Korčulanska vinarija Bačić iznimno je ponosna na Pjera, prvi hrvatski pjenušac od izvorne hrvatske sorte cetinke. Nastao tradicionalnom metodom vrenja u boci, nježnih je voćnih nota, veselih postojanih mjehurića i dobre trajnosti. „Ime nije (ni) moglo biti drukčije jer je generacijama u našoj obitelji: podatci o imenu Petar i Pjer postoje u starim korčulanskim arhivima gdje se spominje naše prezime Bačić, a i sin Petar ima nasljednicu Petru, pa se tradicija nastavlja“. – kaže nam Zlatko Bačić, osnivač vinarije. Ugodno, osvježavajuće pjenušavo vino, fine voćnosti gdje dominiraju mirisi marelice i jabuka; skladnoga okusa, niskih alkohola (11,5), harmonično – idealno vino za aperitiv i za riblja ljetna predjela.
PJER Cetinka brut, 2019, Vina BAČIĆ
Pjenušac Pjer dobro prati ljetna riblja jela, zbog svoje nježne strukture – najbolje ide uz predjela. Ljeti ga treba dobro rashladiti, od 4-6 C. Preporuka čaše: idealna čaša je Riedel Performance Champagne Glass; a možete ga piti u “flute“ uskim čašama za pjenušac ili u čaši za bijelo vino. U flute čaši se pjenušavo vino više „perla“, a u malo široj čaši više do izražaja dolaze arome.
Ljetni jednostavni zalogaj koji sam spojila uz Pjera jest mladi kozji ili kravlji sir uz dodatak sušenih marelica i prženih badema, a s tim (ili sličnim) okusima može se napraviti i dobar rižoto. Pjer voli riblja predjela poput kamenica ili carpaccia od brancina ili druge bijele ribe. Iz vinarije preporučuju i koktel sa svježom breskvom kao aperitiv prije jela.
Crtica o sorti
Cetinka je izvorna korčulanska sorta čiji zapisi sežu od 19. st. Uz njezino podrijetlo se spominju dvije hipoteze – prema prvoj, sorta je nastala na otoku Korčuli, od prezimena Cetinić (često na otoku) koji ju je navodno pronašao i razmnožio. Prema drugoj teoriji, sorta je dobila ime prema rijeci Cetini u čijem je porječju nađena te je odande prenesena na Korčulu. Sorta je stara te o njezinu uzgoju na ovom području postoje zapisi još od Goethea, austrijskog ampelografa, koji je u 19. stoljeću, uz ostale sorte tadašnje monarhije, opisivao i dalmatinske.
Obitelj Bačić je cetinku među prvima vinificirala monosortno – i dobila vrlo nježno, svježe, lagano vino. „Ako se vino može staviti u kontekst bajke onda bih našoj Cetinki dodijelio ulogu nježne vile“ – opisao ju je Petar Bačić, enolog, mladi nasljednik vinarije. Nakon uspjeha s mirnim vinom od cetinke, i njezina pjenušava verzija dobila je brojne obožavatelje.
Zanimljivost o vinariji!
Vinarija Bačić nalazi se u Črnjoj Luci, u blizini Blata, na otoku Korčuli. To je obiteljska vinarija s dugom tradicijom vinogradarstva i vinarstva. U ponudu imaju nekoliko etiketa – cetinku, pošip, bijeli cuvée Kalinu, syrah, crni cuvée Kampjun, cabernet sauvignon, prošek i najnoviju etiketu – malvasiju dubrovačku, a na putu je još jedna izvorna sorta – bratkovina. Posebnost vina Bačić, uz visoku kvalitetu – su i jedinstvene etikete! Dizajnerica etiketa je Tonka Lujanac, izradila ih je tako da je osmisila i izradila vizual, satkan od detalja (svježih) biljaka vezanih uz vino – loza, lišće, granje, cvijeće, voće – te onda poslikala i stvorila etiketu. Ovu originalnu ideju je dobila u razgovoru sa Zlatkom Bačićem koji joj je opisao svako vino i ti su opisi bili misao vodilja i inspiracija za dizajn. I etikete i vina pokazuju iznimnu energiju obitelji Bačić – jer svako vino priča priču svoga autora, opisuje radost života s lozom i prirodom, a kada to prate ovako zanimljive etikete – vinska publika prepoznaje, voli i cijeni.
Gdje ga kupiti?
U vinariji u Črnoj Luci, na Korčuli, ili u boljim vinotekama u Zagrebu i Splitu; trgovini Green side (Zadar) i istoimenom web shopu, te u Fumar Tobacco & wine shop (Split i Dubrovnik), a neka vina Bačić mogu se naći i u Tommy-ju.
Adresa vinarije:
Vinarija Bačić, Črnja Luka 7, 20271 Blato, Mob: 091 9331518 (Petar Bačić) & 095 8197679 (Mirta Petković)
Mail: vinarijabacic@gmail.com
web: www. vinarijabacic.com; fb:www.facebook.com/search/top?q=vinarija%20bačić ; ig: bacicvinarija