne kavane u kojima su se kavopije zadržavale uz dugotrajne filozofske rasprave zamijenili su manji prostori, odnosno kafići, gdje se gosti obično zadržavaju kraće vrijeme.
Evo nekoliko osnovnih činjenica o kavi: Njezina zrna rastu na grmu biljke latinskog naziva Coffea, koja potječe iz Afrike, ali se uzgaja i u Južnoj i Središnjoj Americi te Jugoistočnoj Aziji, gdje igra važnu ulogu u lokalnom gospodarstvu. Postoje dvije osnovne vrste kave – Coffea arabica, koja je najrasprostranjenija, te Coffea robusta, koja ima gorči i kiseliji okus od arabice.
Kava, osim kofeina koji pomaže ljudima ostati budnima, bogata je raznim hranjivim tvarima poput riboflavina, niacina, magnezija, kalija, fenola i antioksidansa. Nakon berbe, zrna kave se suše, a posebno vrijedne vrste ostaju na odležavanju tri do osam godina. Nakon tog razdoblja, zrna kave prže se i melju. Pravilo je da sitnije mljevena kava ima snažniji okus.
Procjenjuje se da više od 50% stanovništva u Hrvatskoj redovito konzumira kavu. Kava ima snažan utjecaj na mozak, potiče metabolizam, povećava energiju i rad srca, poboljšava cirkulaciju u srcu, podiže krvni tlak, regulira razinu šećera u krvi i djeluje diuretski. Međutim, neumjerena konzumacija može izazvati poremećaje srčanog ritma, pojačano lučenje želučane kiseline što može izazvati žgaravicu, te štetiti osobama s želučanim ili dvanaesničnim problemima.l
Kofein, glavni sastojak kave, u prevelikim količinama može uzrokovati trovanje organizma. Prvi znakovi mogu uključivati glavobolju, drhtanje ruku, nesanicu, suha usta te opću smušenost. Važno je konzumirati kavu umjereno, u skladu s vlastitim zdravstvenim uvjetima.
Uživajte u svakodnevnom ritualu ispijanja kave – Kavili!