Taste Šibenik-Knin County

Šibenski župan Goran Pauk je u četvrtak, 22. studenog 2019. godine u Zagrebu kroz projekt Taste Šibenik-Knin County pred okupljenim sommelierima, vinskim novinarima, ugostiteljima i distributerima, te uzvanicima pokazao zašto je upravo šibenska županija jedna od eno-gastronomskih najzanimljivijih hrvatskih područja. „Naši proizvođači uspješno čuvaju tradiciju radeći vrhunske proizvode ali znamo…

Šibenski župan Goran Pauk je u četvrtak, 22. studenog 2019. godine u Zagrebu kroz projekt Taste Šibenik-Knin County pred okupljenim sommelierima, vinskim novinarima, ugostiteljima i distributerima, te uzvanicima pokazao zašto je upravo šibenska županija jedna od eno-gastronomskih najzanimljivijih hrvatskih područja.

„Naši proizvođači uspješno čuvaju tradiciju radeći vrhunske proizvode ali znamo da im treba vjetar u leđa, treba im pomoć u komunikaciji i promoviranju. Upravo je to okosnica projekta Taste Šibenik-Knin County, podrška proizvodnji i ruralnom razvoju županije. Našim proizvođačima odlučili smo pomoći u predstavljanju njihovih proizvoda te posljednjih 15  mjeseci zajedno s njima, aktivno radimo na predstavljanjima poput ovog, gdje profesionalnu publiku, novinare, sommeliere, ugostitelje upoznajemo s posebnostima našeg kraja.“-kazao je župan Goran Pauk.

Ono što je malim gospodarstvima županije potrebno jest pomoć  u komunikaciji i promociji blagodati prirode i njegovanja tradicije ovog kraja, njegovih vina, maslina, pršuta, riba i drugih ruralnih proizvoda. S tim je ciljem projekt Taste Šibenik-Knin County započeo 2018. godine uz predstavljanje vinara i autohtonih vinskih sorta županije. Izniman uspjeh ostvarili su promotivni video materijali o babiću i debitu, dvjema neprepoznatljivijim sortama županije. Video uratke pogledalo je gotovo 300.000 ljudi na Facebooku i Instagramu, a uz digitalne kanale, u sklopu projekta održano je i nekoliko susreta vinara i lokalnih ugostiteljskih objekata u cilju jačanja eno-gastronomskog identiteta županije.

Bogatstvo autohtonih sorti

Maraština ovih krajeva od davnina se smatrala ljekovitom. Kupovala se čak u ljekarnama, a danas predstavlja sortu od koje se rade ozbiljnija, odležana vina koja se strukturom i bogatstvom lako uparuju s bogatijim jelima. Uz nju, u županiji se najviše sadi sorta debit, pogodna za proizvodnju osvježavajućeg i lepršavog dalmatinskog bijelog vina koje sjajno ide uz školjke, morska i laganija jela. Od prošlih vremena, kada se njime mogao platiti dug, do blistave sadašnjosti u kojoj je ova autohtona sorta okrunjena svojom prvom brončanom Decanterovom medaljom.

Šibensko-kninska županija prepuna je raznovrsnih endema, pravih rariteta u vinskom smislu, pa ćete samo u njoj pronaći sorte babić i lasina. Babić, kao jedan od kandidata za crno vino Dalmacije s najviše potencijala, ove se godine vratio s Decanterovog natjecanja s prvom do sada osvojenom medaljom, i to onom srebrnom. Njemu uz bok stoji lasina, koja slovi za dalmatinski crni pinot. Potpuno neočekivano crno vino, nježnije boje, i isto takvih delikatnih aroma crvenog voća.

Drniš, kraj koji oblikuju vjetrovi, čuven je po drniškom pršutu, deliciji koja svoju specifičnost duguje upravo mikroklimatskim uvjetima. Oni su ključni i za drniški merlot, internacionalnu sortu koja se ovdje udomaćila i iznjedrila vrhunska vina, odlikovana Decanterovim medaljama – stoga danas s pravom spominjemo drniški merlot, vinsko bogatstvo tog kraja.

Kušanje različitih stilova na zagrebačkom predstavljanju vinske karte ovog podneblja vodio je višestruki sommelierski prvak Hrvatske te Decanterov sudac, Siniša Lasan.

Selekcijom vina autohtonih i internacionalnih sorti predstavilo se 13 šibensko-kninskih vinarija: Ante Sladić Vino,Baraka,Gracin,Vizzulin,Etno Skelin,Livaić,Vina Sladić,Prgin Vino,Vina Slamić, Testament, Birin, Vino Tošić i Rak.

Na ovom eno-gastronomskom događanju predstavili su se i predsjednik Udruge proizvođača drniškog pršuta Stipe Pletikosa te STONE, obrt za ekološku proizvodnju sira , a uz vina  posluživali su se isključivo tradicionalni zalogaji. Uz čuveni skradinski rižot i tortu mogle su se kušati i ne tako poznate i teško dobavljive šibenske luganige. Ono što ove kobasice čini posebnima tradicionalna je, tajna receptura bogata začinima, a moguće ih je kušati samo u ovo predbožićno vrijeme, kada ulice grada ispuni bogati i zamamni miris svečanosti i obilja.

Julio Frangen

Julio Frangen

Profesionalni fotograf i zaljubljenik u hranu i vino.

Arhiva

Vinska srijeda: Degrassi vina & Premium papar!

Pogled, miris, zvuk, okus vina  i dodir zrna papra među prstima ... U zagrebačkom restoranu Trilogija Fino I vino na Kaptolu 10, 20. studenoga 2024 u 19 h, održat će se nova Vinska srijeda Marije Vukelić gdje će po prvi put biti organizirano sljubljivanje odabranih...

DALMATINSKE VINSKE IKONE – vina dalmacije gostovala u Zagrebu!

Udruženje Vino Dalmacije je na ekskluzivnom promenadnom kušanju naziva Dalmatinske vinske ikone izložilo do tri ponajbolja i mahom odležana vina iz podruma vinara cijele Dalmacije.  Osim toga, sudionici su mogli prisustvovati i jedinstvenoj radionici najuglednijeg...

Sparkling Wine Fest Croatia

Sparkling Wine Fest Croatia – vinski sajam specijaliziran za pjenušava vina održat će se 22. - 23.11. ove godine podno Plešivice, u Princess centru u Jastrebarskom! Iako se radi o prvom izdanju, sadržaj je pomno osmišljen i bogat; 20 hrvatskih vinara predstavit će...

U opatijskom hotelu Navis predstavljena nova Santa Elisabetta iz berbe 2020!

I ujedno održano veliko vertikalno kušanje svih dosadašnjih berbi... Albert i Nikola Benvenuti, vlasnici vinarije Benvenuti,  24.10.2024. u hotelu Navis u Opatiji  predstavili su  javnosti novo godište najtraženijeg crnog vina Hrvatske, terana Santa Elisabetta, a...

Gdinj – čarolija babljeg ljeta u slikama, mirisima i okusima!

   GOODBYE SUMMER, WELCOME OLIO NUOVO @ GDINJ – događaj je koji raste u jedinstveni novi turistički proizvod produžujući sezonu na otoku Hvaru u novom smjeru otkrivanja i uzdizanja svježih maslinovih ulja! Gdinjski je maslinik Seca Eva Marija početkom listopada...