Drugi hrvatski Atimo Filipa Koletnika je iz berbe 2017., a predstavljen je nedavno odabranim znalcima u zagrebačkom wine baru Vivat fina vina. Veselo, svježe, ugodno, energično – i iznimno pitko vino osvojilo me na prvi gutljaj!
Sjećam se kada sam prvi put kušala Atimo magmun 2010 (već davne) 2013. u zagrebačkom domu slovenske sommelierke i arhitektice Nine Levičnik i ostala ugodno iznenađena jednostavnošću i čistom porukom velikoga vina. Taj prvi susret s Atimom bio je poseban trenutak. Vino, poruka, etiketa, priča o vinaru – sve je to nagoviještalo veliko vino. Tada se proizvodilo samo u Sloveniji, a danas eto već druga hrvatska berba je na tržištu. Hrvatski Atimo je istarska malvazija, proizvedena u podrumu Brune Trapana, u kojemu Koletnik gostuje stvarajući svoje vino za biranu vinsku publiku.
Tko je Filip Koletnik?
Filip je postao vinar iz ljubavi. S ljubavlju bira vinograde iz kojih dolazi grožđe i s ljubavlju radi svoja vina. Atimov put prema kultnim vinima počeo je 2012. kad je na ocjenjivanju “orange” vina u sklopu Slovenskog festivala vina u Ljubljani, koje je vodila Isabele Legeron MW, zauzeo 2. mjesto, iza vina „Cuvée Ana”, Valtera Mlečnika.
Filozofija
Filozofija Filipa Koletnika je jednostavna: vjeruje da su najbolje stvari one najjednostavnije. „Vjerujem da je grozd potpun sam po sebi te da sadrži sve što je potrebno da iz njega nastane dobro i bogato vino. Zbog toga se želim što manje uplitati u proces samog nastajanja vina. Rezultat je vino živahne boje, kompleksnih mirisa, krepkog mineralnog okusa, bogatog tijela, duge trajnosti.“ – rekao je Filip na zagrebačkoj prezentaciji.
Vinifikacija
Zrelo i zdravo grožđe sorte malvazija bere se ručno, devet mjeseci se macerira na bobicama u 500 litarskimi rabljenim drvenim Tonneau bačvama, gdje se događa alkoholna fermentacija s prirodnim kvascima i malolaktična fermentacija. Nakon devet mjeseca maceracije pri nekontroliranoj temperaturi, na puni mjesec slijedi pretakanje u rabljene 500 litarske Tonneau bačve, bez stiskanja grožđa. Potom vino 16 mjeseci dozrijeva u bačvi na vlastitim kvascima, a pretakanja i sva miješanja (batonnage) se događaju isključivo pri punom mjesecu. U studenom 2017, na puni mjesec, vino je punjeno u boce po načelu slobodnog pada, bez filtracije, s minimalnim dodatkom sumpora. Pri vrenju su korišteni autohtoni kvasci, a vino se nije čistilo ni od bjelančevina, ni od kamenca.
Atimo je svježe, intenzivno, mineralno vino, s okusom kruške, zelene jabuke, te ostavlja medno-citrusni aftertaste. Vino je po svojoj prirodi mutno, sadrži kvasce te je preporuka vinara da prije otvaranja bocu okrenete naopako. Temperatura serviranja je 12°C.
Slažem se s konstatacijom Atimova distributera Borisa Ivančića na prezentaciji: „ Atimo je vino koje vrijedi predstaviti svakom znatiželjnom vinoljupcu, a ne onima koji vole samo tzv. prirodna i orange vina.“ te toplo preporučam da nađete svoj poseban trenutak za prvi (ili ponovni) susret s Atimom.
Atimo vina možete kupiti u vinotekama „Vivat fina vina“ u Zagrebu.
Više na: http://atimo-wines.com/