Predivno, i vruće, subotnje popodne proveli smo u vinoteci Vintesa gdje smo imali priliku susresti Jean Michel Morela, koji nam je predstavio paletu vina KABAJ koja se trenutno nude na hrvatskom tržištu.
Mogli smo kušati: Dva Pet Nat-a, San Lurinz – Hydra i Corvus, Rebulu, Sivi Pinot, Luisu i Konde od bijelih sorata, te nekoliko crnjaka: Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Cuvée Merlot i Corpus. Uglavnom, sve su to savršena vina berbi od 2009. do 2020. godine, napravljena da traju i da oduševe one koji ih imaju prilike kušati, kao što smo i mi imali tog popodneva u Vintesi. Posebno iznenađenje bio je Konde iz 2009. godine. Macerirano vino od tri sorte: rebula, malvazija i tokaj i odležavano šest mjeseci u gruzijskoj amfori te nakon toga stavljeno u hrastovu bačvu gdje je odležavalo 13 godina! Čista oranž senzacija, lijepih kiselina, okusa bijele kave i s 12 % alkohola.
Kabaj, nagrađivana vinarija smještena u Dobrovi, u Sloveniji, poznata je po svom jedinstvenom pristupu vinogradarstvu, kombinirajući tradicionalne gruzijske Qvevri metode s dubokim razumijevanjem individualnosti vinove loze. Na čelu je Jean Michel Morel, Parižanin koji je svoj zanat usavršio na nekim od najprestižnijih vinskih posjeda u Francuskoj prije nego što se oženio Katjom Kabaj i preselio u Goriška Brda. Glavno pitanje koje nam se nameće – da li je Jean Michel francuski slovenac ili slovenski francuz više nije bitmo, jer je njihovo partnerstvo transformiralo imanje Kabaj kao mjesto proizvodnje vrhunskih vina. Tako su vina Kabaj svrstana među elitna vina u Sloveniji i svijetu. To je prepoznato i od strane časopisa Wine & Spirits koji je vina Kabaj uvrstio među 100 najboljih vinarija.
VINO KABAJ
Osnovna filozofija Jean Michela je da, kako biste napravili dobro vino, prvo morate razumjeti lozu kao živo biće, sa svojim srcem i dušom. To ga je uvjerenje navelo da od 1993. proizvede seriju bijelih vina s dužom maceracijom namakanjem kožice grožđa tijekom proizvodnje, poboljšavajući im tijelo i tanine. Proizvodni program uključuje sorte kao što su rebula, sivi pinot (pinot grigio), sauvignon blanc, tokai friulano, bijeli pinot (pinot blanc) i chardonnay. Posebnost u njihovoj proizvodnji je bijela mješavina sorata rebula, malvazija i zeleni sauvignon (tokaj ), Amfora, macerirana 12 mjeseci u gruzijskom qveriju, što pokazuje njegovu predanost proizvodnji narančastih vina od 2008. godine.
Kabaj je posebno poznat po vinima sorte rebula, “Bijeloj kraljici Brda”, grožđu koje odražava Morelov vlastiti put od Grčke, preko Italije i konačno do Slovenije. Karakter njegovih vina je duža maceracija i odležavanje u hrastovim bačvama, a sazrijevaju tek kada ih Jean Michel smatra spremnima za upotrebu. Njihova crna vina opisuju se kao zemljana, odvažna i elegantna, a prodaju se po cijelom svijetu, što dodatno učvršćuje ulogu vinarije Kabaj u postavljanju slovenskih vina na karti svijeta.
Domačija Kabaj nudi više od izuzetnih vina, poziva goste u svijet gdje se tradicija susreće s inovativnošću. Njihov smještaj pruža mirno utočište usred prirode, uz mogućnost istraživanja bogate kulinarske i kulturne baštine Goriških Brda. Od svojih povijesnih korijena kao seoska gostionica do sadašnjeg statusa kulinarskog raja, Kabaj spaja esenciju briške kuhinje s daškom mediteranskog šarma, osiguravajući nezaboravno iskustvo za svakog posjetitelja.