Kutina je 24.i 25. svibnja bila domaćin dvodnevnog, 30. Festivala vina – MoslaVINA i izložbe vina izvornih hrvatskih sorti, posebno autohtone sorte Moslavine, škrleta.
Tomislav Trdenić i Nika Gelo
Ovom manifestacijom želi se dodatno promovirati moslavačke vinare i autohtone sorte vina, jačati suradnju unutar regije te umrežiti turističke djelatnike kako bi se ponudili inovativni turistički sadržaji.
Festival je organizirala Turistička zajednica grada Kutine i Udruga vinogradara i voćara Moslavine “Lujo Miklaužić” te je ujedno bio i jubilarna, 30. Izložba vina Hrvatske i izvornih sorti.
Događanje je započelo panel raspravom na temu “Sadašnjost i budućnost autohtonih sorti sa aspekta eno – gastro turizma”, nakon koje je uslijedilo svečano otvaranje Festivala na Trgu dr. Franje Tuđmana.
Tom su se prilikom dodijeljene diplome vinarima, plakete i nagrade najbolje ocijenjenim vinima, a nakon zajedničke zdravice gosti su mogli kušati moslavačka vina i hranu koju su pripremili ekipa restorana Kod Bake iz Garešnice.
Kod Bake
Svoja vina predstavlo je 18 izlagača i gostujuća Udruga Kvarner
Kvarner Wines
Vinarija Mikša
Ovogodišnji dobitnici plaketa i nagrada su Vinarija Mikša, Vinarija Trdenić, Kuća vina Ivan Katunar, Vinarija Fakin i Vlado Mikulčić. Šampion izložbe je vinarija – Vina Glavica.
Vina Glavica
Za posjetitelje su na Festivalu bila organizirana stručna predavanja, kulturno-zabavni i gastronomski sadržaji i vinska radionica na temu autohtonih sorti vina koju je održao Hrvoje Košutić.
Radionica autohtonih sorti
U petak se publici predstavila grupa Parni Valjak, dok su drugog dana, u subotu, goste zabavljali Sanja, Marinko i Zec sa najvećim hitovima grupe Novi fosili.
****
Priča o sorti škrlet
Škrlet je autohtona hrvatska vinska sorta, specifična za područje Moslavine. Ova sorta je poznata i pod drugim imenima kao što su ovnek žuti, ovnek slatki, škrtec i zelenac, ali škrlet je najčešće korišten naziv.
Škrlet ima dugu tradiciju u moslavačkom vinogradarstvu. Zbog svojih karakteristika i kvalitete, postao je simbol moslavačke vinske kulture i jedan od najvažnijih čimbenika u revitalizaciji vinogradarstva u tom području. U posljednjih nekoliko godina, interes za autohtone sorte raste, te se škrlet sve više cijeni i izvan granica Hrvatske. Ova sorta voli sunčane položaje i dobro drenirana tla. Relativno je otporna na bolesti, ali zahtijeva pažljivu njegu u vinogradu kako bi se postigla optimalna kvaliteta grožđa. Berba škrleta obično se odvija krajem rujna ili početkom listopada.
Grozdovi škrleta su srednje veliki, cilindrično-konusni, rijetko razgranati, s bobicama srednje do velike veličine. Bobice su okrugle, žuto-zelene boje, često s blagim rumenilom na sunčanoj strani. Vino proizvedeno od škrleta ima laganu i svježu aromu koja podsjeća na cvjetne i voćne note, poput zelene jabuke, citrusa i cvjetnih nijansi. Okus je harmoničan, s umjerenom kiselinom i laganom svježinom. Sadržaj alkohola u vinima od škrleta obično je umjeren, krećući se između 11 % i 13 %, što ga čini idealnim za lagane, svakodnevne obroke.
Festival vina MoslaVINA postaje sve prepoznatljiviji događaj, koji ne samo da promiče kvalitetu vina iz Moslavine, već i jača turističku ponudu regije, privlačeći sve veći broj posjetitelja i ljubitelja vina iz Hrvatske i šire.
Živi bili – škrlet pili!
www.smz.hr/aktualno/10790-festival-vina-moslavina-kutina-2024