Osmo izdanje Festivala reportaže i reportera Fra Ma Fu, u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva i virovitičkog Studijskog instituta za novinarstvo, kulturu i obrazovanje SINKO, održano je u Daruvaru od 21. do 23. listopada 2022.,
Program koji se odvijao tri dana, okupio je preko 80 sudionika, većinom novinara, reportera i snimatelja, iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije i Slovenije. Suorganizatori Festivala bili su Grad Daruvar i Turistička zajednica Daruvar – Papuk.
Festival je to posvećen očuvanju imena i djela legendarnoga novinara, pisca, pjesnika i strip scenarista Franje Martina Fuisa, a jedna od njegovih glavnih ideja vodilja je povratak reportaže kao „kraljice novinarstva“
Ove je godine Pivovara Daruvar bila domaćin jednom od brojnih programa trodnevnog festivala, Bila je to priča o Pivovari i o daruvarskim Česima, čija je tradicija i ljubav prema pivu inspirirala i naziv njihove najpoznatije etikete – Staročeško pivo!
Uz efektnu prezentaciju, priču o pivovari i njenoj povijesti, ispričao je majstor pivar Krešo Marić, a u točenju piva izravno iz fermentora, dakle nefiltriranog i nepasteriziranog, pomogao je Miran Husak, začetnik i realizator projekta Beerlist, naše pivske i druge priče, koji u Daruvar već niz godina privlači mnoge turiste koji vole pivo, a uz priču o pivu upoznaju i široku lepezu proizvoda malih lokalnih proizvođača hrane. Miran nam je točio Staročeško pivo i Imperial IPU, biser iz linije 5. element.
Kroz Krešinu priču saznali smo kako se veza Čeha i Daruvara i njihov utjecaj na život lokalne pivovare ogleda i u izboru imena Staročeško za noseću marku piva još daleke 1893. godine, što Staročeško čini vjerojatno najstarijim pivskim brendom u Hrvatskoj. Tako je Pivovara Daruvar također najstarija hrvatske pivovara. Ispričao je priču o pivovari, prateći njezin kronološki razvoj, od male dvorske pivovare, koju je Izidor Janković, izdanak grofovske obitelji osnivača modernog Daruvara utemeljio 1840. godine kao mali pogon kapaciteta 500 hektolitara u kom se kuhalo pivo za potrebe vlastelinstva, pa do današnjeg proizvodnje od preko 125 tisuća hektolitara koju novi vlasnik pivovare namjerava u sljedećih nekoliko godina podignuti na čak 400 tisuća hektolitara piva godišnje.
Šteta je jedino što Pivovara, koja je u velikom investicijskom ciklusu, nije bila spremna za posjetitelje, pa gosti nisu mogli kupiti niti pivo, a niti monografiju koju je pivovara izdala u povodu 180. obljetnice postojanja.
Novinarsko druženje s pivom nastavilo se i trećeg dana festivala kad smo na povratku svratili do Bjelovara i posjetili craft pivovaru i i pivniciu Zeppelin!
ZEPPELIN craft brewery je mala nezavisna pivovara koja može proizvesti oko 3000 hektolitara piva godišnje, a u samom centru Bjelovara otvorena je i pivnica gdje se uz njihova piva nudi i “pivska” gastro ponuda .Cilj je gostima približiti pivo i naučiti ih kulturi ispijanja piva, a sve to kroz razne pivske stilove.
“Želimo zainteresirati ljude koji do sada nisu pili pivo i pokazati im koliko piva u biti mogu biti različita te kako ih se može sljubljivati s raznom ponudom street fooda” – ispričali su nam gostoljubivi domaćini.
Naše je ovogodišnje druženje završilo na najbolji mogući – pivsko pjenušavi način! Veliko hvala glavnom chefu i organizatoru Goranu Gazdeku, jer samo uz njegov požrtvovani rad FRA MA FU plovi dalje.,