Clairette de Die, méthode ancestrale, vegan, 7% alk
Prosinac je mjesec mjehurića i pjenušava vina se piju više nego u drugom dijelu godine. Mjehurići svojim sjajem i iskrenjem u čaši dozivaju blagdane pa se tako svuda oko nas svjetlucaju u čašama, kao ponuda na adventskim kućicama, u restoranima i na vinskim radionicama. Nedavna radionica pjenušavih vina u restoranu „Trilogija Fino i vino“ pokazala je presjek različitih metoda proizvodnje pjenušavih vina, od „metode predaka“, preko „tank metode“ do tradicionalne metode kojom se proizvode šampanjci u Šampanji, ali i većina hrvatskih pjenušavih vina.
Ipak, posebno zanimanje privukao je slatki pjenušac te najstarije metode predaka „Clairette de Die, méthode ancestrale, vegan“ kako i piše na etiketi, napravljen s jednom od najstarijih sorti francuskoga juga „clairette“ /fr.čitaj: kleret/, čiji prvi spomen datira iz 1575. godine. Proizvodi se najviše u dolini rijeke Rhone, u blizini mjesta Die. Riječ je o pjenušavom slatkom vinu sa samo 7% alkohola, vrlo svijetle boje i finih mjehurića. Na mirisu se prepoznaju citrusi i egzotično voće, marelica i breskva, na okusu je slasno sa završnom nježnom gorčinom koja smanjuje slatkoću. Francuski ga preporučuju piti jako hladnog, na 6 C, kao aperitiv, ili uz desert, francuski tart s jabukama ili marelicom, a lijepo će se spojiti i s drugim blagdanskim kolačima, poput slatkog Božićnog kruha.
O sorti
Clairette blanche [kleret blanš] je bijela vinska sorta grožđa koja se najviše uzgaja u vinskim regijama Provence, Rhône i Languedoc Roussillon u Francuskoj. Krajem 90-ih u Francuskoj se uzgajalo 3000 hektara Clairette blanche, danas je preostalo oko 2000 ha. Clairette je jedna od najstarijih sorti vinove loze u južnoj Francuskoj. Podrijetlom je vjerojatno iz departmana Hérault [e:ro], u regiji Languedoc Roussillon, a spominje se prvi put davne 1575. godine. Vrlo dobro se prilagođava suši i mediteranskim klimatskim uvjetima, otporna je na bolesti i štetočine. Lako se uzgaja, dobro se prilagođava svim vrstama vina, suhim i slatkim, mirnim i pjenušavim. Može se vinificirati samostalno ili u kombinaciji s drugim sortama grožđa. Nalazimo je na apelacijama Clairette de Die [kleret d: di:] i Clairette de Bellegarde [kleret d: bel: gard]. Ova sorta grožđa daje slankasto i pikantno svježe vino, s aromama egzotičnog voća, prženog badema, cvijeta lipe, marelice i breskve, s laganom gorčinom u završnici. Terroir uvelike određuje stil Clairette, vino može biti punije i mesnatije ili slanije i vitkije. ?
Dodatne informacije o sorti na francuskom: